Modelcinin İnternetten Alışveriş Rehberi – Bölüm #4: Sistemin Etrafından Nasıl Dolaşabilirsiniz?

Yurt dışından ve internetten alışveriş olayına yabancı olan arkadaşlar için derlediğim yazı dizisi tam gaz devam ediyor. Bu yazıda sınırları nasıl esnetebileceğinize, dünyayı nasıl daha da küçültebileceğinize değineceğim.

Yurt dışında, özellikle Amerika’da hizmet veren bazı siteler Türkiye’ye gönderimde bulunmuyor. Bunun elbette birçok nedeni var. Posta sisteminden kaynaklı olarak ağızlarının yanmış olması, müşterilerin art niyetli olması, satılan ürünlerin bölgesel distribütör hakları veya lokal pazarlama stratejisi gibi sebepler, peş peşe gelince bazen çok arzuladığınız bir ürüne ulaşmanız mümkün olmuyor.

Örneğin; Amazon’dan kitap söylerseniz geliyor ama Amazon Kindle satın almak istiyorsanız bu noktada adresiniz yüzünden çaresiz kalıyorsunuz. Ancak üzülmeyin! Çünkü yalnız değilsiniz! Zira dünyanın birçok ülkesinde yaşayan insanlar aynı dertten muzdaripler…

shoppin

Neyse ki; yerli ve yabancı bazı zeki girişimciler bu sorunu çözmek için eski bir yönteme başvurmuş durumdalar: Posta Kutusu.

Bu hizmeti alabileceğiniz Borderlinx, Viabox, Globalmagazam.com, Amerikadaniste.com gibi birçok site var. Bu firmalara üye olup hesap açtığınızda basitçe Amerika’da bir adres sahibi oluyorsunuz. Amazon, Woot!, Best Buy veya GAP gibi mağazalardan dilediğiniz gibi alışveriş yapıyor ve Amerika’daki posta kutunuzun adresini veriyorsunuz.

Satın aldığınız ürün (çoğunlukla ücretsiz olarak) Amerika’daki adresinize teslim ediliyor. Anlaştığınız firma -diyelim ki Borderlinx- paketi teslim aldığında sizi gelen ürünle ilgili bilgilendiriyor. Sizin onayınızla ürünü tekrar paketliyor ve anlaşmalı kargo firmalarıyla size postalıyor.

shoppin2

Bu hizmet için farklı ücretlendirme politikaları var. Kimisi üyelik bedeli isterken, kimisi sadece kargo bedeli üzerinden parça başı para kazanıyor… Açıkçası aldığınız ürün biraz tuzluya gelmiş oluyor. Ancak gönderinin kayıp olması, gümrükte takılıp kalması, günlerce elinize ulaşmaması gibi sorunları bypass etmiş oluyorsunuz. Ayrıca satın almanız mümkün olmayan bazı ürünleri satın alabilir hale geliyorsunuz…

Son olarak Türkiye’de bazı kredi kartı markalarının da bu hizmete aracılık ettiğini ve kullanıcılarına çeşitli avantajlar sağladığını belirteyim… Özellikle Black Friday çılgınlığının yarattığı talebin potansiyelini fark eden bu firmalar taksitli alışveriş, indirim gibi fırsatlar sunabiliyorlar.

Şimdilik bu kadar… Gelecek yazımda da Ebay’den alışverişin püf noktalarını kaleme alacağım. Kendinize iyi bakın.

Bu yazı, "Modelcinin İnternetten Alışveriş Rehberi" adlı yazı dizimizin bir parçasıdır.

Yorumlar