Kitabı Okumuş Birisinin Gözünden Game of Thrones: Sezon 4 Bölüm 7-10

Beşinci sezon’un sonu gelmişken biz de dördüncü sezonun son dört bölümünü kitaplarla kıyaslayalım. Bu bölümün sonunda oldukça büyük bir spoiler‘dan bahsedeceğim, şimdiden belirteyim.

Tyrion’u en son bıraktığımızda “I demand a trial by combat!” diye hakkını arıyordu. Bazılarımız peki bunu niye en baştan istemedi diye merak ediyorsa Cersei şampiyonu olarak Gregor Clegane’i çoktan belirlemişti, o yüzden Tyrion o lafları ederken içine girdiği durumu çok iyi biliyordu. Ona rağmen babasına son bir isyan olarak yapmak istedi – öleceğini kabul etmişti. Oberyn onun için dövüşeceğini ilan edince işler değişti tabii.

Oberyn’in Gregor ile olan dövüşü kitaptakine oldukça yakın, kitapta daha uzun sürüyor ve ikisi de tam takım zırhlı miğfer ve kalkan dahil. Büyük bir fark Oberyn Gregor’u yere serince ona emri kimin verdiğini sormuyor, Gregor ona hiç böyle bir fırsat bile vermeden tuttuğu gibi indirip, üste çıkıyor sonrada gözlerini oyup iki darbede öldürüyor. Gregor zehirlendikten sonra onu iyileştirme emrini Tywin veriyor, böylece onu Martell’lere Oberyn’i ve Elia’yı öldürdüğü için kendi elleriyle teslim edip barış sağlamak istiyor – fakat eğer zehirden ölürse onu öldüren Oberyn olacağından onlarla barış sağlayamaz (Bu plan havada kalıyor çünkü Martell’ler, Oberyn’in mızrağını zehirlediğini zaten biliyor).

oberynDeath

Sansa’nın durumları bayağı farklı. Dizide bir sahnede göndermesi yapılan Marillion diye bir müzisyen var, Catelyn Tyrion’u taa birinci kitapta tutsak aldığında “Bu olaydan iyi şarkı çıkar” diye peşlerine takılıp Eyrie’e kadar gidiyor. Tyrion kurtulunca orda kalıp Lysa’nın kişisel müzisyeni oluyor. Jon Arryn öldüğü için dul kaldığından Eyrie’i yönetmek için onunla evlenmeyi isteyen bir ton lord geliyor, Marillion ise onlarla dalga geçen şarkılar söyleyip onları uzaklaştırıyor. Littlefinger’ın Lysa’yı öldürdüğü sahnede Marillion da mevcut, işkence ile suçu ‘itiraf’ etmesini sağlıyor ve suçu ona atıyor – Lord’lar da zaten Marillion’a uyuz olduklarından kolayca kabul ediyorlar. Sansa burada cinayeti Marillion’un yaptığı yalanını söylüyor ama Sansa Stark olduğunu gizli tutuyor – Lord’lar onu hâlâ Petyr’ın piç kızı zannediyorlar.

Daha önce bahsettiğim gibi Ser Barristan kitaplarda kim olduğunu Dany’e söylemiyor, çünkü onun henüz güvenilir olduğundan emin değil. Jorah’ın casusluk yaptığını zaten biliyor ve bunu Barristan Selmy olduğu ortaya çıkınca Dany’e söylüyor. Dizide Kral’ın toplantılarına katılmadığından bu gerçeği bilmiyor. Ser Barristan Dany’e neden ondan bu durumu sakladığını açıklıyor ve pişmanlık belirtiyor, Dany de onu affediyor. Dany aslında Jorah’ı da affetmek niyetinde, zira casusluğu çok önceden yapmıştı ve hatta suikastçiyi bizzat engellemişti. Ama Jorah Dany’den özür dilemiyor, aksine kendini haklı çıkartmaya çalışıyor ve Dany bu yüzden onu affedemiyor ve bu onu içten içe çok üzüyor.

Dokuzuncu bölümdeki büyük savaşa gelirsek… Öncelikle leşleri doğrulayalım; Pyp de Grenn de kitaplarda ölmüyor, fakat kitaplarda ölen isimli karakterler (Donal Noye gibi) dizide olmadığından yapımcılar durumun vahimetini yansıtmak için isimli karakterler öldürme gereği duymuşlar. Geçitteki dev ile olan dövüş aslında bu bahsettiğim Castle Black’in demircisi (ve o sırada geçici olarak komutayı ele alan) Donal Noye ile oluyor falan. Bu savaş kitapta çok daha uzun ve detaylı, bir kaç gün sürüyor. Jon, Mance ile görüşmeye gittiğinde (Ser Alliser ve Slynt tarafından onu öldürmek ve o sırada kendisi de ölsün diye gönderilmişti aslında), Mance ona kuzeydeki eski kabirlerde bulduğunu iddia ettiği devasa bir borazan gösteriyor. Bu borunun “the horn of Joramun” ismindeki bir artifact olduğunu söylüyor ve boru öttürülünce Duvar’ın yıkılacağını söylüyor. Eğer yabanıllara geçiş izni verilmezse boruyu öttüreceğini ve Duvar’ı yıkıp ak gezenlerin herkesi öldürmesine sebep olacağını söylüyor (bunun daha sonra bir blöf olduğunu borunun da aslında Joramun’un efsanevi borazanı olmadığını öğreniyoruz).

gotWall

Biter ve Rorge ile dövüşen Arya ve Sandor değil, aslında Brienne. Brienne asla Sandor ve Arya’yla karşılaşmıyor, ama onunla dövüşü Biter, Rorge ve Vargo Hoat ile olan mücadelelerinin birleştirilmiş hali. Vargo Hoat (dizide Locke) Harrenhal’dayken ona tecavüz etmeye çalışıyor fakat Brienne onun kulağını ısırıp koparıyor, Biter ve Rorge (o sırada Sandor’un köpek başı şeklindeki miğferini giyiyor) ile de dövüşürken az daha ölüyor (Gendry ve ‘Brotherhood Without Banners’ tarafından kurtuluyor sonra da tutsak alınıyor). Sandor, Gregor’un adamları ile olan dövüş sırasında yaralanıp Arya tarafından ölüme terk ediliyor.

Bu yazı, "Kitabı Okumuş Birisinin Gözünden Game of Thrones" adlı yazı dizimizin bir parçasıdır.

Yorumlar