Çizgi Romanları Okumuş Birinin Gözünden The Walking Dead – Sezon 4 / Cilt 6-7-8-9

Ekibin Dağılımı ve Yeniden Toplanışı

Ekibimiz Governer’ın hapishaneyi kullanılamaz hale getirmesinden sonra dağılmıştı. Dizi ve çizgi romanda bu açıdan da benzerlikler ve farklılıklar ortaya çıkıyor. Örneğin; dizide Carl ve Rick tıpkı çizgi romanda olduğu gibi birlikteyken onlara Michonne da katılıyor. Rick ve Carl’ın o  yalnız kalış süreçleri dizinin bazı sahneleriyle çizgi romanın panellerine kadar neredeyse aynı diyebilirim. Rick’in garip sesler çıkartıp Carl’a yürüdüğü ve hepimizin acaba Rick artık zombi mi oldu diye düşündüğümüz sahnenin tıpa tıp aynısı çizgi romanda da mevcut. Hatta Carl’ın çizgi romanda babasına kızdığı sahnenin replikleri bile büyük oranda aynı. Daha sonrasındaysa Michonne aralarına katılıyor.

Çizgi romanda Dale’in öncülüğünde Governer’ın ikinci saldırısından önce Maggie, Glenn, Andrea ekibimizin yanından ayrılmıştı. Dizideyse Governer’a karşı hep birlikte savaşmışlardı daha sonra ayrı düşmüşlerdi o yüzden birbirlerini arayıp da bulmaları daha zor olmuştu. Çünkü kim nerede, ne yapıyor sorusuna bir cevapları yok gibiydi.

Dizide Glenn ve Maggie’de ayrı düşmüştü hatırlarsanız ama çizgi romanda savaştan hemen evvel ayrıldıkları için çizgi romanda birlikteydiler. Çizgi romanda Rick, Carl ve Michone ise Herhsel’ın çiftliğine doğru yola koyulmuşlardı. Onlar tam kaybolduklarına inanırken karşılarına Glenn ve Maggie çıkıyor. Böylelikle hep birlikte Hershel’in çiftliğinde yeniden buluşuyorlar. Yani dizide olan Terminus’a gitme, oradaki insanların ekibimizi alıkoyması ve orada tekrar bir araya gelme gibi olaylar yok.

Abraham ile Tanışma

Dizide Glenn Tara ile birlikte hapishaneden kaçıyorlardı ve Maggie’yi arıyorlardı. Bu arayış onları Abraham, Rosita ve Eugene ile karşılaştırıyordu. Abraham kendi görevinden Glenn ve Tara’ya da bahsedip yardım talebinde bulunuyordu. Glenn Maggie’yi aramakta kararlı bir şekilde devam etse de Abraham onu durdurmaya çalışmıştı (Niye Abraham? Niye?) Daha sonra Glenn Maggie’nin onun için yazdığı notu bulup Terminus’a doğru koşmaya başlamıştı. Onlar kavuşmuştu ama daha sonra Rick’in de Terminus’dakiler tarafından ele geçirilmesiyle Abraham tam olarak ekibimizin içine dahil oluyordu.

Çizgi romanda süreçler farklı olduğundan Abraham ile tanışma da farklı gelişiyor. Rick, Carl ve Michonne, Hershel’in evinde ekibimizle buluşunca bir gün silah sesi duyuluyor. Herkes o tarafa doğru gidince Andrea’nın elinde bir silahla birilerine uyarı ateşi ettiği öğreniyoruz. İşte o birileri Abraham, Rosita ve Eugene. Abraham bizimkilerden erzak yardımı istiyor, ekibimizden bazıları olaya ters baksa da (haliyle, Governer’dan yeni kurtuldular) Rick ılımlı yaklaşıyor. Abraham bir gün de olsa burada kalmak istediklerini söyleyip silahını teslim ediyor. Bunun üzerine burada kalıyorlar ancak bir an zombiler saldırmaya başlıyor. Hepsini kendi başına halleden Abraham, Rick’i ve Dale’i burasının artık güvenli olmadığını burayı terk etmeleri gerektiğini söylüyor ve ekibimizi Washinton DC’ye götürmeye ikna ediyor.

Tam bu noktada dokuzuncu cildin de sonuna geliyoruz. Henüz Terminus bu ciltlerde işlenmedi, belki de işlenmeyecek…

Bu yazı, "Çizgi Romanları Okumuş Birinin Gözünden The Walking Dead" adlı yazı dizimizin bir parçasıdır.

Yorumlar