KMF 2017: League of Legends Kış Mevsimi Finali

Heyecanla KMF 2017 için günleri sayarken binlerce bilet sadece saatler içerisinde tükendi. E peki ben ne yaptım, hemen bir basın kartı çıkarttım. Riot Games nereye ben oraya! SuperMassive ve Crew espor takımlarının karşı karşıya geldiği bu etkinlikte amaç, seriyi başarıyla tamamlayarak yurt dışındaki elemelere ülkemizi temsil edecek takım olarak çıkmaktı. Volkswagen Arena’da düzenlenen League of Legends 2017 Kış Mevsimi Finali ile gerçekten unutulmaz bir gün yaşadık. Girişte bize verdikleri minnoş hediyeler de cabası!

SuperMassive Neden Kazandı?

Maç analizine başlamadan önce takım hakkında birkaç şey söylemek istiyorum. Hepimiz biliyoruz ki; League of Legends bir takım oyunu ve bu yüzden de bir oyunda başarılı olmak ve o oyundan keyif alabilmek için takım iletişimi şart. Biz oyuncuları ne kadar profesyonel olarak böyle görmek yerine, bu oyunu sadece eğlence/hobi amaçlı oynasak da bu e-sporda bu şekilde işlemiyor. Durum profesyonel bir boyuta geçtiği zaman, takım içindeki uyum ve iletişimin ne kadar da önemli olduğunu SuperMassive sayesinde tüm e-spor dünyası görmüş oldu.

Oyun içerisindeki hareketleri daha kısa sürede ve daha net aktarabilmek için takım oyuncularının aynı dili konuşması gerçekten de çok önemli bir faktör. Bu yüzden SuperMassive, aslında iki oyuncusuyla yollarını ayırdığı zaman çok iyi bir karar verdi diyebiliriz. Çünkü eğer KMF maçlarını izlediyseniz ya da hemen şimdi bir göz atarsanız ne demek istediğimi çok iyi anlayacaksınız. Takım oyuncularının aralarındaki iletişim gerçekten çok kuvvetliydi ve böylelikle mükemmel bir uyum sağlayan baykuşlar, gün sonunda çok da zorlanmadan kupayı havaya kaldırdılar.

İlk Kan Döküldü!

Serinin ilk maçında ilk kanı Crew aldı. Aslında Crew takımının ilk kanı aldığı maçlara bakıldığı zaman büyük bir yüzdeyle o maçı kazandığını analiz edilmiştir, fakat bu sefer öyle olmadı! Oyunun ilk dakikaları başa baş geçti ve ormancılar üst koridora gank atarak eşitliği bozdu. Bu noktadan sonra SuperMassive baskın hareket etmeye başladı ve hiçbir şekilde karşı tarafa şans vermedi. Ve 25. dakikadan sonra Baron güçlendirmesini de ele geçirerek hızlı bir şekilde oyunu bitirdiler. (1-0)

Crew: Şampiyonluk Yolunda Biz de Varız!

İkinci maçta her iki takım da birçok hata yaptı ve rakibine kill verdi. 30. dakikadan sonra team fight üzerinden dönen mücadele yine Baron ile son buldu fakat bu sefer güçlendirmeyi alan Crew takımıydı. SuperMassive’in ufak bir hatasını yakalayarak Baron güçlendirmesini de alan Crew, aynı zamanda altın üstünlüğünü sağlayarak oyunun kontrolünü ele geçirdi. Daha sonra Crew, üst koridordaki savaşı da kazanarak maçı tamamladı ve seriyi beraberliğe taşıdı. (1-1)

Kartopu Etkisi!

Üçüncü maçta garanti ve favori şampiyon seçimleri yapıldı. Yine harita görevlerine odaklı bir SuperMassive gördük. 15. dakikadan sonra kartopu etkisini yakalayan SuperMassive vakit kaybetmeden kuleleri yıktı. Daha sonra, Baron aldıktan sonra elde ettikleri avantajla neler yapabildiklerini gösterdiler. Ufak tefek birkaç hata daha yapıldı ve oyunun kopma noktası ise drake savaşı oldu. SuperMassive skor vermesine rağmen hemen toparlayarak serideki eşitliği bozdu. (2-1)

Yine mi Baron?

Serinin dördüncü ve son karşılaşmasında ilk kan yine Crew takımındaydı ve orta koridor harika bir performans gösterdi. Fakat iplerin kopma noktası yine Baron ile oldu. SuperMassive rakibini yemledi ve elde ettikleri skorların ardından güçlendirme yardımı ile inhibitörleri açarak ilerledi. Birkaç dakika sonra da skorları toplayarak maçı tamamladı ve Kış Mevsimi Kupası’nı havaya kaldırdılar. (3-1)

KMF Kupası Baykuşlar’a Gidiyor

Böylece 2016 yılında kurulan SuperMassive iki yıl üst üste KMF Şampiyonu olmuş oldu. Takımın destek oyuncusu Dumbledoge ise finalde gösterdiği performansından dolayı KMF’nin En Değerli Oyuncusu seçildi.

KMF benim için de farklı bir deneyim oldu. Bu muhteşem kalabalığın e-sporu nasıl desteklediğini ve ne kadar çok keyif aldıklarını görmek de harika bir duyguydu. Her katledilen şampiyonda, her yok edilen kulede seyircilerden gelen tepkiler hepimizi daha da heyecanlandırdı. Unutmamalıyız ki; e-sporu muhteşem kılan şey sadece tutkulu takım oyuncuları değil, aynı zamanda onları destekleyen “biz” de bu dünyanın bir parçasıyız.

İzlettirdikleri keyifli oyun için katılan iki takıma da ve etkinliği düzenleyen League of Legends ekibine kocaman bir teşekkür ediyoruz. Ve SuperMassive takımına MSI turnuvasında başarılar diliyoruz. Bir sonraki etkinlikte görüşmek üzere! GG WP!

Yorumlar