European Tournament Championship (ETC) – Warhammer Fantasy Battle Türkiye Takımı

Bizler Kimiz?

Bizler Türkiye’nin değişik şehirlerinde yaşayan ama aynı hobiyi paylaşan, farklı yaşlardan ve mesleklerden bir araya gelmiş bir hobi grubuyuz. Bir araya geliş amacımız Warhammer Fantasy Battle (WHFB) minyatür oyunun dünyadaki en büyük turnuvası olan ETC (European Tournament Championship)’e Türkeye’den ilk defa bir takım göndermek. Takımımız dokuz kişiden oluşmaktadır, sekiz oyuncu ve bir koç. Eklemek gerekirse, Türkiye’de bu hobiye sahip tahminen 100 kişi bulunmaktadır.

etc1

Warhammer Fantasy Battle Minyatür Oyunu Nedir?

WHFB, Games Workshop (games-workshop.com) tarafından 1980’lerin ortasından itibaren piyasaya sürelen masa üstü minyatür strateji oyunudur. Oyunun teması Yüzükleri Efendisi temasına çok yakındır. Bu oyunun hobiye dönüşmesinin en büyük iki sebebi ise minyatürlerin oyuncular tarafında birleştirilmesi, boyanması ve hatta kimi zaman tasarlanması ve de 16 farklı ordu seçeneğinin her birinin kendi roman serilerinin olmasıdır. Böylece WHFB ordularından birine sahip olan bir kişi minyatürlerini boyama, ordusunun kitap serilerini okuma ve ordularıyla oynama seçeneklerine sahiptir.

ETC Nedir?

ETC 2006 yılından beri Avrupa’nın çeşitli şehirlerinde her yıl 5 gün boyunca düzenlenen dünyanın en büyük minyatür savaşları turnuvasıdır. Bu organizasyon kapsamında 3 büyük minyatür oyununun Warhammer Fantasy Battle, Warhammer 40K ve Flames of War turnuvaları düzenlenmektedir. Bu organizasyon tamamen gönüllüler tarafından organize edilmektedir. Geçen seneki ETC’ye 39 ülkeden ve tüm kıtalardan katılım gerçekleşmiştir. Yalnızca takım olarak değil, şahıs olarak da katılabilinen bu turnuvaya geçen sene tahminen 1200 oyuncu katılmıştır.

etc2

ETC’ye Katılma Amacımız Nedir?

ETC’ye katılarak yıllardır gerçekleştirmek istediğimiz bir hedefin tamamlanmasını istiyoruz. Böyle büyük bir organizasyona Türkiye Takımı olarak katılımımızın kısa ve uzun vadede şu yararlı olacağını düşünüyoruz:

  • Ülkemizde bu hobiyi sahip herkese daha büyük bir hobi grubunun parçası olma fırsatını vermek ve diğer ülkelerdeki hobicilerle organik bir bağ kurarak sadece senede bir kez değil ama sürekli iletişim içinde kalmak,
  • Tüm dünyadaki hobicilerle tanışarak hobi/oyun klüplerimiz için neyi daha iyi yapabileceğimizi öğrenerek ülkemizde bu hobiye sahip kişi sayısını arttırmak,
  • Her sene ETC’ye katılımı bir gelenek haline getirerek ülkemizin sürekli temsilini sağlamak ve ülkemizi tanıtmak.

Çağdaş Coşkun – İzmir Kule Sakinleri ve ETC Türkiye Takımı üyesi

Yorumlar