Muhtemelen İzlemediğiniz, Ama İzlemeniz Gereken Kült İngiliz Dizileri # 5

Evet arkadaşlar, yüzdük yüzdük sonuna geldik. Dizilerimizin çoğu tatilden çıktı, ruhlarımızdaki boşluklar dolduruldu, ama son bir yazı ile kış arasını kapatalım dedik. Bu hafta formatımızda ufak bir değişiklik yaptık. Sizi, ilk dört yazıya girmemiş ama bahsedilmeye değer (Mansiyon Ödülü almış gibi) onbir tane dizi ile bırakacağız. Keyifle izleyin.

13. Peep Show (2003-Günümüz)

peep

Jeremy Usbourne (Robert Webb) ve Mark Corrigan (David Mitchell) aynı evde yaşayan, birbirinden alakasız, sosyal olarak sınıfta kalmış iki arkadaştır. Diziyi orijinal kılan özellik ise; sahneleri ortamdaki karakterlerin açısından görüp, iç seslerini dinliyoruz. İzlediğim en komik dizilerden biri, listede olmayı kesinlikle hak ediyor.

14. Merlin  (2008-2012)

merlin

Arthur efsanesine bir başka açıdan yaklaşan hoş bir yapım: Arthur (Bradley James) ve Merlin (Colin Morgan) henüz ergen! Büyü yapmanın yasak olduğu bir Camelot’ta, türlü türlü maceralar ve enteresan durumlar, karakterleri bulup duruyor. Fantastik kurgu hoşunuza gidiyorsa Merlin’e bir göz atın.

15. Luther (2010-Günümüz)

luther

DCI John Luther (Idris Elba) bir cinayet dedektifi, üstün bir zekaya sahip ve adalet anlayışının çok katı olmasıyla birlikte, kanunların dışında bile hareket etmeye hazır olan, bir çok açıdan dengesiz denebilecek bir polis. Luther çok başarılı bir polisiye dizi, cinayet çözümleri izlemeyi sevenlere tavsiye edilir.

16. An Idiot Abroad (2010-2012)

anIdiot

Yazı dizimizin birinci bölümünde önerdiğim QI gibi, An Idiot Abroad da bir dizi değil. The Office’ten bildiğiniz Ricky Gervais ve Stephen Merchant, arkadaşları Karl Plinkinton’u Dünya turuna gönderiyorlar. Karl cahil, dar görüşlü ve hatta ahmak olarak tanımlanabilecek birisi – bu da Dünya ile tanışmasını oldukça eğlenceli yapıyor. Başkasının talihsizliklerine gülmeyi seviyorsanız An Idiot Abroad tam size göre.

17. The IT Crowd (2006–2013)

it

İki sosyofobik nerd (Chris O’Dowd ve Richard Ayoade), bir firmada IT elemanları olarak çalışıyorlar. Aralarına bilgisayarlardan anladığını iddia edip, aslında hiç bir şey bilmeyen üçüncü bir IT elemanı katılıyor (Katherine Parkinson). Dizi bu üç karakterin, gündelik hayatlarındaki komik maceraları anlatıyor.

18.Spaced (1999–2001)

spaced

Hayatları raylardan çıkmış iki genç; Tim ve Daisy (Simon Pegg ve Jessica Stevenson) ucuz bir ev tutabilmek için, kendilerine çift olma süsü veriyorlar. Hayatlarını tekrar düzene sokma çabaları, onları her bölümde daha komik durumlara sokuyor. Simon Pegg hayranlarına ve hayranı olmayanlara kesinlikle önerilir.

19. Coupling (2000-2004)

coupling-5015284c58362

Bir grup (Jack Davenport, Gina Bellman, Sarah Alexander, Kate Isitt, Ben Miles ve Richard Coyle) arkadaş (sayılır) ve onların flörtleşme maceraları. Erkek-kadın ilişkilerindeki, her türlü öğeyi komedik bir açıdan incelemiş bir dizi arıyorsanız; Coupling tam size göre.

20. One Foot in the Grave (1990-2000)

oneFoot

Victor Meldrew (Richard Wilson – Evet, Merlin’den Gaius) hayattan bezmiş bir emekli, gündelik yaşamına anlam vermek istiyor. Karısı Margaret (Annette Crosbie) ise; kocasının durmadan saçma sapan durumlara düşmesiyle baş etmek zorunda. Bu kadar güzel işlenmiş bir kara-mizah komedi dizisi bulmak zor, kesinlikle izlenmeli.

21. A Young Doctor’s Notebook (2012-2013)

youngDoctor

Diplomasını yeni almış genç Rus doktor (Daniel Radcliffe, nam-ı diğer Harry Potter’daki çocuk) 20. yüzyıl başlarındaki Rusya’nın, dağ başındaki bir sağlık ocağında çalışmaya başlar – ama bu aslında yıllar sonraki halinin (Jon Hamm) anılarıdır. İnsanoğlunun ne kadar vurdumduymaz olabileceğini gösteren ve yanında bol bol vahşet içerikli sahneler içeren, kara-mizah dolu bir dizi istiyorsanız; başka yere bakmayın.

22. Torchwood (2006-2011)

torch

Doctor Who hayranları toplansın, en sevdiğiniz İngiliz Bilim-Kurgu dizisinin, bir yan-dizisi olduğunu biliyor muydunuz? Tabii ki de biliyordunuz! Bu yazı; Doctor Who’nun sizin kadar derinlemesine nerdliğini yapmayanlar için. Torchwood Institute doğaüstü ve paranormal tehlikelere karşı, dünyayı korumak için toplanmış gizli bir organizasyon. Dizi; Captain Jack Harkness (Arrow’dan hatırlayacağınız John Barrowman) ve ekibinin maceralarını anlatıyor. Bilim-kurgu severler, bu dizi tam size göre.

23. Extras (2005-2007)

EXTRAS

Aktör olma hayali kuran, iki başarısız arkadaş (Ricky Gervais ve Ashley Jensen); her rol aldıkları filmde kendilerini rezil etmeyi defalarca başarıyorlar. Her bir bölümde ayrı bir Hollywood ünlüsünün, kendisinin abartılmış bir varyasyonunu oynaması da cabası. The Office gibi “Cringe Comedy” dizilerinden hoşlanıyorsanız (ki aynı kişiler yapmış), Extras izlerken acı çekmeye bayılacaksınız.

Bu yazı, "Muhtemelen İzlemediğiniz Ama İzlemeniz Gereken Kült İngiliz Dizileri" adlı yazı dizimizin bir parçasıdır.

Yorumlar