Bir İngiliz Fantastik Yıldızlar Geçidi: Penny Dreadful!

Sex, Drug and Penny Dreadful!

Dizide Eva Green var dedik çıplaklık olmaması gibi bir ihtimal var mı sizce? Dizide çok göze sokulmasa da cinsellik unsuru var ve hissettiriliyor. Hele ikinci bölümde Dorian Grey dizi dahil olduktan sonra sapkınlığın ardı arkası kesilmiyor bile diyebiliriz. Muazzam orgy’ler, biseksüel ve homoseksüel yakınlaşmalar. Maşallah demek bile yetmiyor Dorian abimizin yaşadığı hayatı anlatmak için; kendisi para ve seks içinde yüzüyor. Yukarıda da söylediğim üzere Hartnett ve Pipper başta olmak üzere neredeyse bütün karakterler sevişiyor fakat yanlış anlamayın bunu seksist bir biçimde söylemiyorum bunu söyleyiş amacım, sahnelerde var olan estetik ve sanat yönetmenliğindeki harikalık. Mekanlar özellikle Grey’li sahnelerde ki ortamlar hepsi çok güzel. Sezonun 4.bölümünün son sahnesi sizde şok sahnesi yaratacak diyor, başka da bir şey demiyorum!

penny-toplu

Bu paragraf ve yazının başında sanat yönetmenliği dedik, açalım biraz; Dizinin bölüm başı bütçesi bir milyon dolar! Bu, günümüz dizileri baz alınınca nispeten büyük bir rakam değil, ama dizide kullanılan makyajlar, görsel efektler ve mekanlar bu paranın hakkı. Fakat Penny Dreadful’un çekim mantığı bir film çekiyormuşçasına profesyonel çalışmak. Diziden çok etkilendiğim için kamera arkalarını kaçırmadan izledim. Dizinin yaratıcısı ve showrunner’ı Josh Logan, “Zor bir işin altına girdiğimizin farkındayız, victorian dönemi çekmek bir rönesans dönemi çekmek kadar zor, bu yüzden Penny’nin her bölümünü uzun metraj bir işmişcesine ele alıyoruz” diyor. Yine sezonun 4.bölümünde olayların bağlandığı tiyatro, bir depo kiralanıp sıfırdan tiyatro gibi dekore edilmesi ile ortaya çıkıyor gösterilen hassasiyet. Dostlar diziyi izlediğinizde anlayacaksınız. Prodüksiyon ve sanat yönetmenliği hakikaten üst seviyede. Dönem kostümleri, mekan seçimleri ve işçilik üst seviyede.

Size özellikle 5.bölüm olan “Closer Than Sister” bölümünü tavsiye ediyorum, “film gibi” yorumunu yapmazsanız ben de bir şey bilmiyorum.

pd-s01e05-1

“Closer Than Sisters” bölümünden.

Son Düzlükte Penny Dreadful

Dizide çok hoş detaylarda yer alıyor. Örneğin Val Helsing’in hemotolog olması, yukarıda bashettiğim üzere Sir Malcolm’un kızını kaçıranın Jonathan Harker olması, Kurtadam, Frankestein ve Dorain Grey mitleri. Fantastik bir korku dizi olmasının yanında çokta iyi bir drama. Dizi bunu da karakterleri ayrı ayrı ele alabilecek vakti ayırması ile başarıyor, çünkü Penny Dreadful’da başından zorluk geçmemiş, acı çekmemiş, çıktığı sert yolculuk için sebebi olmayan bir karakter yok. IMDB’den 8,2 gibi bir yüksek puan alan ShowTime’ın fantastik korku dramasının ilk sezonu sekiz bölümden oluşmuştu. Bu sene on üç bölüm olacak ikinci sezon üç mayıs tarihinde tekrar bizler ile buluşacak. Eğer diziyi izlemediyseniz ikinci sezon başlamadan hızlı tüketmeniz şiddet ile tavsiyemdir.

Sky Atlantic's "Penny Dreadful" - Photocall

Haftaya görüşürüz sevgili Kahramanlar! Kendinize dikkat edin ve unutmayın; Kontrolsüz güç, güç değildir!

Yorumlar