Kitabı Okumuş Birisinin Gözünden Game of Thrones: Sezon 4 Bölüm 1-6

Joffrey’nin mosmor düğününe gelirsek, Joffrey babasının hediye ettiği kılıcı alıp sağa sola savurmaya başladığında ona dikkat etmesi öneriliyor, Joffrey de “Ben Valyrian çeliğine yabancı değilim” gibi bir laf ediyor, buradan Tyrion taa birinci sezonda Bran’ın suikastine sebep olan kişi olduğu çıkarımını yapıyor. Bunu babasını etkilemek için yaptığı düşünülüyor, zira Robert Bran’ın başına gelenleri duyunca “Ben sakat kalmaktansa ölmeyi tercih ederdim” diyor. Düğündeki cücelerin yaptığı gösteri kitaplarda iki cüce tarafından yapılıyor, bir erkek bir kız. Bu kız ileride daha önemli bir rol alıyor ama dizide bu öğe atlanılmış. Joffrey Lan- *öhöm* Baratheon’un ölümüne gelirsek, eğer bu sahneden keyif alanlardansanız öyleyse size şu bilgiyi de vereyim: kitaplarda nefes alma çabasıyla kendi boğazını tırnaklarıyla oyarak ölüyor. Nasıl ama, güzel değil mi?

ironBank

Stannis’in kredi çekme meselesine gelelim. Iron Bank ile bir görüşme yapılıyor, evet, ama bu çok daha sonra, beşinci kitapta olan bir şey. Iron Bank, Cersei onlara bir şey ödemeyi kabul etmeyince Stannis’e yöneliyor ve onunla görüşmek için birisini yolluyorlar.

Jon da, Bran da Craster’s Keep’e gitmiyor, bu olay kitaplarda çok daha minör ve farklı – Jon Castle Black’a vardığında dizinin 9. bölümünde olan olaylar başlamak üzereydi. Jon’un bu bölümlerde olan olaylarının çoğu ya arayı doldurmak niyetiyle yapılmış ya da aslında 9. bölümde olan olaydan sonra olan olayların geriye çekilmiş halleri, bunun dışında kitaplardan çok sapmıyor.

Dany, Mereen’e vardğında Oznak zo Pahl ile yüzleşen kişi Daario değil, daha önce bahsettiğim Strong Belwas isimli karakter. Dany’nin Mereen’de sıkıntıları oldukça büyük, ama dizide buna yeterince değinmiyorlar, Tyrion’un meselelerine daha çok yer açmak için. Dany’nin karşına saçma sapan bomboş sorunlarla insanlar geliyor, hep onlarla uğraşıyor falan, merak ederseniz kitapları okuyun hikayeden çok onun psikolojisini anlamamızı sağlıyor.

trialbycombat

Tyrion’un meseleleri demişken, evet bu sezon resmen onun sezonu, yapımcılar da onun sahnelerine oldukça zaman ayırmak istemişler belli ama bir kaç yerde farklılıklar var. Tyrion zindana falan atılmıyor kitaplarda, bütün soylu sanıklar gibi odasına hapsediliyor. Jaime ile de görüşmüyor, onunla görüşen tek kişi amcası Kevan. Kevan’ın rolü ileriki kitaplarda gittikçe artıyor (beşinci sezonda tekrar görüyoruz zira), o yüzden burada kesilmesi hoş olmamış. Tyrion’un duruşması sırasında dizide çok hoş bir ekleme olarak gördüğüm Jaime ve Tywin arasındaki muhabbet kitaplarda yok, zira Tywin onu evlatlıktan reddedince bir daha hiç konuşmuyorlar, aksine Night’s Watch’a katılma önerisini Tyrion’a Kevan veriyor. Shae’nin Tyrion’a iftira atması kitaplarda intikam için yapılmış bir şey değil, tamamen para için yapılmış bir şey – bahsettiğim gibi, Shae ve Tyrion arasında bir aşk yok.

Bir sonraki yazıya kadar sizi şu sözlerle bırakıyorum: “I demand a trial by combat!”

Bu yazı, "Kitabı Okumuş Birisinin Gözünden Game of Thrones" adlı yazı dizimizin bir parçasıdır.

Yorumlar