Şimdi ve Sonsuza Kadar: Forever

Sherlock Holmes ve Patrick Jane’in Ölümsüz Hali!

Dizide çokça Mentalist ve Sherlock Holmes referansı var. Dedim ya bir mentalist gözlemciliği ile insanları okuyup bir detektif dikkati ile olayları çözüyor kahramanımız. Peki pek bir klişe gibi görünen dizinin asıl olayı ne? Unuttunuz galiba Henry Morgan bir ölümsüz, hem de öldüğünde tekrar canlanabilen bir ölümsüz.

FOREVER - What if you could be immortal and live forever? Would you find it a blessing or a curse? Meet Dr. Henry Morgan (Ioan Gruffudd), New York City's star medical examiner who has an unusual secret. He doesn't just study the dead to solve criminal cases -- he is trying to solve a mystery that has eluded him for over 200 years: his own inexplicable immortality. Henry's exciting, adventurous and intriguing long life has blessed him with amazing insight and observational skills, which not only impresses his new partner, Detective Jo Martinez (Alana De La Garza), but peaks her curiosity about who he is. Each week, a new case and their budding friendship will peel back the layers of Henry's colorful extraordinary past, on ABC's new drama, "Forever." (ABC/K.C. Bailey) MACKENZIE MAUZY, IOAN GRUFFUDD

Henry’nin hikayesini hayatında sadece üç kişi biliyor. Biri kendisine inanmamayı seçen ve deli yaftası vuran ilk karısı, diğer ikisi ise ikinci Dünya savaşında tanışıp aşık olduğu Abigail ve evlatlığı Abraham.

Abigail zamanı geldiği için göçüp gitmiş fakat belkide dizinin en ilginç yönlerinden birisi ve karakteri olan Abraham, babasını hiç yalnız bırakmamış. Nazilerden kurtulmuş bir bebekken yanına aldığı evlatlığı ile oradan oraya sırrı ortaya çıkmasın diye dolaşmış durmuşlar, çünkü Henry iki yüzyıldır otuz beşinden bir gün bile almıyor. Abraham ise altmış beş yaşını devirmek üzere.

Aralarındaki ilişki oyunculuk denen sanatın neden var olduğunu bir daha kanıtlar neticede. Yaş olarak Ion Gruffudd’dan fazla büyük olan Judd Hirsch ile o kadar güzel anlaşmışlar ki; dizide karşılıklı döktürüyorlar ve kendinizi kaptırdığınızda bu ikilinin gerçekten baba oğul olduğuna inanıyorsunuz. Tabii bu inandırıcılığı arttırmak için çok sıkı referanslarda verilmiş. Örneğin; Henry Abe’e çay getirirken bir baba sıcaklığı ile başından öpmesi ya da geç kaldığında onun meraklanması ve uyku tutmaması gibi.

FOREVER - ABC's "Forever" stars Joel David Moore as Lucas, Judd Hirsch as Abe, Ioan Gruffudd as Henry, Alana De La Garza as Detective Jo Martinez, Donnie Keshawarz as Detective Hanson and Lorraine Touissant as Lt. Joanne Reece. (ABC/Bob D'Amico)

Dizinin bu alışılmamış baba oğul ilişkisinden sonra, aksiyon ve suç janrı devreye giriyor ki; bu sekanslar da doyurucu. Peki yukarıda bahsettiğim iki dizi ve karakterden ayıran nedir bu diziyi. Doktorumuz olayları çözmek için ölmekten korkmuyor tabii yalnızken. Bir cinayeti çözmek için kendine zehir enjekte edebiliyor veya dava sırasında ölmek üzere iken, etrafta ölümüne şahitlik edebilecek biriler varken saklanmak zorunda kalıyor ve gönül rahatlığı ile son nefesini veremiyor.

Tahmin edersiniz ki; iki yüzyıl hayatta olup yüz yılını New York’ta geçirmiş biri olayları çözerken veya olay esnasında bağdaştırdığı anıları olabiliyor. bu dizinin seyir keyfini arttırıyor açıkçası. Mesela bir bölümde yüz yıl önce bir blokta kölelere yapılmış insanlık dışı davranışları, yüzyıl sonra yine aynı blokta bir inşaat firması oranın mahallelisine yapabiliyor gibi. Dizinin sürekli ters köşe atan senaryosu da, merak uyandırmıyor değil. Altıncı bölümün sonunu görebilmek için kapanan gözlerimi, gidip yüzümü yıkayıp açık tuttum amiyane tabir ile “o derece sarıyor”.

Son Düzlükte FOREVER

Özellikle Judd Hirsch ve  Ion Gruffudd eşsiz uyumu ve oyunculukları ile birlikte kaliteli ve ucundan da olsa özgün senaryosu olan Forever, bu sezonun biz geekler için hakikaten sürpriz. Dizinin geek ve fantastik referanslar ile dolu olduğunu söylemekten mutluluk duyuyorum sevgili kahramanlar. Ayrıca daha bir çok güzel sürpriz noktası var ama bunları da izleyince öğrenin, boşu boşuna spoiler manyağı olmayın şimdi.

451712-cast-members-ioan-gruffudd-and-alana-de-la-garza-attend-a-panel-for-th

Kendinize iyi bakın sevgili Kahramanlar Güç sizinle olsun ve Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı  hepimize kutlu olsun!

Benzer Yazılar

Yorumlar