Marvel Süper Suçlu Dosyaları: Baron Zemo

Masters of Evil ve Thunderbolts 

Zemogillerin asıl enteresan olayı, bu grup. Baba Zemo içinde Asgardlılar da bulunan kuvvetli bir grup kurup işlerini yürütürken, oğlu da eninde sonunda bu grubu farklı kişilerle canlandırdı. 

Bana göre enteresan bir hikaye olan Thunderbolts bu grubun işidir. Kahramanlık yaparak Avengers’tan daha popüler olacak ve son dakikada dünyayı ele geçirecek bir grup kuran Zemo, babasının İkinci Dünya Savaşı’nda öldürdüğü Vatandaş V (Citizen V) kimliğini aldı. Bayağı da başarılı olduktan sonra “Hadi, artık dünyayı ele geçiriyoruz” diyen Zemo’ya “popiyiz olm biz” diye bir temiz dayak atan Thunderbolts, kahramanlık kariyerine devam edip Avengers gibi önemli bir kahraman grubu haline geldi. Eski kötülerin iyiliğe dönmesi gibi enteresan bir görev üstlenen bu grup, diğer kahramanlar tarafından da son derece önemli görülür.

Thunderbolts

Thunderbolts

Masters of Evil grubu bir noktadan sonra franchise gibi HYDRA, Shadow Council vs. grupların elinde dolaşıp durdu. Bu noktada işler bayağı pembe dizi kıvamına gelmiş. Baron Zemo bir HYDRA’nın başına, bir Masters of Evil’ın başına, bir oraya, bir buraya gidiyor. Açıkçası buralara dair bir maceraya denk gelmedim okuduğum çizgi romanlarda, ama wiki’den baktığım kadarı bile son derece yorucu geldi. Özellikle zamanda yolculuk işleri filan (yok geçmişe gidip dedelerini kurtarma, ya da onlara darbe yapma filan gibi). 

Güçleri 

Baba Zemo’nun da, Oğul Zemo’nun da Bileşim X (Compound X) isimli bir ilaçtan dolayı yaşlanmama, her yaşta gençmiş gibi güçlü kalma özellikleri var. Aynı zamanda ikisi de dahi seviyesinde zekaya ve yüksek bir eğitime sahipler. Bir de her ürettikleri şeye “cücük X” diye isimler koymasalar güzel olurmuş.

zemo5-citizenv

Oğul Zemo’nun babasına göre daha tehlikeli ve tecrübeli olduğunu söyleyebiliriz. Çünkü zamanla daha çok maceraya atılıp, daha çok kişiyle karşılaştığı için bir sürü yetenek geliştirme imkanı oldu. 

Nerelerde Çıktı?

Aslında oyun ve televizyon tarafından çok kullanılan bir karakter değil Zemo. Avengers: Earth’s Mightiest Heroes’da HYDRA’nın yarı-önemli bir üyesi olarak karşımıza çıkıyordu. Yakın zamanda da Avengers Assemble çizgi filminde önemli bir villain olarak karşımıza çıktı ve şahsi kanaatime göre bu çizgi filmin genel kötü yapısına değişik bir soluk getirdi. 

Bu günlerde piyasaya çıkacak olan Captain America: Civil War (Kahramanların Savaşı? Yapıştırıcı X, Bileşim X gibi kötü bir isim bence) filminde tetikleyici bir rol oynayacağı söyleniyor. Bakalım, göreceğiz.

Bu yazı, "Süper Suçlu Dosyaları" adlı yazı dizimizin bir parçasıdır.

Yorumlar