Y Son Erkek – Erkeksiz Dünyanın Çılgınlığı

Konudan vuran çizgi roman denince akla gelen yapımlardan biri kuşkusuz Y Son Erkek. Tabi ki sadece konudan vurmuyor. Gelişen hikayesi, derinleşen karakterleri ve sürükleyiciliğiyle sizi de ilginç konusuna dahil ediyor. Öyle ki, geçen yıl küçük bir tanıtım yazısına bulaşmıştım tatmin etmedi ve hala beğenerek takip ettiğim için bir yazıya daha bulaştım.

Kendinden söz ettirmiş pek çok yapıma imza atan Vertigo’nun yine kendinden çok söz ettirmiş bir yapımı olan Y Son Erkek; Brian K. Vaughan ve Pia Guerra tarafından ustaca yaratılıyor. Serinin yazarı Vaughan; en iyi yazar, en iyi seri gibi farklı farklı kategorilerde 10 defa Eisner ödülünü alıyor. Yapım; Çizgi Düşler katkılarıyla ülkemizde yayına kazandırılıyor. 10 cilt olarak derlenen yapımın Türkçe baskısı şuan 10.sayıya ulaştı.

y-the-last-man-2

Yorick Brown, kendisi bir kaçış sanatçısı. Aynı zamanda çok erkeğin imrenebileceği hatta kıskançlıktan dövebileceği türden bir hikâyeyi yaşıyor. Eğer şu yazımı bir erkek olarak okuyorsanız; ömrünüzde en az bir kere seviyesizce “Şimdi kız lisesinde erkek olmak vardı oğlum!” geyiği yapmışsınızdır. Peki bundan daha uç bir durum düşünün. Dünyadaki en son erkek olsaydınız ne yapardınız? İşte Yorick bu hikâyeyi yaşıyor. Y kromozomuna sahip olan her canlının gizemli bir şekilde öldüğü ve kadınların tek başlarına kaosa sürüklendiği bir dünyada kaçış sanatçısı Yorick ve maymunu belki de dünyanın son umudu. Onun önce durumu kavraması, yavaş yavaş duruma adapte olup harekete geçmesiyle hikâye de ilerliyor. Yorick’in sorularına cevaplar bulabilmesi için uzun yollar kat etmesi gerekli fakat bu yolculukta yalnız değil; maymunu ve iyi bir koruması var.

Anlatım hem konu başarısıyla, hem konuyu iyi dağıtmasıyla, hem de konu bütünlüğünü iyi organize etmesiyle oldukça sürükleyici. Yorick gibi siz de sorularla dolu olduğunuz için sayfaları hızla çeviriyorsunuz fakat istediğiniz cevapları hemen alamıyorsunuz çünkü bu 2 saatte bitirebileceğiniz çerezlik bir yapım değil kurgu yavaş yavaş ilerliyor fakat pek çok sebepten de sıkmıyor. İçinde bulunduğu kaos atmosferini harika yansıtıyor çünkü konu üzerine çok iyi sosyolojik tespitler çalışılmış. Kadınların bu krizle nasıl baş ettiğinden, bu krize gösterdikleri birbirinden farklı reaksiyonlara, bazılarının erkek rolünü üstlenmesi gibi ilginç yansımalara kadar hepsi etkili bir psikoloji analizi ile kurgulandığını ortaya koyuyor. Bunun yanında erkeklerin küresel yapıdaki eksikliğinin kadınların dışında dünyaya olan etkisi de başarılı bir şekilde kurgulanmış.

y-the-last-man-1

Seriyi görsel anlamda da başarılı buldum. Paneller biraz düzensiz olsalar da çizim yönlü okuma seyrimi etkileyen bir olumsuzluk hissetmedim.

Yorick  benim sevdiğim tipte bir ana karakter. Zor koşullarla başa çıkmak için daima esprili yaklaşım metodunu kullanıyor. Konuyu daha eğlenceli hale getiren bir karakter olduğu konusunda eminim pek çok okumuş kişi ile hem fikirizdir. Çok değerli olan hayatını sürekli başka insanlar için riske atabilecek kadar kahraman ruhlu. Ayrıca kaçış sanatçısı fikri de oldukça özgün olmuş. Bana göre Yorick; bu cesur konuyu taşıyabilmeyi başaran başarılı bir karakter olmuş. Maymun ayrı bir ilginçlik konusu tabi ki maymun evrim spekülasyonlarında ismi çok geçen bir canlı olduğu için çeşitli teorilerle ilişkilendiriyorsunuz. Ajan 355 gittikçe derinleşen ve etkisini arttıran bir yan karakter olarak güzel oturmuş seriye.

Y-The-Last-Man-Hero-Yorick-y-the-last-man-11008520-640-321 (filigranlı)

Aslında bolca alternatifi olan dünyanın sonu temalı yapımlar arasında orijinal konusuyla sivrilebilecek cesur bir yapım olmuş Y Son Erkek. Güçlü teması ve hikaye yönlü bir çizgi roman olması dolayısıyla daha da yıllarca adından söz ettireceğe benziyor. Bu sürükleyici seri için geç değil ve hepimizin raflarında yer almayı hak ediyor.

Yorumlar