Çizgi Romanları Okumuş Birinin Gözünden The Walking Dead – Sezon 2 / Cilt 2

Carl

Carl çizgi romanda Shane’i öldürdükten sonra bir depresyon sürecinden çok silaha karşı daha bir yatkın olmaya başlıyor. Herhangi bir gerginlikte elini silahına atıp, kaşları çatık bir şekilde bekliyor. Bu durum annesi Lori’yi epey endişelendirse de Rick Carl’ın en azından kendisini koruyabileceği için seviniyor. Carl’ın bu silaha olan düşkünlüğü dizi içerisinde de hissediliyor. Carl sürekli bir yerlerden silah kaçırıyor ve yanında taşıyor. Carl’ın vurulma sahnesiyse dizide daha başarılı dramatize edildi diyebilirim. Rick’in ve Lori’nin diyalogları ve Carl’ı canlandıran Chandler Riggs’in oyunculuğu çok başarılı. Çizgi romandaysa bu büyük olay biraz havada kalmış diyebilirim. Ayrıca dizinin sezon finalinde Rick’in Shane’i öldürmesinin ardından zombiye dönüşen Shane’i de Carl başından vurarak öldürmüştü. Bu durum çizgi romanın birinci cildindeki sahneye bir gönderme ve orada da Chandler Riggs çok güzel bir şekilde oynamış. Dizide Carl’ı daha yaramaz çocuk olarak görmek mümkünken çizgi romandaysa psikolojik olarak kötü etkilenmiş bir çocuk görüyoruz.

Glenn

Birinci ciltte ve birinci sezonda Rick’in grupta tanıdığı ilk karakter Glenn’di. Glenn dizinin ilk sezonu ve çizgi romanın birinci cildinde neredeyse Rick kadar sahneye sahipti. O zayıf karakterinin altındaki güldürü ögeleri bizleri eğlendirirken bir yandan da üzüyordu. Çizgi romanın ikinci cildinde Glenn birazcık daha geri planda kalmış diyebilirim. Dizide bu o kadar hissedilmese de, çizgi romanda Glenn’i az görüyoruz. Maggie’yle yaşadıkları şeyler dışında tabii. Bu sebeple ki, Glenn hakkında çizgi roman açısından çok da bir şey söylemek mümkün değil. Sadece şuna değinmek isterim: dizide Maggie Glenn’in üzerine giderek eczanede Glenn’e birlikte olmak istediğini söylemişti. Çizgi romandaysa Glenn içinde bulunduğu duygusal durumda Maggie’ye kendisi birlikte olma teklifi ediyor (Evet bizim pasif Glenn). Ek olarak cildin sonunda ekibimiz Hershel’in evinden ayrılırken Glenn gruptan ayrılarak Maggie’yle çiftlik evinde kalıyor. Bu aslında büyük bir fark.

a-hershel-greets-glenn-and-maggie-as-they-arrive-back-at-the-prison

Üçüncü sezondan Maggie, Glenn, Hershel

Maggie

Maggie’yi dizide nasıl izlediysek çizgi romanda da aynı şekilde diyebilirim. Dizinin senaristleri Maggie üzerinde pek bir oynama yapmamış gibi duruyor. Zaten şimdilik çizgi roman içerisinde arka planda kaldığı için çok da bir şey söylemek mümkün değil.

Hershel

Çizgi romanı okurken beni en çok şaşırtan şeylerden birisi de Herhsel’in aslında farklı bir karakter olarak karşıma çıkması oldu. Dizide tatlı, bilge ve bir o kadar da anlayışlı olan bir adam izlemiştim ancak çizgi romanda Hershel’in tam aksine aksi bir adam olduğunu gözlemledim. Çizgi romanda bilgelikten çok herkese karşı soğuk davranan ve olabildiğince az diyalog kuran bir adam Herhsel. Cilt boyunca Rick sürekli Hershel’in nazıyla oynamak zorunda kaldı ve sonunda pes edip arkalarında Glenn’i bırakıp çiftlikten grupla birlikte ayrıldı.

Dale

Grubumuzun en yaşlısı olan Dale’i hatırlarsınız. Andrea’ya yanıktı kendisi. Birinci sezonun finalinde Andrea’yı intihardan kurtarmayı dahi başarmıştı. Dizide Andrea, Dale’i her ne kadar bir “abi” gibi görse de, çizgi romanda aralarındaki ilişki cinsel boyutlara ulaşıyor. Sevgililer diyemem, değiller. Dale ikinci sezonda Carl’ın sebep olduğu bir zombi yüzünden ölmüştü böyle bir ölüm çizgi romanda yok, evet yok. Cildi iki kere okudum, acaba kaçırdım mı diye ama hayır. Dale çizgi romanda 66. sayıda aramızdan ayrılıyor.

dale

Tyreese

Daha önce de söylediğim gibi Tyreese normal şartlarda 3. sezonda diziye katılıyor ancak çizgi romanda ikinci ciltte yanında kızı ve kızının erkek arkadaşıyla birlikte bizlere merhaba dedi. Dizide Tyreese o cüssesine rağmen epey alıngan sinik bir tip gibi gözükse de çizgi romanda kendi sınırlarını çizme konusunda daha başarılı diyebilirim. Rick’in grubuna katılmış olsa da tam olarak güvenemiyor. Bir diğer ayrıntı da çizgi romanda Carol’ın Tyreese ile yakınlaşması. Aralarında bir aşk ilişkisi var, birlikte güzel güzel oturup vakit geçiriyorlar. Bu beni epey şaşırtmıştı. Hala da yakıştıramam… Tyreese ve Carol…

Bitirirken…

İkinci sezonun sonunda kameranın yükselmesiyle gördüğümüz hapishaneyi çizgi romanda da görüyoruz. Yani 3. sezon 3. cilt ile hemen hemen aynı başlayacak gibi duruyor. Bu yazı dizisinin üçüncü bölümünde görüşmek üzere sevgili Kahramangiller okuyucuları!

Bu yazı, "Çizgi Romanları Okumuş Birinin Gözünden The Walking Dead" adlı yazı dizimizin bir parçasıdır.

Yorumlar