Gaming İstanbul 2017: Geekleri Buluşturan Dijital Eğlence ve Oyun Fuarı

2-5 Şubat tarihleri arasında İstanbul Kongre Merkezi’nde düzenlenen ve toplam 82.417 kişinin ziyaret ettiği uluslararası oyun fuarı Gaming İstanbul sona erdi. Kahramangiller ekibi olarak biz de oradaydık, peki nedir bu GIST?

Gaming İstanbul direktörü Cevher Eryürek, İstanbul’un asırlardır Avrupa ve Asya arasında bir köprü olduğunu belirterek Gaming İstanbul‘un yalnızca bir video oyunları fuarı değil, bir dijital eğlence ve oyun fuarı olduğunu söylüyor. Gaming İstanbul kurumsal pazarlama ve iletişim müdürü Meriç Eryürek ise “Türkiye’nin gerçek bir oyun fuarı, içinde oyun olan ve oyuncuların geldiği bir oyun fuarı olsun istedik. Oyunla ilgili her şey olmalı dedik. Bence GIST’i özel yapan bu. Oyuncular tarafından düzenlenen, içinde oyun ve oyuncular olan gerçek bir oyun fuarı.” diyerek Gaming İstanbul‘un tanımını yapıyor.

Oyun sektörü gerçekten hızla gelişen bir sektör ve global büyüklüğü ise yaklaşık 75 milyar dolar. 2020 yılı hedefi 93 milyar dolar olarak hesaplanıyor. Türkiye’de de bu sektör oldukça hızlı büyüyor. Geçtiğimiz yıl pazarın büyüklüğü 464 milyon dolar oldu, büyüme oranı 7,8 olarak açıklandı. 2020 hedefi 2 milyar dolar olması.

1’inci Gün

Fuarın ilk gününde etkinlik alanını girer girmez bir turladım. Alan gerçekten büyük ve genişti bu yüzden stand alanlarını rahatça gezebiliyordunuz. PlayStation‘dan Blizzard‘a, NVIDIA‘dan Kinguin‘e kadar birçok katılımcı fuarda stand açmıştı ve ziyaretçiler için birçok etkinlik düzenlendi. Benim fuara asıl katılma amacım seminerlerdi bu yüzden standlarda çok vakit geçirmedim. İlk gün benim için biraz ısınma günü gibiydi.

Gün içerisinde fuarın neresinde olursanız olun bir cosplay ya da yayıncıya denk geliyordunuz. Gerçekten harika cosplay çalışmaları vardı. İnsanların oyun sektöründeki bu yoğun ilgilerini görmek beni çok mutlu etti. Kalabalıkta elimden geldiği kadar çok fotoğraf çekmeye çalıştım, hepsine buradan tek tek teşekkür ediyorum. Ayrıca alanda gezerken her standda ayrı bir etkinlik düzenlendiğini fark ettim, benim için hepsini birden yakalamak imkansızdı. Ama ilk gün HP Türkiye standında Fenerbahçe eSpor takımını yakalayabildim.

2’nci Gün

İkinci gün GIST ana sahnesinde Murat Serezli, Ahmet Çakar ve Ertem Şener‘in sunduğu resmi FIFA 17 finallerini izledim. Fuar boyunca neredeyse tüm gün sempozyum alanındaydım, konuşma aralarında da sık sık Red Bull stand alanına uğradım. Gün geçtikçe de fuara daha çok ziyaretçi gelmeye başladı, o yüzden bir noktadan diğer noktaya geçerken ister istemez standlardaki etkinliklere ve yayıncılara denk geldim. Çünkü muazzam bir kalabalık ve yoğunluk vardı. Hatta böyle yürürken birileri geliyor elinize oyun kodu falan sıkıştırıveriyor, hatıra olarak ne varsa toplamış olabilirim! Ve gün sonunda ByNoGame standında Galatasaray eSpor takımını yakaladım, fuarın kapanma saatlerine yaklaştığımız için kalabalık dağılmıştı böylelikle rahatça imza alıp fotoğraf çekebildim. Tarafımız belli yani şimdi!

3’üncü Gün

Bu en yoğun gündü diyebilirim, gün sonunda fuarı toplam 70 bin ziyaretçi ile kapattık. Alan o kadar kalabalıktı ki resmen gezerken sırada bekler gibiydim. Ufak tefek etkinliklere katılmaya çalıştık, hediyeler kazandık. Benim için gerçekten yoğun bir gündü bu yüzden soluğu sempozyum alanında aldım. Ayrıca bu günün seminer konuları da çok ilgimi çekti, özellikle de eSpor, çünkü biliyorsunuz ki hızla gelişen bir sektör. Hatta Kaan Kural ile ufak bir sohbetimiz oldu ve birlikte fotoğraf çektik. “Şu an kimse eSporun gücünün farkında değil fakat birkaç sene içerisinde medyanın da desteği ile sesimizi duyuracağız”, diyerek bana da ilham vermiş oldu.

4’üncü Gün?!

Fuarın dördüncü ve son gününde ben fuar alanında değildim. O gün cosplay yarışması finali yapıldı, fuar alanındaki etkinlikler de devam etti tabii ki. Fakat ben Zorlu PSM‘de düzenlenen Red Bull Son Şampiyon etkinliğine katılarak DOTA 2 turnuvasını izledim. Çünkü fuarda dolu dolu geçen bu üç gün benim için yetti de arttı bile, ayrıca son gün seminer de yoktu, fuar alanını da artık ezberlediğim için gitmeye gerek duymadım. Red Bull Son Şampiyon etkinliğinde, ESL Türkiye Şampiyonası galibi Dark Passage ve Açık Eleme karşılaşması fınalisti Team Entelechy çetin bir mücadele verdiler. Birinciliği elde eden Team Entelechy 8 bin TL para ödülünün sahibi oldu. İkinci takım Dark Passage ise turnuvadan 4 bin TL ödülle ayrıldı.

Bu hafta benim için gerçekten harikaydı, oyunlarla dolu bir hafta geçirdim. Güzel etkinliklere katıldık, güzel insanlarla tanıştık, harika bir atmosfer gördük. Bu tarz etkinliklerin ülkemizde daha nice olması dileğiyle, bir sonraki etkinlikte görüşmek üzere, geek kalın!

Yorumlar