GameX 2017: Uluslararası Dijital Eğlence ve Oyun Fuarı

14-17 Eylül tarihleri arasında TÜYAP Fuar ve Kongre Merkezi’nde düzenlenen ve 150 bini aşkın kişinin ziyaret ettiği uluslararası dijital eğlence ve oyun fuarı GameX sona erdi. Kahramangiller ekibi olarak biz de oradaydık! İlk gün etkinlik kapıları henüz açılmamış olmasına rağmen oyun tutkunları kapıda upuzun bir kuyruk oluşturmuşlardı. Yoğun katılım nedeniyle zaman zaman izdiham yaşandığını bile gördüm gerçekten! Neyse ki basından olduğumuz için biz erkenden girebildik böylece rahat bir şekilde fuarı gezebildik.

Fuarın Gözdesi: Oyunlar!

Sanırım fuarın en ilgi çekici standı “Black Desert Online” oyunu ile Türkiye lansmanını yapan Güney Koreli şirket Pearl Abyss idi. MMORPG sevenler bu fuar sayesinde oyunu deneme şansını yakaladılar, karakter tasarımları ve grafikler hakkındaki geri bildirimler gayet olumluydu. Ayrıca, terörle mücadele konusundan ilham alınarak Türk şirketi Rocwise Entertainment tarafından geliştirilen “Hikaye Tabanlı First Person Shooter” oyunu Soldiers of The Universe de fuarın yoğun ilgisini çeken oyunlardan biriydi.

100’ü aşkın daha birçok katılımcı firma ve marka sayesinde gençler oyuna ve eğlenceye doydu. Metal Tornado isimli tank savaş oyunu Monster Notebooklar ile denedik, Mc Donalds’tan gamer menü ile karnımızı doyurduk, Red Bull standında enerjimizi topladık, geek standlarından oyuncaklar, aksesuarlar, çizgi romanlar aldık, Maximum Gaming’ten e-spor takımlarının atkılarını kazandık. Daha ne olsun, fuarın altını üstüne getirdik!

Ünlü İsimler ve Yayıncılar

Ben basın odası ile fuar alanı arasında gidip durdum. Stant etkinliklerine uğrayacak olan tanıdık yüzleri basın odasında yakalamasaydım fuar alanında o kabalıkta ne yapardım bilmiyorum. Yine birçok kişiyle tanışma ve sohbet etme fırsatı yakaladım, benim için gerçekten çok değerliydi. Zaten adım attıkça bir yayıncıya denk geliyordunuz. Bunlardan isimlerini hatırladıklarım ve denk geldikçe de canlı yayınlarını izlediklerim:

Tolgay “Xtreme” Karabulut, Uğur “Glandal” Ülger, Muhammed “Theolokes” Işık, Mustafa “Hazreti Yasuo” Yavuz, Ahmet “Jahrein” Sonuç, Cantuğ “Unlost” Özsoy, Tuna “Pintipanda” Akşen ve daha sayamayacağım hatta belki de denk gelemediğim birçok yayıncı! Vakit buldukça da Oyunder seminerlerine katıldım, bu tarz bilgilendirici panelleri çok keyifli buluyorum. Panelde e-spordan hukuka, yayıncılıktan pazarlamaya kadar oyun sektörünü ilgilendiren birçok konu hakkında oturum vardı.

Sayısız Katılımcı ve Markalar

ByNoGame’den Vestel’e, Red Bull’dan Ortombo’ya kadar sayısız marka ve katılımcı vardı fuarda, şaka yapmıyorum gerçekten sayamadım. Drone ligi, cosplay yarışması, canlı yayın etkinlikleri, konserler, gösteriler, ödül oyunları derken yorgunluğu gün sonuna doğru yavaş yavaş hissetmeye başladım. Fakat enerjimin düştüğü tek bir an bile olmadı, ilginç ilginç dans eden gençler sağ olsun, bütün komik videolarınız elimde!

Fuarın dijital ve teknoloji kısmına baktığımızda ise en çok dikkat çeken etkinliklerden biri Türkiye Drone Ligi idi. Drone sporları son zamanlarda büyük bir ilgi görerek popülerleşme yolunda ilerliyor. TDL ilk yarışını bu sene Mart ayında gerçekleştirdi ve daha sonra yapılan etkinliklere ise 15 bini aşkın kişi katıldı. Bu alanda kurumsal alt yapı çalışmaları hızla sürdürülüyorken drone tutkunları unutulmadı ve GameX fuarında onlar için de bir alan ayrıldı. Böylece TDL görevlilerinden uçuş eğitimi alabildiler, Dronemanya şov yarışlarını izlediler, ayrıca sürpriz hediyeler de kazandılar. YTÜ Robotik Otomasyon Kulübü’nün de katkılarıyla ilk kez canlı Robot Savaşları’nı izledik, çok ilginç robot tasarımlar vardı. Hatta etkinlik alanında bile minnoş minnoş dolandılar!

Sanırım diğer etkinlik ve fuarlara göre en çok yorulduğum fuar bu oldu. Kalabalıktan olsa gerek. Ama bu kadar yorgunluğa gerçekten değdi. Her gününü dolu dolu geçirdiğim çok keyifli bir fuardı benim için. Eminim ki sizler de birçok oyun deneyip hediyeler kazanıp bol bol eğlenmişsinizdir. Seneye görüşmek üzere, geek kalın!

Yorumlar