Kitabı Okumuş Birisinin Gözünden Game of Thrones: Sezon 5 – Dorne

Hoş geldiniz Game of Thrones severler, eğer kitabı okumadıysanız (ya da okumuş ve nostalji peşindeyseniz) doğru yere geldiniz.  Dizi-Kitap kıyasımızın 13. bölümüne geldik; bu bölümde dizinin 5. sezonunu son iki kitapla karşılaştırarak Dorne hikayesindeki yaptıkları değişiklikleri gözden geçireceğiz. Bu yazı sezon sonuna kadar SPOILER içermektedir, ona göre. 

Dorne hikayesi Buz ve Ateşin Şarkısı’ndaki en derin entrikalardan birini ve bu entrika içerisinde kaybolmuş birçok karakteri konu alıyor. Benioff ve Weiss ne yazık ki bu derin hikayenin en ufak bir öğesini bile diziye aktarmayı tamamen kenara koyup bambaşka bir şey yapmışlar. Kitaptaki Dorne’da o kadar çok farklı yeni karakter ve olay var ki diziye bunların sığmayacağını kabullenip kesmişler – fakat olay örgüsünü tamamen zıt bir yöne çekmeseler de olabilirmiş. Tabii dizinin anlatmakta olduğu hikaye ve kitabın anlatmakta olduğu hikaye gitgide farklılaştıkları için durum bu şekilde gelişiyor. İşte bu yüzden bu bölümde tüm farklılıkları anlatamayacağım, detaylarını merak ediyorsanız kitapları okumanızı öneririm.

doran2

Öncelikle sizi bir karakter ile tanıştırmak istiyorum: Arianne Martell, kendisi Prens Doran Martell’in büyük kızı ve Dorne’un varisi oluyor. Doran’ın dizide gördüğümüz Trystane (kitapta henüz 11-12 yaşında, Myrcella da öyle) dışında bir oğlu daha var – ortanca evlat Quentyn. Birçok kişi dizide Arianne’nin rolünü Ellaria’nın doldurduğunu söyler, ama bu pek doğru değil. Arianne’in amacı Myrcella’yı kesinlikle öldürmek değil (Ellaria’nın da değil, Ellaria daha fazla kan dökülmemesi taraftarı hatta!) tam aksine, Arianne Myrcella’yı kraliçe ilan etmek istiyor.

“Nasıl yani?” diye düşündüğünüzü seziyorum – açıklayayım: Dorne, Targaryenlara boyun eğdiklerinde  7 Krallık’a katılmayı bir koşulla kabul ediyorlar – Dorne’da daima Dorne kanunları geçerli olacaktır. Dorne, diğer krallıkların aksine erkekleri ve kadınları eşit görüyor – yani eğer kız çocuk erkek çocuklardan yaşça büyükse varislik ona kalır. Myrcella’nın yaşça Tommen’den büyük olduğunu ve Trystane’e nişanlı olduğunu unutmayın – Arianne, Myrcella’yı 7 Krallık’ın kraliçesi ilan edip Trystane’i de kral yapmak peşinde. Sonuçta Myrcella Dorne’da ve Dorne’da Dorne kanunları geçerlidir.

Bunları babasından gizli planlıyor tabii, çünkü bunu kalbinin iyiliğinden kardeşi kral olsun diye yapmıyor. Ne sandınız, Game of Thrones evreninde kim kalbinin iyiliğinden iş yapıp hayatta kalıyor? Bunu yapmasının sebebi çocukluğunda babasının kardeşi Quentyn’e yazdığı bir mektubu okuması – bu mektupta “Bir gün oğlum, Dorne’u sen yöneteceksin!” tadında bir cümle görüyor. Haliyle, kendisi yaşça büyük olduğu için Dorne onun hakkı, böyle bir mektup görünce de babasının ve kardeşinin onun hakkını yemeyi planladığını düşünüyor. Şimdi harekete geçmesinin sebebi ise babasının Quentyn’i doğuya göndermiş olması, orada paralı askerler tutup Dorne’a döneceğini düşünmesine yol açıyor.

Doran Martell, Lannisterlarla savaş çıksın istemiyor, bu yüzden babaları Oberyn’in ölümünden sonra ateşlenen “kum yılanları” (dizide üç taneler ama aslında daha çocuk olan kardeşleriyle birlikte tam sekiz tane var) ayaklanma başlatmaya çalışınca yaşça büyük olan üçlüyü tutuklatıp zindanlara attırıyor. Küçükleri ise anneleri Ellaria ile birlikte Su Bahçeleri’nde kalıyorlar.

sandSnakes1

Peki bunun Myrcella’yı kraliçe yapmakla ne ilgisi var? Oberyn’in kızlarının halkı gaza getirmesi sonucunda halk Lannisterlara baş kaldırmak istiyor – ama bunu Doran’ın yapmayacağı bariz. Bu yüzden Arianne, Myrcella’yı kraliçe ilan ederek Lannisterlara baş kaldırıp halkı arkasına almak istiyor ki Quentyn Dorne’un başına getirilmesi durumunda halk kendisini desteklesin.

Bu yazı, "Kitabı Okumuş Birisinin Gözünden Game of Thrones" adlı yazı dizimizin bir parçasıdır.

Yorumlar