Geek Terminoloji – Otaku Nedir?

Askeri Otaku

Japonya’nın silahlanması ve bu yönde anayasanın değiştirilmesi son yıllardır büyük mevzu. Askeriye, savaş araçları ve kişisel silahlanma konularında hevesli otakular, bu vesileyle çok dolaylı yoldan da olsa gündemde yer bulur. High School of the Dead serisindeki şişman çocuk da bu ilginin şu ana kadarki en sivri örneği.

Gençler eğleniyor

Gençler eğleniyor

Bunların giriş seviyesi olanı sürekli askeri dergi okur, odasına askeri araç posteri asar ve askeri araçlı plastik model birleştirir. Daha abartı olanı gider kamuflaj alır, airsoft silah toplar, hatta airsoft silahları daha verimli olacak şekilde modifiye eder. Hatta toplanıp paintball’a gider gibi airsoft’a giderler.

Paranormal Otaku’su

Her din belli ölçüde ruhlar alemi saplantısına sebep olur, sonuçta toplum inandığı dinin nesnel dünyada etkisi olduğunu görmek ister. Bu arayış hali bazı geek’lerin paranormal olay geek’i olmasına sebep olur. Bunların en abartıları hayalet avcısı olur terkedilmiş evlere kamera bırakır. Ama mesela Amerika’da bu adamlar o kadar yaygın ve göz önünde değildir, pek söz konusu edilmezler.

Japonya’nın yarısı animist dinlere mensuptur (Shinto animist bir dindir). Animizm; “Herşeyin ruhu var” diye özetlenebilir. Japon kültüründe ruhlar aleminin yeri ve önemi karşılaştırılabilir kültürlere göre daha belirgindir. Sürekli etraflarını saran ruhlar alemi ile ilişkilerini düzenleyen günlük törenleri vardır. Ondan Japon kültüründe büyüyen otaku’ların paranormal olayların peşine düşme ihtimali daha fazladır. Medyada daha sık konu olurlar.

Idol Otaku’su

Yukarıda değindiğim gibi Japonya’da popçulara “idol” denir. Idol otaku’su bir idol veya idol grubuna kafayı takmış, Konserleri takip eden ve bütün ürünleri almaya çalışan, konu hakkında aşırı gaz otaku’dur. Genel olarak idol kavramına takmış Otaku’lar da vardır. Bunlar idol ayrımı yapmadan güzel ürün toplarlar.

İdol Otakuları, idole taparken

İdol Otakuları, idole taparken

Tabii ki bu noktada ortalama otaku’nun ortalama geek’e göre çok daha fanatik olduğunu unutmamak lazım. Bizim memleketlerde popçu görünce “saçı başı” dağılan kitlelerden bir iki katman daha derin bir kontrol kaybı hayal edin. Zaten anladığım kadarıyla bu aralar en sevilmeyen otaku cinsi idol otaku’su. Bir de aile sitesinde konusunu açmayacağım bazı olaylar var onları Google efendiye sorup da öğrenin.

Bu yazı, "Geek Terminoloji" adlı yazı dizimizin bir parçasıdır.

Yorumlar