Marvel Süper Suçlu Dosyaları: Baron Zemo

Kaptan Amerika’nın karşısında nesiller boyu dikilen ve kahramanımıza bela üstüne bela açan birisinden bahsedeceğiz bugün. Baron Zemo!

Genelde kaptanın baş düşmanı Red Skull olarak değerlendirilir, ama bu konuda Zemo karakteri, bana göre en az onun kadar büyük rol üstlenmiştir. Ama yöntemlerinin benzerliği ve maske takma, gizli kimlikle başka ülkelerde yaşayıp Kaptan’a düşman olma gibi şeyleri birbirine benzer.  Zemo’nun asıl başarısı ise, Kaptan’ı ve Bucky’yi “öldüren” roketle, bu ikiliyi görünüşe göre imha etmeyi başaran tek kişi olmasıdır.  Baron Zemo, 1964 yılında Avengers #4’te arz-ı endam ediyor. Yaratıcıları da Stan Lee ve Jack Kirby üstadlar. 

zemo-2

Babadan Oğula Nesil Bunlar 

Baron Zemo aslında birden fazla kişi. Bunlar da baba-oğul. Sonraları Zemo ailesinin geçmişiyle ilgili bir yığın şeyler oluyor (zamanda yolculuk vs. vs.), ama oralara girmeyelim. Basitçe, baba Zemo, 12. Zemo aslında (bize göre ilk). 

Baba Zemo’nun adı Heinrich Zemo. Soylu olmasından dolayı en iyi eğitimleri almıştı, Avrupa sosyetesinde büyümüştü filan. Tabi Nazi partisine katıldı. Ama ilk zamanlarda gayet normal ve aklı başında bir bilim adamı olarak hizmet ediyordu partisine. Aynı zamanda iyi bir aile babasıydı.

İkinci Dünya Savaşı sırasında, Nazi partisi için bir “death ray” silahı icat eden Heinrich, Nick Fury ve Uluyan Komandoları tarafından durduruldu. Bu noktada saçma bir olay var, o da İkinci Dünya Savaşı’nın ortasında bir köyü yok eden silahı ateşledi diye tüm dünya tarafından (Naziler dahil) dışlanması. Böyle bir saçmalıkla muhatap olunca da inceden sıyırmaya başlıyor. 

Kim olduğu anlaşılmadan çalışabilmek için yüzünü mor bir maskeyle saklarken, aynı zamanda dünyanın en mükemmel yapıştırıcısını (Yapıştırıcı X, Adhesive X, evet çok yaratıcı isim) icat etmekle meşguldü. Bu noktada da Kaptan Amerika gelip yapıştırıcıyı kafasından aşağı boca edince maskesi yüzüyle birleşti ve hayatı boyunca maskeyle yaşamak ve serumla beslenmek zorunda kaldı. Bu noktada artık çok da sağlam olmayan akıl sağlığı iyice uçup gitti. 

Captain_America_and_Baron_Zemo_(World_War_II)

Red Skull tarafından oyuna getirilip Kaptan Amerika ile karşılaşması ise sevgili Kaptanımız ve yardımcısı Bucky için kötü bitti. Sabote ettiği deneysel bir uçakla ikiliyi alaşağı eden Zemo, sonrasında Güney Amerika’da saklanmaya gitti.

Kaptan Amerika’nın dönüşünden sonra da, manyak olduğu için, ona (ve Avengers’a) karşı Masters of Evil isimli bir grup kurdu. Bunlarla Avengers’ın kapışması sırasında da şu anki çizgi romanlarda saçma karşılanacak, ama aslında gayet mantıklı bir şekilde öldü. Çok kuvvetli ışın tabancasını tam ateşleyecekken, Kaptan Amerika’nın kalkanından ışık yansıtıp gözünü alması sonucu yanında durduğu uçurumu vurup, oluşan heyelanda öldü. Artık böyle basit çözümler üretmiyorlar, üzülüyorum. 

Oğlu Helmut Zemo ise, çocukluğundan bei çok sevdiği babasının kafayı yemesinin sebebi olarak Kaptan Amerika’yı sorumlu tutuyordu. Phoenix ismiyle kahramanımıza karşı savaşında bu da ne tesadüfse Yapıştırıcı X dolu kazana düşünce yüzü gözü yandı. Sonra da babasının Baron Zemo ismini alarak kariyerine devam etti. 

Bu yazı, "Süper Suçlu Dosyaları" adlı yazı dizimizin bir parçasıdır.

Yorumlar