Çizgi Romanları Okumuş Birinin Gözünden The Walking Dead – Sezon 2 / Cilt 2

The Walking Dead’in çizgi romanıyla dizisi arasındaki farkları dizi bazlı anlattığımız yazı dizimiz, ikinci sezonla devam ediyor. İlk sezon 6 bölümden oluşuyordu ve çizgi romanın 1. cildini kapsıyordu. İkinci sezonsa hikayesel açıdan büyük farklara sahip olmasına rağmen çizgi romanının ikinci cildini kapsıyor. İlk yazıda yaptığım gibi önce hikayesel farkları, ardından da karakter farklarını açıklayacağım, ancak yeni eklenen karakterler henüz senaryonun içerisinde tam olarak hissedilemediği için onlar üzerine çok da cümle kuramam gibi duruyor.

Hikaye Açısından Farklar

Açık konuşmak gerekirse ikinci sezonu yazmak beni biraz korkuttu, dizi ilk sezonda çizgi romanın hikayesine daha fazla bağlıydı, ikinci sezondaysa ipleri yavaş yavaş koparmaya başladıklarını fark ettim. Dizinin ilk sezonunun ardından AMC iyi reytinglerden memnun kalmış olsa gerek ki, ikinci sezonda ilk sezondan farklı olarak 7 bölüm daha eklemişler. 6 bölüm yerine 13 bölüm… Tabi bölüm sayısı artınca ister istemez hikayeye eklemeler, çıkarmalar da fazla oluyor. Durum böyle olunca bana da açıklayacak daha çok şey düşüyor. Hadi bakalım başlayayım:

Başlangıç

İlk sezonda hatırlarsanız kahramanlarımız tekrar kendilerini yollara vurmuştu, çizgi romanın ilk cildinin sonunda da Carl Shane’i silahıyla vurarak öldürmüştü. Öncelikle şunu diyeyim, dizide Shane ölmemişti. Hatta ikinci sezon, ilk sezondan daha aktif bir şekilde dizinin içinde hissediliyordu.

The Walking Dead 007-005

Shane’in mezarında gözü yaşlı bir Lori

Şimdi çizgi romanın ve dizinin başlangıçlarını bu açıdan kıyaslamayacağım. Zaten farklı şekillerde bittiler. Ancak bu farklılığın dizi senaryosunu derinden değiştirdiği de bir gerçek. Dizinin başlangıcında Rick’in hala Morgan’a ulaşmaya çalıştığını görüyoruz, hemen ardından ekibimiz yollara düşüyor ve sığınacak bir yer arıyorlar, bir noktada karavanları arıza yapıyor ve birçok arabanın olduğu bir yolda mahsur kalıyorlar. Bu noktada bir zombi sürüsü onlara doğru geliyor ve arabaların altları gibi çeşitli bölgelere saklanıyorlar, bu korkuya dayanamayan Carol’ın kızı Sophia ormana kaçıyor. Rick ve Daryl, Sophia’yı günlerce arıyorlar. Bu olay dizinin izleyicisine sunduğu en büyük problemlerden sadece birisi.

Çizgi romanda böyle bir olay yok, Rick ve diğerleri yolda ilerlerken bir ara yolun bir araba ile kesildiğini fark ederler. Arabayı yoldan çekmek için çalışırken ileriden birilerinin geldiğini görürler. Daha sonra o insanların Tyreese Williams ve kızı olduğunu fark ederler, evet dizide 3. sezonda hapishaneye gelen Tyreese, aslında çizgi romanda 2. ciltte yolda yürürken bir şekilde karşımıza çıktı. Tyreese ve kızı da ekibe katıldıktan sonra yollara düştüler ve demir kapılı bir site bulurlar ve sitenin içerisindeki evleri araştırıp, temiz olduğuna karar verdikten sonra bir eve yerleştiler. Klasiktir aslında o site temiz çıkmaz, sitenin içerisindeki zombiler ortaya çıkar ve Donna ölür. ” Donna kim?” diyen dizi izleyicileri var biliyorum. Dizide 3. sezonda Tyreese ile birlikte gelen bir aile vardı, ısırılmış olan kadın Donna’ydı. Donna karakteri çizgi romanın ilk cildinden beri var ama diziye 3. sezonda gelip hemencecik ölüyor.

Bu yazı, "Çizgi Romanları Okumuş Birinin Gözünden The Walking Dead" adlı yazı dizimizin bir parçasıdır.

Yorumlar