The Dark Lord Trilogy – Darth Vader İş Başında!

Vay Obi-wan vay, sadelikte saklı gücün ne kadar da harikaymış dedirtti. Aynı şekilde diğer Jedi ustalarının da içsesleri ciddi derinlik katıyor hikayeye. Yoda’nın filmlerde olmayan iç hesaplaşmaları ve özellikle yüzyıllarca sadık kaldıkları Jedi eğitim doktrinlerini sorgulamasını oldukça beğendim. Gözleri kör bir şekilde Sith’ler tarafından oyuna getirilen Jedi’lerin kıyıma uğrarken, en azından bu durumdan bir ders çıkarmaları ve (tüm kitap ve filmler boyunca gösterilen) mutlak katılıklarının faydasını ve zararını tartmaları iyi işlenmiş bence.

Zaten hikaye nereye evriliyor biliyoruz sonrasında… “Eyvah! mahvolduk bittik şimdi..!” tavrından ziyade, “Savaş koşulları ve meydanı değişti, buna uyum sağlamalıyız” kafa yapısı ve uygulaması hoşuma gitti çok. Sözün özü bu romanı çok beğendim ve okuduktan sonra romandan öğrendiklerimi içine ders ederek izleyince filmi de daha çok beğendim. SW zevkim arttı daha ne olsun yahu!!

Galaksi büyük bir yer ama benden saklanamazsınız...

Galaksi büyük bir yer ama benden saklanamazsınız…

Üçlemenin son kitabı, Dark Lord: The Rise of Darth Vader. İmparatorluk’un resmen kuluşundan çok kısa süre sonra geçen bu öykü, şaşkınlık üzerine gidiyor. Hayatta kalan Jediler (filmlerden tanımadığımız karakterler) ne yapmaları gerektiği konusunda, Cumhuriyet’ten İmparatorluk’a geçen galaksi sakinleri hayatlarının nasıl olacağı konusunda, Darth Vader ise içine sıkıştığı mekanik zırhını nasıl kullanacağı ve yeni rolünü ne şekilde icra edeceği konusunda şaşkın…

Bu romandan, Anakin’in, Darth Vader’a dönüşümü sırasında yaşadığı iç yolculuğu hakkında daha fazla bilgi edinmeyi bekliyordum doğrusu, ama roman daha çok kendisinin yeni vücudunun sınırlarına ve güçlerine alışması ve bitmek bilmeyen öfkesi üzerine kurulmuş. Bu açında biraz zayıf buldum, bunun etrafını süsleyen hikayeler de çok ilgi çekici gelmedi. İmparatorluk’un yavaş yavaş gazabını hissettirmeye başlaması kısmında biraz detay var, buna ek olarak Darth Vader’ın İmparator’un sağ kolu olma vazifesine alışma kısmını okuyoruz. Kötü bir okuma değil ama bana beklediklerimi vermedi maalesef.

Jedi'lerin kökünü kazıma seferi...

Jedi’ların kökünü kazıma seferi…

Çizgi roman serisi Purge, Darth Vader’in Sith Lordu olmak yönündeki ruhani yolculuğunu görmek/anlamak adına The Dark Lord üçlemesinin son kitabından daha doyurucu oldu benim için. Çizimleri filan güzel, Darth Vader’ın farklı farklı jedi’lerin peşine düşmesi de iyi anlatılmış. Tam bir savaş makinası Darth Vader, ışın kılıcı ve force kullanımında rakibi az, bu ilk maceralarında en büyük itici gücünün öfkesi olduğuna şahit oluyoruz.

Büyük öfkesi yüzünden çok mantıklı olmayan ve büyük resme zarar veren durumlarda kaldığını ve fenalık ustasından şamar yediğini de görüyoruz. Bir yandan da yavaş yavaş ustası tarafından eğitilmesini ve Darth Sidious gibi hin-cin bir Sith Lordu olmak yolunda adım atmaya başlamasını da izliyoruz. Bu açılardan çok hoşuma gitti, Darth Vader’ı bize iyi anlatıyor bu çizgi roman serisi, tavsiye edilir!

Bu yazı, "Star Wars Legends" adlı yazı dizimizin bir parçasıdır.

Yorumlar

Yorumlar kapatıldı.