Minyatür Savaş Oyunlarına Başlamak İsteyenler İçin: Warhammer 40000 Evrenine Giriş

“In the grim darkness of the far future, there is only war!”

Öyle bir zaman düşünün ki, hakim olan tek şey savaşın kendisi…

Öyle bir zaman düşünün ki, insanoğlu milyonlarca gezegene yayılmış… O kadar çok yayılmış ki; artık “Dünya”ya olan bağları kopmuş, unutulmuş…

Öyle bir zaman düşünün ki, teknoloji insanoğlu için yasaklanmış…

Öyle bir zaman düşünün ki… Siz de onun bir parçasısınız artık…

Gelecekten bahsediyoruz, karanlık bir gelecekten. Bu karanlık, aydınlığa kavuşur mu? Karanlığı aydınlatacak ışığın kaynağı biz olabilir miyiz? Yoksa karanlığı daha da yayabilir miyiz? Soruların hepsine cevabım evet! Hem de sizin sayenizde. Yapmanız gereken ise çok basit. Ordunuzu kurun, modellerinizi boyayın, ordunuzun başına geçin ve Warhammer 40K evrenine adımınızı atın.

Merak etmeyin, sizi böyle bir denizin içine atıp, yüzmeyi kendi başınıza öğrenmenizi istemeyeceğim. Elimden geldiğince, sizlere bu engin denizde yol katedebilmeniz için gerekli bilgileri paylaşmaya çalışacağım. Peki nedir bu gelecek? Adı sanı nedir? Bahsettiğim gelecek; Games Workshop (GW) firmasının Warhammer 40K (WH40K) diye adlandırdığı bir dönem, aynı zaman da oyun sistemimizin adı. Bu arada bir not ekleyeyim hemen, bu oyun ile ilgili strateji, taktik vb. konulara değinmeyeceğim. Daha çok bu hobiye başlamak istiyorum, hangi adımları atmam lazım, nereden alınır vb. soruları cevaplayacağım.

Warhammer 40K Hobi Dünyasına Giriş

Artık sizde bu dünyaya adım atmak istiyorsunuz, ama nerede, kiminle, nasıl gibi sorular aklınızı kurcalayan sorular arasında. Unutmayın ki; her zaman için elinizin altında internet üzerinden ulaşabileceğiniz facebook grupları, forumlar, sayfalar mevcut. Muhtemelen buralara ilk giriş yaptığınızda, aşina olmadığınız bir dil ile karşılaşacaksınız. Merak etmeyin, çok kısa süre içerisinde sizde bu dili kullanmaya başlayacaksınız. Bu yazı dizisinin amaçlarından biri de sizleri bu tür sayfalardaki jargona aşina kılmak.

Karşılaştığım ilk sorulardan biri “hangi orduyu kurmalıyım?” dır. Bunun cevabı biraz öznel, hemen hemen herkesin kendine göre nedenleri vardır. Ben de size seçim yapabileceğiniz kanalları anlatmaya çalışacağım, seçim size kalmış.

tyranid1

Hikaye vs Model

En temel seçim yöntemlerinden biridir. Ya biraz araştırma yapıp WH40K evrenindeki orduların hikayelerini temel seviyede öğrenirsiniz (ya da en baştan her şeyi yiyip bitiren bir böcek olmak istediğinizi düşünüyorsunuzdur) ya da orduların modellerini görüp, beğeninize göre bir ordu kurmayı seçebilirsiniz. Peki bunları nereden inceleyebilirim? En temel sayfalardan biri http://www.games-workshop.com/en-GB/Warhammer-40-000 sayfasıdır. Burada orduların modellerini inceleyebilirsiniz, codex adı verilen ordu kitaplarının temel tanıtım yazılarını okuyarak da ordular hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz.

Oyun Mekaniği vs Fiyat

Seçenekler arasına bu iki etkeni de eklemek lazım, seçim sebebimiz arasında dönemin en etkin ordu kurulumu ya da ordu kurulumunun maliyeti olabilir. Eğer ki; oynadığınız oyunun en ince kurallarını bile kullanmak istiyorsanız, karşınıza çıkacak herhangi bir orduya karşı başarılı olmak istiyorsanız, bu tarzda bir yaklaşım gerçekleştirip, dönemin en ideal ordu kurulumuna bakıp ordunuzu yapabilirsiniz.

Burada bahsettiklerim genel olarak ilk akla gelen sebeplerdir. Tabi ki bu maddeler çoğaltılabilir. Daha farklı karşılaştırmalar yapılabilir. Hemen her tanım ile yeni sorular doğduğunun da farkındayım. Onun için; bu ilk yazıyı olabildiğince genel tutup, daha sonrasında daha detaylı bilgiler vermeye çalışacağım.

spaceMarine1

Olası diğer sorular ise; kaç puanlık ordu kurmak lazım? bu hobiyi nerede icra edebilirim? bu hobi ile ne kadar ilgilenmeye devam ederim? ne kadar harcama yapmam gerekir? modeller hazır mı geliyor? modeller boyalı mı geliyor? ve bunun gibi bir çok soru, cevapları bekliyor.

“Benim acelem var. Bir an önce bir mekan bulmak, bu hobiyi icra edecek insanlara ulaşmak istiyorum.” diyorsanız size söyleyebileceğim üç tane adres var, eğer Ankara’da ikamet ediyorsanız Oversoul, İstanbul’da oturuyorsanız Pegasus Oyuncak, İzmir’de oturuyorsanız Kule Sakinleri ilk elden bakabileceğiniz, dahil olabileceğiniz yerlerdir.

Buralarda hobiyi icra eden arkadaşlar da, kendi deneyimlerini sizlerle paylaşıp, sizlere yardımcı olacaklardır. Hatta; sizlere kendi orduları ile oynama fırsatı bile sağlayabilirler. Ayrıca; model ve kitap ihtiyaçlarınızı buradan da temin edebilirsiniz ama bu ileride daha detaylı açıklayacağım konulardan biri olacak.

Konuk Yazar: Kaan Günay

Oversoul Facebook Grubu
Pegasus Oyuncak Facebook Sayfası
Kule Sakinleri Facebook Grubu

Yorumlar