Kitabı Okumuş Birisinin Gözünden Game of Thrones: Sezon 5 – Theon ve Sansa

Yeni formattaki ikinci yazımızla beşinci sezonun kitaplarla olan karşılaştırmasına devam ediyoruz. Her zamanki uyarımı yapayım; bu yazı hem dizinin hem de kitapların sonuna kadar SPOILER içerikli olacaktır! Bu hafta Theon ve Sansa’yı ele alacağız, zira bu sezonun uyuşmayan ikilisi onlar oldu (Hound & Arya, Brienne & Podric misali).

Bu ikiliyle ilgili en büyük sıkıntıyı hemen açıklığa kavuşturayım: Kitaplarda babasıyla Winterfell’den ayrıldığından beri Sansa Theon’la hiç karşılaşmadı. Diziyi bu sezon kitaplardan en çok ayıran hikayelerden biri bu oldu. Dizide daha önce iki karakteri birleştirmişlerdi ama hiçbir ana karakteri alıp bambaşka bir yerdeki bir karakterle birleştirmemişlerdi. Sansa kitaplarda henüz bırakın Winterfell’i, Westeros’un kuzeyine bile gitmedi.

got1

Peki madem gitmedi, son kitapta Sansa aslında ne yapıyordu? Son kitapta Sansa’nın rolü o kadar küçük ki, hikayesine bir şeyler katmak açısından bu değişikliği yapmalarına çok da şaşmamak lazım. Onu en son bıraktığımızda Lysa Arryn’i öldürenin Littlefinger olmadığı (hala onun piç kızıymış süsünü vermeye devam ettiğini de unutmayın), Marillion diye bir ozan olduğu konusunda yalan söylüyordu.

Annesinin ölümünden sonra iyicene huysuzlaşan ve nöbet geçirme sıklığı artan bir adet Robert (dizide Robyn) Arryn var. Unutmayın, kitaplarda Robert henüz 6-7 yaşında, sezonun birinci bölümünde olduğu gibi kılıç tutacak yaşta falan değil. Bu travma geçirmiş haline Sansa bakıcılık yapıyor. Eyrie’nin naib Lordu Petyr Baelish de ona bir yandan politika ve insanları manipüle etmek konusunda eğitim veriyor, bunun sebeplerinden bir tanesi de Littlefinger’ın yaptığı planlardan bir tanesini anlayacak kadar zeki (ya da artık tecrübeli mi diyelim?) olduğunu göstermesi.

got2

Evliliğe gelirsek, Littlefinger’ın Sansa için planladığı bir evlilik var, evet, ama bu Ramsay Snow (öhü Bolton öhü) değil; Harrold Hardyng. Harrold, Robert’tan sonra Eyrie’nin varisi. Hastalıklı Robert Arryn kış gelince uzun süre hayata tutunamazsa Lord olacak kişi – tabii bu evlilik olduğunda da Sansa’nın gerçek kimliğini de açıklamak niyetindeler. Littlefinger’ın Cersei’le herhangi bir evlilikle ilgili konuştuğu yok bu arada; hatta Cersei, Sansa’yı Tyrion ile beraber bulacağını zannediyor.

Evet, Sansa’nın son iki kitaptaki yaptıklarının tamamını üç paragrafta özetleyebildiğime göre başka bir karakterle birleştirilmiş olmasına şaşmamak gerek. Şimdi sırada o karakterden ve Theon’dan bahsetmek var.

got5

Jeyne Poole, Sansa’nın en yakın arkadaşı ve Winterfell’in kahyası’nın kızı. King’s Landing’e giden Winterfell tayfasında o da vardı. Stark’ların tutuklandığı gün ortadan kaybolmuştu, bir daha da bahsi geçmedi. Taa ki kendisini Jaime’ye “Arya Stark” olarak tanıtıncaya kadar. Tywin’in emrinde, Jeyne, Arya rolüne bürünerek kuzeye yollanıyor – Ramsay ile evlendirilip kuzeyin Bolton’lara sorunsuzca geçmesi için. Tabii Bolton’lar gerçek Arya olmadığını biliyorlar, zira onlar da bu komplonun içinde.

Bu yazı, "Kitabı Okumuş Birisinin Gözünden Game of Thrones" adlı yazı dizimizin bir parçasıdır.

Yorumlar