Alt Kültürde Savaş Sanatı – Unsullied vs. Sons of the Harpy

Diğer Tarafta Çoluk Çocuk

Buna kıyasla Sons of the Harpy, bir birlik bile değil. Bir grup profesyonel savaşçıdan ziyade ayaklanma sırasında bir terör örgütüne üye olan sıradan insanlarla karşı karşıyayız mücadelenin bu köşesinde. Sons of the Harpy üyeleri genelde entari tarzı bol kıyafetler giyiyorlar. Bol kıyafetler usta ellerde defansif olarak kullanılabilir, ancak böyle bir ustalığa dair bir ipucuna rastlamıyoruz. Burada kıyafetler en iyi ihtimalle silahları saklamaya yarıyor. Yüzü örten maske de korumadan ziyade korkutma işlevine sahip. Bir yandan da kişinin kimliğini saklamaya yarıyor.

unsullied-vs-sons-of-harpy-2

Silah adına da pek kaliteli değiliz. Küçük hançerlerden mutfak bıçaklarına kadar değişen saldırı araçları “ne kaptılarsa onları getirmişler” hissiyatı yaratıyor ki, muhtemelen durum da tam olarak bu. Düzenli bir ordu olmayan Sons of the Harpy üyelerinin alamet-i farikası kesinlikle maske. Özel bir Sons of the Harpy silahı yok.

Acınası haldeler yani… Peki madem böyle, Game of Thrones yazarları sadece drama adına mı harcadılar Unsullied delikanlılarını? Neler oluyor burada?

Taş Yerinde Ağırdır

Pek çok çatışmada olduğu gibi burada da sonuç, “güçlü olan tarafın hatalarıyla” belirleniyor. Katana ile ilgili yazımızda da ifade etmeye çalıştığımız gibi; savaş sanatı amaçlar ve araçlar arasındaki ilişkiye dayanır. Amaç uygunsa en garip araç bile işe yarayabilir.

Burada kağıt üzerinde Unsullied, daha güçlü bir ordu olsa da bir araç olarak amaca elverişli olmadıklarını rahatlıkla söyleyebiliriz. Bir başka değişle en büyük hatayı yapan güzeller güzeli kraliçe Daenerys Targaryen. Neden mi?

unsullied-vs-sons-of-harpy-3

Unsullied, anlaşıldığı kadarıyla meydan savaşları için eğitilmiş elit bir birlik. Uzun mızrakları sayesinde formasyon halinde yürüyor ve kalkanları ile birbirlerini koruyorlar. Tarihte mızrak türevleri, özellikle muharebe meydanında eşsiz bir silah olarak gözümüze çarpar. Ateşli silahlar ortaya çıktıktan sonra dahi mızraklı piyade önemini korumaya devam etmiştir.

Ne var ki dizide gördüğümüz karşılaşma şehir içinde gerçekleşiyor. Sons of the Harpy, nispeten dar alanlarda, beklenmedik yönlerden ve aniden saldırıyorlar. Kanaatimce bu durumda Unsullied kardeşlerimizin ezilmesini normal karşılamak lazım.

İşin özü, bir askerin ne kadar şahane eğitilirse eğitilsin birden fazla düşmanla savaşırken büyük bir dezavantajda olmasında yatıyor. Sons of the Harpy, aniden bire üç, dört, hatta bazen beş oranında mücadeleye giriyor. Dar alanda böyle bir saldırıyı savuşturmak zaten bayağı zor olacaktır. İşin sonunda kalkanla sadece tek bir yanınızı koruyabilirsiniz. Ana Unsullied silahı olduğu anlaşılan mızrak ise dar alanda ve kısa menzilde başlayan bir mücadelede pek çok avantajını kaybediyor. Rakip zırhlı olmadığı için zırh delme özelliği anlamsız kalırken, batmak üzere tasarlanmış bu silahla bir rakip öldürdüğünüzde silah saplı kaldığı için çekilerek tekrar hazır duruma getirilmesi gerekiyor. Son olarak menzil avantajının da yakınınıza girmiş düşman üzerinde pek bir anlamı kalmıyor.

unsullied-vs-sons-of-harpy-4

Unsullied’in savaş meydanlarına alışık olduğu ve şehrin ara sokaklarını muhtemelen Sons of the Harpy kadar iyi bilmediği aşikar. Bu durumda ibre Sons of the Harpy’ye dönüyor. Bir yerde “Zergling Rush” yapıyor da diyebiliriz Sons of the Harpy için. Biri ölüyor, ikincisi ölüyor ama üçüncüsü o bıçağı saplayıveriyor düşmanının böğrüne. Kimse hitpoint hesabı yapmadığı için de yazık oluyor Unsullied’e.

Asker Asayişten Sorumlu Olunca

Daha önce de belirttiğim gibi, burada hata Kraliçe Daenerys Targaryen’de. Özünde bir muharebe birliği olan Unsullied’i hiç tecrübeleri olmayan asayiş görevinde kullanıyor. Adamlar güvenliklerinden sorumlu oldukları toplumu ve içinde bulundukları şehri tanımıyorlar. Tüm bunlara askerlerimizin çok da şahane olmayan iletişim yetenekleri eklenince al başına belayı…

Bu yazı, "Alt Kültürde Savaş Sanatı" adlı yazı dizimizin bir parçasıdır.

Yorumlar