Kitabı Okumuş Birisinin Gözünden Game of Thrones: Sezon 5 – Cersei / King’s Landing

Artık dizi kitaplara az çok yetiştiği, hatta bazı yerlerde geçtiğine göre Game of Thrones’un beşinci sezonunu serinin dördüncü ve beşinci kitaplarıyla kıyaslamaya başlayabiliriz. Bu sezon için size daha farklı bir format sunacağım, karşılaştırmayı bölüm bölüm yapmaktansa karakterlerin hikayelerini tüm sezona göre kıyaslayacağım.

Bunun bariz bir sebebi var, ilk olarak bu sezon kitaplardan çok farklı ama bölümlerde olan bireysel farklılıklar değil – komple hikaye farklılıkları var. Bunu bölüm bölüm kıyaslamak olayı çok böleceğinden bu bahsettiğim format değişikliğine başvurdum.

Anlyacağınız yazı dizimizin beşinci sezonla alakalı yazıları için her bir yazıda tüm sezonu bir karakter açısından kıyaslayacağım. Yani, sezonun sonuna kadar spoilerlar ile karşılaşmaya hazırlanın, izlemediyseniz izleyin.

Sezon Cersei’nin bir flashback’iyle başladığına göre; biz de bu sezon kıyaslamasına kraliçe hazretleri (ya da eski kraliçe mi diyelim, yeni kraliçe Margaery Tyrell sonuçta) ve King’s Landing’de olanları kitaplarla kıyaslayalım. Ayrıca bir çok arkadaşımdan “Yahu Cersei niye bunları yaptı ben anlamadım çok saçma?” sorusunu aldığımdan, sanırım iyi bir başlangıç noktası.

cersei

Öncelikle şu flashback’e değinmek istiyorum – dizide şu vakte kadar adam akıllı hiç flashback görmemiştik, ki kitapların büyük bir kısmı flashbacklar ile anlatıma dayalı (gerek iki gün önceye flashback, gerek çocukluklarına, gerek Robert’ın İsyanı’na). Keşke daha fazla yapsalar diye düşünmüşlüğüm var, karakterlerin iç dünyası hakkında çok şey anlatıyor (Mesela dizide Lyanna Stark’ın sözünün geçtiği sahneleri beş parmağınızla sayarsınız, ama ilk kitapta Ned her bölümünde en az bir kere Lyanna’yı hatırlar) ama bu Game of Thrones, Lost değil.

Cersei’nin flashback’ında ufak tefek farklılıklar var, öncelikle üç arkadaşıyla gider Maggy the Frog’u görmeye fakat bir tanesi tırsar, diğeri ise onun kadar meraklıdır geleceğini öğrenmeye. Cersei’nin Maggy’e sorduğu “Prens’le evlenecekmiyim?” sorusundaki prens Rhaegar Targaryen, Mad King Aerys’in oğlu, Lyanna Stark’ı kaçırıp ona nişanlı olan Robert Baratheon’un isyanına yol açan kişi. Tabii Maggy onunla evlenmeyeceğini söyleyince gayet doğruyu söylüyor, sonuçta bildiğiniz gibi Rhaegar, Oberyn ve Doran’ın kız kardeşi Elia Martell ile evleniyor.

Maggy’nin cevapları az çok aynı, ama bir eklemesi daha var – Cersei’ye nasıl öleceğini söylüyor; onu “valonquar” öldürecekmiş. Bu kelime Valyrian’da “küçük kardeş” demek, Cersei’nin Tyrion’a olan nefretinin büyük bir kısmının da çocukluğundaki bu olaydan geldiğini öğrenmiş oluyoruz. (Cersei aslınd Jaime’den de önce doğdu, Jaime onun bileğini tutarak dünyaya geldi – o yüzden teknik olarak o da ‘küçük kardeş’, bilginiz olsun.) Önemli bir nokta daha var – Cersei ‘Maggy’ isminin maegi kelimesinden (birinci sezondan Dany’nin yaktığı yaşlı kadını hatırlayın) gelmiş olabileceğini öğreniyor daha sonra.

jamieTyrion

Cersei babasını öldürenin Tyrion olduğunu biliyor bilmesine de, onu serbest bıraktığından şüphelendiği kişi Jaime değil, Tyrell’ler. Bunun sebebi de Tyrion’un kaybolduğu gece kaybolan bir muhafızın odasında Tyrell parası bulunmuş olması (para muhtemelen Varys tarafından Tyrell’ler ve Lannister’ların aralarını açmak için konmuştu). Cersei kitaplarda Tyrion’un bulunması konusunda çok daha ısrarcı, hatta Tyrion’un hâlâ kalenin içindeki gizli geçitlerde dolanıyor olmasından ve kehanetteki gibi onu öldüreceğinden korkuyor – ve sırf bu yüzden Kral’ın Eli’nin kulesini yakıp yıktırıyor. Cersei’den lordluk almak niyetinde sonradan burunlarını kestikleri cücelerin kafalarını getirenler oluyor, ama tabii hiç biri Tyrion değil.

Cersei’ye Dorne’lulardan bir tehdit geldiği yok, yani Cersei Jaime’yi Dorne’a yollamıyor, onu Riverlands’a yolluyor, Robb Stark’a sadık azınlıkta kalmış lordları bastırıp bölgedeki savaşı sonlandırmak için. Jaime bu durumdan şüpheleniyor ama bundan Jaime’yi anlatırken bahsedeceğim. Tommen’in bu sırada kitaplarda sekiz yaşında olduğunu hatırlatayım (Margaery de 14 yaşında bu arada, ve hayır – düğünden sonra birlikte olmuyorlar sadece “adetten” bir gece birlikte uyuyorlar o kadar. Margaery onu baştan çıkartarak değil, onunla oyunlar oynayarak, ona yavru kediler alarak onu parmağına doluyor), o yüzden Cersei babasının ölümünden sonra naib kraliçe oluyor.

Bu yazı, "Kitabı Okumuş Birisinin Gözünden Game of Thrones" adlı yazı dizimizin bir parçasıdır.

Yorumlar

Yorumlar kapatılmış.