Seçim ve AVSEQ01.DAT: İki Görsel Şölen

Çizgi romanda en çok alışık olduğumuz tür olan süper kahraman janrına biraz ara verelim, pişman olmayacaksınız. Devrim Kunter’in yazıp çizdiği Seçim ve AVSEQ01.DAT’a bakalım. İkisi de oldukça kısa hikayeler. Ama kısa olmaları okuma keyfinden götürmemiş kesinlikle.

Hatta incelemeyi es geçip, çizgi romanları hemen aşağıdaki bağlantılardan, yazarın izniyle ücretsiz olarak, okuyabilirsiniz:

Seçim AVSEQ01.DAT

Seçim

Post-apokaliptik bir evrende geçen güzel bir yolculuk hikayesi. Ana karakterimiz görüldüğü kadarıyla yaşamını kiralık kılıç olarak sürdüren bir anti-kahraman. Tip olarak Clint Eastwood’u hafiften andırması da nostaljik bir western tadı verdi bana. Okurken For a Few Dollars More dinlemenizi tavsiye ederim.

Başarılı Evren Tasarımı ve Yerelleştirme

Hikaye post-apokaliptik bir Türkiye’de geçiyor. İlk çerçevede bizi yıkılmış ve kirlenmiş, harap bir İstanbul karşılıyor. Bu kare tek başına nasıl bir dünyada olduğunuzu hissettiriyor. Karakterlerin kostümleri ise (biraz da vahşi batı sosu ekleyerek) bu hissi kuvvetlendiriyor.

Ana karakterlerin sarışın olmasına rağmen, çizgi roman Türkiye’de geçtiğini yeterince vurgulamış. Özellikle diyaloglar bu konuda etkili. Keza yan karakterlerden bir tanesi de tam bir “emmi” görünüş itibariyle.

Ayrıca modern Türkiye’de gördüğümüz bazı gruplara bir sahnede referans verilmesi de hoş olmuş. Yani yazar bunu düşünmediyse bile okurken gözünüze çarpacak.

Olağanüstü Görsellik

Çizimler ve renklendirme harika olmuş. Renk doygunluğunun göze zevk vermesi, gerçeklik ile yoğun renkler arasındaki denge çok hoş kesinlikle. Çizgiler, karakterlerin yüz hatları, kostümler ve arka plan detayları da aynı derece de harika. Kareler de güzel dizayn edilmiş. Unutmadan gerçekçi yüz çizimlerine sahip olduğunu da ekleyeyim.

Görsellik açısından gerçekten çok başarılı bir eser olmuş.

AVSEQ01.DAT

Bu seferki anti-kahramanımız ise bir polis. Kaba, acımasız ve mesleğini kötüye kullanan bir polis. Ama en nihayetinde bir insan. Hikayemiz ise Türkiye’de, isminden ve teknolojiden anlaşıldığı kadarıyla 2000’lerin başında geçiyor.

Siyah-Beyaz Bir Dünya

Çizimler kara kalemle yapılmış, bu da noir bir hava vermiş. Gölgelendirmeler ve karartmalar hikayenin karanlık tonuna uygun olmuş. Ana karakterin kaba ve sert yapısı güzel yansıtılmış yüz hatlarına. Genel olarak başarılı buldum görselliğini.

İnsanların yüz hatları, sakal-bıyık kesimleri de oldukça Türk ve gerçekçi bir tarzda çizilmiş. Yabancılık hissetmiyorsunuz.

Hikayeye Uygun Diyaloglar

Konuşmalar da günlük hayatınızda, Türkiye’de duyabileceğiniz cinsten. Kaba, küfürlü ve bozuk diksiyonlu bir dili var. Bu da tipleri de düşününce, hikayenin gerçekliğini arttırıyor ve çizgi romanın içine girmenizi kolaylaştırıyor.

Hikaye ise günümüzde var olan bir sektöre pencere açıyor ve oradan alıp yürüyor. Vurucu da bir sonu var.

Son Olarak…

İki çizgi romanın da baskın olumsuz özelliği kısa olmaları. Daha uzun olmalarını tercih ederdim. Hızlıca okuyup bitirince, “keşke daha uzun olsaydı” diyorsunuz, biraz tadı damakta kalıyor.

Lakin ikisi de oldukça hoş eserler. Özellikle Seçim’in görselliği benim çok hoşuma gitti. AVSEQ01.DAT da Seçim de size keyifli birer okuma deneyimi sunuyor.

Yorumlar