Çizgi Romanları Okumuş Birinin Gözünden The Walking Dead – Sezon 2 / Cilt 2

Vurdular Geyiği

Dizide ikinci sezonun büyük bir diğer olayı da Carl’ın bir geyikle göz göze geldiği anda vurulmasıydı, bu olay aynı hatlarda olmasa da çizgi romanda da mevcut. Farklar ise orada Shane yerine Tyreese var ve Otis dizide olduğu gibi kilolu bir abimiz değil. Aynı düzeyde pişman elbet. Tyreese ekibin geriye kalan üyelerine haber vermek için gidiyor, Rick’se Carl’ı kucaklayıp Otis’in kaldığı çiftliğe koşar adım gidiyor. Çiftliğe vardıklarında ilk Maggie ile ardından Hershel ile karşılaşıyorlar. Dizide Maggie havalı bir şekilde ata atlayıp diğerlerine haber vermeye gitmişti evet, bu noktada ilk defa Glenn’le karşı karşıya geliyorlardı. Tyreese sağolsun, bu karşılaşmayı daha az dramatik bir halde çizgi romanda okuyabilirsiniz.

123

Dizide Hershel’ın Carl’ı ameliyat edebilmesi için bazı ekipmanlara ihtiyacı oluyor ve bu ekipmanları sağlamak için Shane ve Otis çiftlikten ayrılıyorlar. Shane’in ikinci sezonda çok daha fazla hissedildiğini söylemiştim bunun ana sebebi Shane’in ve Otis’in yaşadıklarından kaynaklı olduğunu düşünüyorum. Gerekli ekipmanları aldıktan sonra Shane ve Otis zombilerden kaçarken mermilerinin azalmasıyla Shane belki kendisi için, belki de Carl için, Otis’i bacağından vurup onu zombilere yem etmişti. Böylelikle oradan kaçabilmişti. Çiftliğe tekrar geldikten sonra daha farklı bir Shane görüyorduk. Daha agresif, çözümleri daha saldırgan. Tabii Shane çizgi romanda olmadığı için bu sahnelerin hiçbiri çizgi romanda yok. Ancak çizgi romanda ve dizide olan şeyler arasında güzel bir bağ kurulmuş, ilerleyen paragraflarda açıklayacağım.

Shane'in Otis'i bacağından yaraladığı sahne.

Shane’in Otis’i bacağından yaraladığı sahne.

Hershel dizide olduğu gibi, çizgi romanda da Rick’e sadece Carl iyi olana kadar kalmalarını söylüyor. Dizide Rick’in çiftlikte kalabilmek için yapmadığı şey kalmadı. Hershel “Ayağımı öp!” dese öperdi resmen. Rick de haklı, yemek kaynağı buldu ve bu kaynağın da korumasını yapabileceğini düşündü. Neticede her iki taraf da karlı çıkacaktı. Ancak Hershel  dizide Shane yüzünden diğerlerinin de çiftlikte kalmasını istemiyordu. Dizi izleyicileri bilir, Hershel ahırda bir şeyler saklıyor gibi görünüyordu. Çizgi romanda ise saklamıyor, tam aksine açık açık ahırda zombiler olduğunu belirtiyordu. Bu durum Rick’i ve diğerlerini endişe ettirmiş olsa da çiftlik Hershel’in olduğu için bir şey diyemediler.

Dizide bu çiftlik hikayesini daha iyi anlattıklarını düşünüyorum, çizgi romanda çiftliği çok yavan işlemişler. Özellikle ahırdaki zombileri çizgi romanda oldu bittiye getirdiler, Hershel’in bu konudaki duygularına pek değinmediler. Shane dizide ahırdaki zombilerin yok edilmesi fikrine obsesif bir şekilde takmıştı. Bu durumda birçok yöntem denemişti ve en sonunda bir cinnet anında ahırın kapılarını kırarak çıkan zombileri öldürmeye başlamıştı. Bu esnada dizinin çözülemeyen gizemlerinden Sophia’nın da o ahırda olduğu anlaşılmıştı. İşte çizgi romanda bu şekilde gelişmeyen ahır sahnesi gene çizgi romanda olmayan Sophia’nın kaybolmasıyla birleşik bir şekilde çözülmüş oldu.

Ahır sanhesi, dizide olduğu gibi çizgi romanda da Hershel’in ahıra bir başka zombiyi de koymak istemesi üzerine gerçekleşti. Farksa ortada: “Hillbily Shane” orada yok. Hershel kapıyı kapatamadı ve zombiler bu noktada saldırmaya başlayınca Rick hatta Hershel’in kendi ailesi de mecburen zombilere karşı koymaya çalıştı. Burada Hershel oğlunu ve küçük kızını da kaybetti. Burada akıllarda sorular var biliyorum, ancak her karakterin hikayenin her detayına kadar farkları anlatırsam çizgi romanı okumanıza gerek kalmaz. Gerçekten okudukça kavrayacağınız çok fazla şey var.

The Walking Dead 011-017 copy

Dizinin son bölümlerine yakın Rick, Shane’i nefsi müdafaa içerisinde öldürüyor ve ondan sonra çıkan gürültüden kaynaklı mıdır, başka sebepler midir bilinmez bir zombi sürüsü çiftliğe doğru ilerlemeye başlıyor. Bu sürüyü durdurmalarına da imkan olmayınca bazı kayıplar vererek ekibimiz Hershel ve ailesiyle birlikte çiftlikten ayrılmak zorunda kalıyorlar. Çizgi romanda ise bambaşka bir senaryo mevcut. Yaşanılan ahır olayından sonra Herhsel’in sinirleri hoplamış durumdaydı zaten, bunun üstüne Glenn ve Maggie’yi de yatakta yakalayınca son damla oluyor ve ekibimizi çiftlikten kovuyor. Yani dizinin ikinci sezon finalinde olduğu gibi gelişmedi olaylar. Hatta çizgi romanın ikinci cildinin sonunda Glenn’de ekibimizden ayrılıyor ve Maggie’yle kalmaya karar veriyor.

Karakterler Açısından Farklar

Bu bölümde ikinci cilt boyunca öne çıkan karakterlerin kaderleri ve gelişimlerine çizgi roman ve dizi bazlı olarak değineceğim.

Rick

Rick’in ilk sezonda ve ilk ciltte var olan sudan çıkmış balık edası kaybolmuş diyebilirim, duruşuyla konuşmalarıyla ve kararlarıyla grubun önüne çıkabilmeyi başarabilmiş. Çizgi romanda Shane’in ölmesiyle Rick gruptaki tek erkek aslan olduğu için grubu kendi isteği doğrultusunda yönetebiliyor. Açık bir şekilde grup lideri konumuna geldi. Dizideyse Shane’in yaşaması ve değişimi sonucunda Rick ve Shane sürekli çatışma halindeydi. “Çatışmalardan çıkan ortak fikirler iyi olur” diye düşünülse de, bu ikilinin çatışması bir noktada birbirini öldürmek için dövüşmeye kadar gidiyor.

TWD-inside-Rick-and-Shanes-Fight

Rick her ne kadar grup içerisinde bir demir yumruk olsa da, olaylara polis olmasından kaynaklı olarak ilk önce araştırma daha sonra kendi ahlak algısına göre bir adalet uygulama yöntemini uyguluyor. İkinci sezon için daha da oturmuş bir Rick izlemek ve okumak mümkün.

Bu yazı, "Çizgi Romanları Okumuş Birinin Gözünden The Walking Dead" adlı yazı dizimizin bir parçasıdır.

Yorumlar