Orfani – Yetimlerin Savaşı

İş gereği elimin altından geçen bir sürü kitap ve çizgi roman oluyor, her gün. Bunlardan bazıları bende merak uyandırıp iş başındayken okumama neden olabiliyor. Geçen ay karşılaştığım Orfani – Yetimler adlı çizgi roman da, bunlardan bir tanesi oldu. Kendisini kaptığım gibi evin yolunu tuttum.

Daha önce kendisinden haberdar olmadığım seri, Bonelli’nin ilk renkli çizgi romanı olma özelliği taşıyor ve tam da benim sevdiğim tarzda bir görsellikle yayınlamışlar. Bunda da gayet isabetli bir karar verildiğini söylemek doğru olacaktır. HALO tarzı yapısı ile aksiyon ağırlıklı seri, bu şekilde çok daha rahat okunuyor. Toplamda 24 bölüm olarak yayınlanması planlanıyormuş. Çizer Emiliano Mammucari abiymiş, güzel de çizmiş sağ olsun. Künye bilgilerinden bahsettikten sonra asıl mevzuya geçiyorum.

Omass

Efendim dünya çok da uzak olmayan bir gelecekte, uzaylıların saldırısına uğrar (klişe kokusu?) ve nüfusun altı da birlik bir kısmı bu saldırı sonucunda hayatını kaybeder. Dünyanın neredeyse yarısı yaşanılmayacak durumdadır. Diğer yarısında ise felaketten sağ kurtulan insanlık, intikam planları yapmaya başlar (misilleme) ve özel bir programla yetim kalan kızlı erkekli gruplar eğitime alınır. Özellikle yetimlerden seçilmişlerdir çünkü geride kimseleri kalmamıştır. Ne anne babaları, ne de gidecek yerleri vardır. Geride bıraktıkları çok uzak olmayan ama bir daha asla elde edemeyecekleri hayatlarıyla yetimler. Yeni ve başarılı bir eğitim sonucunda, en iyi askerler onlardan çıkacaktır.

Başlarına geleceklerden habersiz, özel uçaklarla eğitim alanına getirilen gruplardan (yirmi iki grup) bir tanesi de; İspanya bölgesinden gelen Jonas, Ringo, Hector, Yuno, Ray, Felix ve Sam adındaki yetimlerden oluşan gruptur. Hepsi aynı coğrafyadan, birbirine çok yakın hayatları paylaşan bir grup çocuk. Bir grup yetim.

orfani1

İlk testleri başarıyla atlatan Jonas ve arkadaşları; uzaylılara karşı verilen savaş/savaşlarda insanlığın en önemli kozu olma yolunda eğitime alınırlar. Kaybettikleri her şey için, aileleri, evleri, kendilerinden çalınan hayatları için savaşacaklar. Hayatlarını geri kazanamasalar da, başkalarının hayatlarını korumak için savaşacaklar.

Bilim kurgu ve aksiyon öğeleri ile bezeli bir seri Orfani. Yetim teması ilginç olmuş, işe yarar bir yöntem olabilir cidden bu tarz bir görev için. Senaryo anlamında çok da derinliği olmadığını ben söylemesem de, çizgi romanın kendisi söylüyor zaten. Buna karşın ilk başta da dediğim gibi; HALO, Metal Gear Solid vb. video oyunlarına benzeyen yapısı, okurken eğlendiriyor ki; önemli olanda bu.

Şimdilik sadece ilk cildini Türkçe olarak okuyabiliyoruz, zamanla Çizgi Düşler’deki abiler devamını çevireceklerdir. Beklemedeyim.

Yorumlar