Çizgi Romanları Okumuş Birinin Gözünden The Walking Dead – Sezon 4 / Cilt 6-7-8-9

The Walking Dead’in 7. sezonu araya girmişken bu yazı dizisini bitirme hedefiyle karşınızdayım. Bu yazıda da önceki yazılarda olduğu gibi iki ayrı kategoride farklılıklara değineceğim. The Walking Dead’in dizi senaristlerine de bir selam göndermek istiyorum. Yavaş yavaş diziyle çizgi romanı koparıyorlar. En azından dizinin dördüncü sezonu boyunca Governer’ın ölümü dışında neredeyse benzerlik yok. Hatta yazı dizisinin formatını değiştirip, farklılıklar yerine benzerliklere değinmek daha kolay olurdu. Ama yılmak yok, hizmet var! Bu arada yazı dizimizin formatı gereği içeriğinde bolca spoiler var! Dizi ya da çizgi romandan herhangi birini okumadıysanız uzak durun!

Hikaye Açısından Farklar

Dizinin dördüncü sezonu çizgi romanın 6-7-8 ve 9. ciltlerini kapsamakta ancak 6. cildi eklemesek de olabilirmiş diye düşünüyorum. Çünkü çizgi romanın 6. cildi bir bütün olarak diziye etki etmiyor, ama 6. cilt birçok soruya da cevap veriyor; Neden çizgi roman okuyoruz? Çizgi romanlar neden güzel? The Walking Dead ne kadar korkunç olabilir? Evet 6. cilt çizgi roman okuyucusunun birçok seride yakalayamadığı, yakaladığında da müptelası olduğu bir etken.

Hikaye o kadar yoğun ve korkunç ki, diziye ekleyebilmek için üzerinde inanılmaz sansür uygulamak gerekir ve bu sansür 6. cildin o korkunç yanını yok edebilir. Korkunç diyorum ama okurken korktuğum izlenimine de kapılmayın, sadece olaylarla empati kurmak bile yetiyor. Hadi diyelim sansür olmadan diziye yansıtalım dediler; Amerikan medyası ertesi güne diziyi topa tutar ve biz Türklerin çok kullandığı “aile var hocam, aile!” gibi söylemler gerçekleşir. Ha diyeceksiniz ki “ölüyü öyle ayakta, çürümüş halde görmek yeterince korkunç değilmiş gibi, daha ne olabilir ki?” Haklısınız ancak Michonne’un yaptıkları, yaşadıkları 6. cildin en korkunç şeyleri.

6. Cillte Ne Oldu Ki?

Çizgi romanda Rick’in Governer’ın eline düştüğünü bir önceki yazıda söylemiştim. Hatta Governer Rick’in elini de kesiyordu. Bu sahne okuyucuya büyük bir şok yaratsa da 6. cilt daha beterleriyle dolu. Çizgi romanda Governer’ın Michonne’a defalarca tecavüz ettiğini biliyoruz, buna ek olarak Michonne’a katanasını veriyor ve Woodbury’nin meşhur arenasına çıkartıyor. Her ne kadar karşısındakini öldürmemesi gerektiği Michonne’a tembihlense de Michonne katanasıyla rakibini deyim yerindeyse biçiyor. Bu durumda tekrar zindana kapatılıyor.

Rick ise Martinez ve Glenn’in yardımıyla oradan kurtulmaya çalışıyor. Belki çoğunuz hatırlamayacaksınız ancak Martinez, Governer’ın sağ kolu niteliğinde, onun pis işlerini yapan bir adamdı dizide. Çizgi romanda ise tam tersi olarak gösteriliyor, en azından cildin ilk sayfalarında. Glenn ise dizide Rick’in yerine Governer’dan işkence gören ikiliden birisi. Rick’i oradan Woodbury’nin doktoru ve yardımcısıyla birlikte kurtarıyorlar ancak Rick, Michonne’u da almakta ısrar edince Michonne’u da zindandan kurtarıyorlar. Yolu yarılayınca Michonne benim geri dönmem gerek diyerek o meşhur Governer ile onun evindeki karşılaşmasını yaşıyor.

Dizide de bunlar 3. sezonda vardı diyebilirsiniz ancak burada olanlar çok başka. Çizgi romanda Michonne Governer’ı penisinden yere çiviliyor. Evet, bildiğiniz penisinden ve başlıyor işkence etmeye. Koluna ihtiyacın yok Governer diyor ve kolunu kesiyor. Tabii Michonne durmuyor, dizide keskin bir nesne ile gözünü çıkarmıştı Governer’ın ancak burada bir kaşık yardımıyla bunu yapıyor. Dizide sadece “kötü şeyler görmüş, mücadele ettikçe değişmiş” sandığımız Michonne çizgi romanda ne kadar psikopat olduğunu gösteriyor. Ve Governer’ı orada bırakıp kaçıyor.

Rick ve diğerleri hapishaneye geri döndüklerinde etrafın zombiler tarafından sarıldığını, hapishanenin avlusunun da benzer durumda olduğunu görüp panikliyorlar. Zombileri oradan temizliyorlar, daha sonra Glenn’in gene meşhur yüzük arama sahnesi mevcut. Kadın bir zombinin parmağından yüzüğü alıyor Glenn. Rick’se ortadan kaybolan Martinez’in nerede olduğunu Tyreese’a sorduğunda 10-15 dk önce hapishanenin içine gittiğini öğreniyor ancak Rick de o süre içerisinde hapishanede olduğunu ve Martinez’in orada olmadığını fark ediyor. Bu durumda Rick Martinez’in hapishanenin yerini bulmak için Governer’ın izniyle Rick’i ve Michonne’u oradan çıkardığını anlıyor ve karavanla onun peşine düşünüyor. Martinez koşarak Woodbury’ye yetişmeye çalışırken Rick karavanla ona çarpıyor ve orada öldürüyor.

Bu yazı, "Çizgi Romanları Okumuş Birinin Gözünden The Walking Dead" adlı yazı dizimizin bir parçasıdır.

Yorumlar