Kitabı Okumuş Birisinin Gözünden Game of Thrones: Sezon 5 – Dorne

Myrcella, Dorne’a bir Kingsguard üyesiyle birlikte geliyor; Ser Arys Oakheart. Arianne onu baştan çıkartıyor, yeminlerini bozdurtuyor. Eğer Myrcella kraliçe ilan edilirse çok sevdiği şövalyesinin Arianne ile evlenmesine müsaade edeceğine inandırıyor. Oakheart dışında kendisine yardım edecek, güvendiği bir parti toparlıyor; Lemonwood, Garin, Sylva Santagar ve Gerold Dayne (nam-ı diğer Darkstar). Bu kişilerin kim olduklarıyla ilgili detayları kitaplarda ya da internette bulabilirsiniz, şimdilik sadece Oakheart ve Darkstar önemli olanlar.

Oakheart, Myrcella’yı gizlice kaleden kaçırıp partinin kalanının yanına getiriyor ve birlikte hedefleri olan Hellholt’a (Ellaria’nın babasının toprakları, ve Myrcella’yı kraliçe ilan edip ordu toplayacakları yer) doğru yola çıkıyorlar. Ne yazık ki yolda Doran’ın adamı Areo Hotah tarafından yakalanılıyorlar. Oakheart, Hotah’a saldırıyor fakat Hotah’ın baltasına kurban gidiyor, Darkstar ise Myrcella’yı öldürmeye çalışıyor ama sadece kulağını kesebiliyor – sonra da kaçıyor. Arianne ise kuzenleri gibi hapsediliyor.

Arianne ve Ser Arys - Çizer: Sacha Angel Diener

Arianne ve Ser Arys – Çizer: Sacha Angel Diener

Bir sonraki sezon Doran Martell ile ilgili ortaya çıkma ihtimali olan şeylerden bahsetmek üzereyim, yani bu paragraf 6. sezondan potansiyel SPOILER’lar içeriyor, haberiniz olsun. Uzun bir süre tutsak edildikten sonra Arianne ve Kum Yılanları serbest bırakılıp Doran’ın yanına çağırılırlar. Bu noktada Doran’ın herkesin düşündüğü ezik, korkak olmadığını öğreniyoruz. Adam meğer kardeşi Elia öldürüldüğünden beri Oberyn’le birlikte plan yapıyormuş. Bu planın amacı Tywin Lannister’ın değer verdiği her şeyi elinden almak üzerine kurulu. Quentyn’e yazdığı “Dorne’u yöneteceksin” temalı mektubun sebebi, Arianne’nin kraliçe olmasını planladığından dolayıymış. Viserys ile Arianne’ı daha çocukken gizliden sözlendirmiş ki Viserys doğudan geri döndüğünde Dorne Targaryenlere katılsın. Tabii Viserys ölünce bu planlar değişmek zorunda kaldı – onun yerine Quentyn doğuya gönderildi – Daenerys’e bu eski anlaşmayı anlatıp evlenme önerisinde bulunmak için (Quentyn’in bu maceralarını Dany’i anlatırken anlatacağım).

Yani anlayacağınız, Doran Martell aslında çok derin entrikalar çeviren ve en az kardeşi Oberyn kadar intikam ateşiyle yanan bir Dorne erkeği. Arianne, Oberyn’in kızları ve Elia da artık bu plana dahil olduktan sonra birlikte çalışmaya başlıyorlar. Öncelikle Myrcella’yı kulağına olanlar konusunda onu almaya gelen Ser Balon Swann’a yalan söylemeye ikna ediyorlar: Darkstar ona saldırdı ve Ser Oakheart onu korurken öldü. Myrcella, Swann’dan Darkstar’ı bulmasını isteyince de Obara ona eşlik ediyor. Nymeria ise Kral Rıhtımı’na, Kral’ın konseyinde Dorne temsilcisi olmaya gönderiliyor. Son olarak da Tyene, High Sparrow’a yaklaşmak için yola çıkıyor.

ellaria

Dorne hikayesi dört ve beşinci kitaplarda bu şekilde gerçekleşiyor. Anlayacağınız, dizideki hikaye bu olaylardan tamamen kopuk bambaşka bir senaryo. Bu güzelim olay örgüsünün bu şekilde değiştirilmesi birçok kişi (ben dahil) tarafından hoş karşılanmış olmasa da dizi ve kitapların tamamen farklı hikayeler olduğunu unutmamak lazım. Ha, bu arada unutmadan – Jaime de Bronn da kitaplarda henüz Dorne’a ne adım attılar, ne de yeltendiler – bir sonraki yazıda Jaime ve Brienne’in kitaplardaki yaptıklarından bahsedeceğim, merak etmeyin.

O vakte kadar, kitaptaki Dorneluların sadık kaldığı söz ile sizi uğurluyorum: “Dorne’da masum kızlara zarar vermeyiz…”

Bu yazı, "Kitabı Okumuş Birisinin Gözünden Game of Thrones" adlı yazı dizimizin bir parçasıdır.

Yorumlar