Kitabı Okumuş Birisinin Gözünden Game of Thrones: Sezon 4 Bölüm 1-6

Game of Thrones izleyip kitaplara ne kadar bağlı kalındığını ve nerelerde farklılıklar olduğunu merak ediyorsanız doğru yazı dizisine geldiniz. Bu bölümde artık dördüncü sezona geçiyoruz. Bu sezon büyük çoğunlukla “A Storm of Swords” yani üçüncü kitabın son üçte-biriyle ilgileniyor ama içinde “A Feast for Crows” ve “A Dance With Dragons” yani dördüncü ve beşinci kitaptan da sahneler var, az da olsa. Bu bölümde dördüncü sezonun ilk 6 bölümünü ele alacağız, o yüzden sezon ortasına kadar spoilerlar olacağı uyarısını vereyim.

Jaime ile başlayalım. Jaime teknik olarak Joffrey’nin cenazesinde Kings Landing’e varıyor, yani o vakte kadar olan sahnelerin hepsi, aslında daha sonra gerçekleşiyor. Cersei ile ilk defa orda karşılaşıyor ve öyle sevişiyorlar, dizide yansıltıldığı gibi kendi zorlamasıyla değil. Bunu biraz Cersei’nin Jaime’ye soğuk davrandığını göstermek için yapıyorlar, zira Jaime yavaş yavaş ondan soğuyor ve kitapta bunun olması için çok mantıklı bir sebep var – dizide o sebebi kesmişler. Bundan bir sonraki bölümde daha detaylı bahsedeceğim, çünkü spoiler içerikli.

Jaime’nin altın eli kitapta mevcut, yalnız Jaime eli takmaktan memnun değil ve olabildiğince az takıyor. Dizide bunu bariz sebeplerden dolayı atlamışlar, Jaime her daim eli takmakta. Jaime’nin eli demişken, sol eliyle kılıç kullanmayı Bronn ile çalışmıyor, bunu Ilyn Payne ile yapıyor çünkü Payne dili olmadığından kimseye anlatamaz. Brienne ile olan sahnesine gelirsek, kılıca Oathkeeper adını Jaime veriyor. Pod ise Brienne’e kendisi katılıyor, çok daha sonra.

goldHand

Sansa’nın Dontos ile olan konuşması taaa ikinci kitapta, onu kurtardıktan kısa bir süre sonra oluyor. O zamandan beri Dontos onu ilk fırsatta kurtaracağını söylüyor ve Sansa sık sık tanrı ormanına Dontos ile buluşmak için gidiyor. Düğünden hemen önce Dontos, Sansa’ya bir saç filesi veriyor (kolye değil) ve ona kesinlikle düğünde giymesi gerektiğini söylüyor. Lysa’ya Sansa’nın kim olduğunu söylese de, Littlefinger başka herkese onu piç kızı Alayne Stone olarak tanıtıyor, Robyn (kitaplarda Robert) dahil.

Thenn’lerin dizide yamyam olarak gösterilmesi kitaptan büyük derecede sapıyor, kitapta Thenn’ler tüm yabanılların arasında en medeni olanları, zira kendi hiyerarşileri falan var. Bunun önemli olmasının sebebini 5. sezonu anlatırken anlatmak durumunda kalacağım ama dizide buna değinmeyecekler gibi gözüküyor.

Biraz Oberyn’den bahsedelim. Oberyn’in giriş sahnesi kitaplarda olmasa bile, kendisinin de Ellaria’nın da farklı farklı fantazileri olduğu bir çok kez ima ediliyor. Bu yüzden bu sahne gayet makul. Oberyn dizide çok daha ön plana çıkartılıyor, kitaplarda da sevilen bir karakter olsa da POV karakteri olmadığından dizide gördüğümüz kadar görmüyoruz.

martell

Arya ve Hound’ın birlikte yaşadığı maceralar kitaplarda daha kısa ama bundan bir sonraki bölümde daha detaylı bahsedeceğim. Arya’nın Polliver’ı öldürme sahnesi kitapta olan bir kaç kişiyi öldürme sahnmesinin kombinasyonu ve yer değiştirmiş hali denebilir. Zira Jaqen H’ghar’a öldürttüğü kişiler kitaplarda farklı. Bunu uzun uzun yazmayacağım çünkü çok önemli değil, merak ediyorsanız kitapları okuyun!

Bu yazı, "Kitabı Okumuş Birisinin Gözünden Game of Thrones" adlı yazı dizimizin bir parçasıdır.

Yorumlar