Çizgi Romanları Okumuş Birinin Gözünden The Walking Dead – Sezon 4 / Cilt 6-7-8-9

Dizide Bunlar Olurken (ÇR)

Tüm bu olayların çizgi romanda olmadığını düşünürsek çizgi romanda da çok önemli şeyler olmadığı çıkarımını yapmak bazen doğru bazen de yanlış olur. Ekibimiz dizide Governer’ın yenildiğini düşündükleri için gardları inik durumda beklerken çizgi romanda ilk başlarda ciddi bir hazırlık mevcut. Ekibimiz Governer ile savaşabilmek için silah ve mühimmatlarının yetersiz olduklarını düşünüyorlar ve tüm bu eksiklikleri giderebilecek bir plan geliştiriyorlar. Yakınlarda bir ordu mühimmat deposu olduğunu öğrendikleri gibi de karavanla oraya gidiyorlar. Rick ise eli kesik bir halde geride kalıyor.

Tüm bunları yazarken de aklıma gelen bir şeye değinmek istiyorum: Karakterlerin duygularını çizgilerle iyi verebilmek güç bir iştir. Birçok çizer, birçok süper kahraman çizgi romanlarında kalıplaşmış yüz ifadeleri kullanır, bunu kötü bir şey olarak söylemiyorum ama süper kahraman çizgi romanlarının çoğunun benim gözümde sanat değil de zanaat olduğunu düşünürsek haksız sayılmam. Yazım, çizim, çinileme, renklendirme birçok çizgi romanda farklı kişilerle yapılır ki hızlı çıksın. Seri olması amaçlanan üretimler de benim gözümde sanattan çok zanaattır.  The Walking Dead’de de aynı şekilde bir yazar, bir çizer bir de tonlayıcı mevcutken tüm bu aynı kalıp duygusal çizimlere rastlamamak insanı şaşırtıyor. Ekibimiz silah aramak için hapishaneden çıktığında geride kalan karakterlerin surat ifadeleri yaşadıkları korkuyu bizlere çok iyi verebiliyor. Bu sadece o panel için geçerli değil. The Walking Dead’in çizgi romanda en iyi yaptığı şey o duyguları verebilmek.

Sezon 3 ve 4’de kimlerin öldüğüne dair güzel bir çalışma

Toplanılan mühimmatlarla savunma hattı kurulmak istense de bu hattın başarılı olamadığını hepimiz biliyoruz. 4. sezonun sekizinci bölümünde ve çizgi romanda da 7. cildin finaline kadar diziyle çizgi romanın bir bağlantı yok. Karakterler açısından büyük farklılar ve ölümler mevcut, onları da Karakterler Arasındaki Farklar bölümü ile açıklayacağım.

Governer’ın Saldırısı Arasındaki Farklar

Her ne kadar Governer pislik herifin teki de olsa çizgi romanda saldırmasının en büyük sebep Michonne’un ona “kestiği” cezaydı. Yaşadıklarıyla kin dolan Governer, Woodbury’de bir çeşit tiyatro sergileyerek savaşı için adam toplayabilmişti. Dizideyse tek etken Michonne değil, kendi egosuydu. Rick’i yenememiş olmanın hırsı Governer’ı yiyip bitiriyordu. Çizgi romanda arkasına Woodbury’yi, dizideyse yeni bir ekibi almıştı.

Çizgi romanda Martinez’e büyük bel bağlayan Governer onun öldüğünü öğrenince aslında ekmeğine yağ sürülür. Martinez’in kesilmiş kafasını halkının önünde gösterir ve “işte bunu o canavarlar yaptı!” diyerek ortada bir suçlu yaratır. “Onlar bize saldırmadan biz onlara saldıralım!” diyerek de halkı galeyana getirir. Halkın desteğini almasıyla da hapishaneyi aramak için çeşitli arama timleri kurar ve o timlerden bir tanesi hapishanenin yerini bulur. Governer hapishaneye deyim yerindeyse iki kamyon adam ve bir de tankla gider. O tankın hikayesi ise ayrı bir bilinmeyen konu. Biz dizide tankla ilk saldırışında Governer’ın hapishaneyi yerle bir ettiğini izlemiştik ama çizgi romanda tam olarak bu şekilde gerçekleşmiyor olaylar. Governer tankı direkt içeriye sürdürtmüyor, hapishaneyi yeni yuvası yapabileceğine inanıyor ve tankla çitleri ezerse burayı korumanın imkansız olacağına inanıyor. Yaşanılan çatışmada hapishanede yaşayanlar silah konusunda daha talimli olduklarından saldırıyı geri püskürtüyorlar.

Governer saldırı emrini verirken

Governer geri çekilse de pes etmiyor, ancak hapishanenin delikanlıları yani Michonne ve Tyreese Governer’ın peşine düşüyorlardı. Governer kampta yeni plan geliştirirken saldırmayı ve Governer’ı öldürmeyi planlıyorlardı. Tabii bu istedikleri gibi olmuyor. Tyreese yakalanıyor… Governer ikinci saldırısında Tyreese’i alıp tıpkı dizide Hershel’i diz çöktürdüğü gibi hapishanenin önünde diz çöktürüyor ve Rick’den teslim olmasını talep ediyor. Tabii Rick olmayınca dizide Hershel’in başına gelenler çizgi romanda Tyreese’in başına geliyor ve Tyreese aramızdan ayrılıyor. Bu saldırıda ana ekip diyebileceğim birçok kişi hayatını kaybediyor. Bunlardan hali hazırda dizide de ölen Hershel ve dizide 3. sezonda bebeğini doğururken ölen Lori’de var. Lori, Governer’ın saldırısında kaçarken ölüyor, Rick’in gözlerinin önünde. Ardından Rick, Carl’ı da alıp hapishaneyi terk ediyor.

Bu yazı, "Çizgi Romanları Okumuş Birinin Gözünden The Walking Dead" adlı yazı dizimizin bir parçasıdır.

Yorumlar