Kule Sakinleri Derneği Yeni Yerinde!

İzmir’deki çok keyifli üniversite yaşamımın ikinci senesiydi. İlk sene Ege Üniversitesi Fantastik ve Bilim Kurgu Topluluğu’nun pek de aktif olmayan bir üyesiydim. İkinci sene, yine topluluğun dönem başı tanışma toplantısına katıldım ve toplantının sonuna doğru Ruhi Küçük’ün kısa bir konuşmasını dinledim. “Burada çok keyifli şeyler yapıyorsunuz” dedi, “daha fazlasını yapmak isterseniz, Kule’ye bekleriz.”

Bugün, Kule Sakinleri Rol Yapma ve Strateji Oyunları Derneği, İzmir’deki en büyük alt kültür hobi derneği. Yıl içinde birçok organizasyona ev sahipliği yapıyor ve günde 2000 civarı kişinin katıldığı, Türkiye’nin en büyük alt kültür fuarlarından biri olan İzmirCon’u düzenliyor. FRP, Minyatür Strateji Oyunları, Kart Oyunları, Masaüstü Kutu Oyunları derneğin ilgilendiği başlıca alanlar. Bunlarla alakalı bolca tanıtım, oyun günü ve turnuva düzenleniyor.

Geçenlerde Kule yine taşındı. Aslında Kule’nin taşınması çok da ilginç bir olay değil zira her birkaç yılda bir Kule taşınır. Genelde eski yere sığılmadığı için taşınılıyor, 20 üyeden 30’a, 30’dan 40’a, 50’ye çıkınca hep bir yerler dar geliyor. Magic Turnuvası olduğunda Flames of War oynayanlara yer kalmıyor (8 masada Magic, 4 masada FoW oynanınca kalmaz tabi!) ya da FRP Tanıtım Günü oluyor o gün diğer tüm etkinlikler iptal… Son taşınma da böyle oldu… Ama artık yeni yerimizde eskiden hiç olmayan birşey var, bir tabela!

Bu aralar Kule’de sık oynanan minyatür oyunlara da kısaca değineyim. Şimdilerde Kule’de, çoktandır pek oynanmayan Warhammer Fantasy tekrar canlanıyor. 9th Age furyası İzmir’i de sonunda temelli olarak vurdu ve Kule bu oyunu oynamak isteyen birçok yeni insanla tanıştı. Pek yakında insanların eski ordularını yeniden düzenlemesi ve yeni başlayan arkadaşların da ordu toplamasıyla turnuvalar ve etkinlikler başlar. WW2 oyunu olan Flames of War, her zamanki gibi belli bir oyuncu havuzuna sahip ve arada oyunlar dönüyor. Hatta Ocak ayı için bir FoW turnuvası düşünülüyor, yakında duyurulmuş olur.

Napolyon dönemi oyunu Black Powder, az ama öz bir grup insan tarafından oynanıyor. Antik dönem ve ortaçağ oyunu Hail Ceasar ise yeni yeni oynanmaya başlayacak gibi. Warhammer 40K, şimdilerde pek aktif değil, umarım kısa zamanda canlanır. İzmirCon 2017’de ise bendeniz, geçen seneden beri tasarlamakta olduğum WW1 oyunu Ateşle İmtihan’ın Türkçe sürümünü ilgililerine tanıtmak istiyorum.

İzmir’e yolunuz düşerse Kule Sakinleri’ne bir uğrayın. Bundan sonra her gün açık ve çay servisi var. Yeni adres; 1662. Sokak No:54 Karşıyaka. Yıllar önce Ruhi’nin dediği gibi; daha fazla keyifli şey yapmak isterseniz, Kule’ye bekleriz! Görüşmek üzere…

Kule Sakinleri Yeni Adres, Google Maps Üzerinde

Yorumlar