Öznel Etkinlik Günlükleri #1 – May The Fourth Be With You (The GAME)

Bu etkinliğe gitmeden önce aklımda pek çok şüphe vardı. Etkinlik alanı nasıl? Etkinliğe kaç kişi gelecek? Acaba yapılan hazırlıklar insanlar için yeterli olacak mı? En önemlisi ilk kez yazar gözüyle gittiğim bir etkinliği nesnel olarak yazabilecek miyim? Sonuncu sorunun yanıtı başlıktan anlayacağınız üzere hayır. Diğer soruların cevabı ise bundan biraz daha uzun.

Etkinlik yeri olan The Game’e vardığımda ilk dikkatimi çeken şey kişi sayısıydı. Beş yüz ve üzeri kişi beklerken yüzü bile zorlayamayacak kadar az kişi vardı. Sonradan bu sayı artmış olsa da; tahminimce (kesin bir rakam bilemiyorum) bu rakama yaklaşamadı ama yeterli bir kalabalığa erişti. Bundan kastım etrafta bol miktarda insan olmasına rağmen The Game’deki aşırı kalabalık etkinliklerde yaşanan insan izdihamını yaşamamış olmam ki; bu sayede etkinlik alanında ben ve benim gibi pek çok insan rahatça gezebildi.

Etkinlik alanını ise kelimenin tam anlamıyla sadeydi ama yeterliydi. Fazlasıyla büyük şeyler bekleyenler biraz hayal kırıklığına uğramış olsa da bence güzel olmuştu. Bir tek cosplay yapanların giyinmeleri için ayrı bir yer olmaması denebilir ama sonuç olarak herkes giyinebildi ve eşyaların durabileceği bir alan ve o alana bakan bir görevli vardı. Bence yeterliydi.

sw1

“Sade bir alana sahipti.” dedim ama bu alan boş bir alan değildi. The Game’deki dart tahtaları yerine Star Wars resimleri gelmişti. Büyük bir olay değil ama ilk gözüme çarpan şey bu oldu. Onun haricinde etrafta pek çok Star Wars oyununu oynayabileceğiniz makinalar vardı. Hoş bu mekandaki her etkinlikte olduğu gibi Just Dance de hala aktifti. Bunlar yanında şahsi ilgimi çeken ve zamansızlıktan oynayamamış olmanın burukluğu eski arcade oyunlardı. “Ne alaka?” demeyin. Burada mesele sınırsız jeton ile bir arcade makinasında Metal Slug oynayabilmek.

Bunlara bakınırken kendime şunu dedim “Böyle bir günde Star Wars izlenen bir yer olmalıydı.”. Haksız da değildim. İki farklı odanın birisinde eski diğerinde ise yeni seriyi rahat koltuklarda izlenebiliyordu. Bir başka odada ise  Star Wars ile alakalı Boardgame oynanabiliyordu. Alanın tek standı olan Goblin Oyun & FRP Cafe bol miktarda X-Wing figürü ile alana gelmişti.

swOyun2

O kadar kostümlü insan gelecek bu alan bir sahnesiz olur mu? Tabi ki de olmaz. Sahnede fotoğraf çekilenler mi dersiniz? Birbirlerine ligthsaber’lar ile saldıran Sith ve Jedi birlikleri mi dersiniz? O sahne etkinliğin ilk anlarından sonra hiç boş kalmadı. Yalnız o Darth Maul video’sunu tekrara koyan arkadaşa kabuslarım için yeni malzeme verdiği için ayrıca teşekkür(!) ederim.

Dediğim gibi bu öznel bir yazıydı. Etkinlik alanında son ana kadar duramadım. Elden bu geldi ancak. Hatam varsa eklemek istedikleriniz varsa yorumlarda belirtirseniz çok sevinirim.

Güç sizinle olsun.

Fotoğraflar için Murat Can SAYILGAN’a teşekkürler.

The Game Facebook Sayfası Goblin FRP & Oyun Cafe Facebook Grubu

Yorumlar