Magic: The Gathering #1 – Oyun Fazları

Magic: The Gathering’te temel olarak bilmemizi ve sıralı bir şekilde oynamamızı gerektiren hamle fazları var. Bu yazımda biraz onlardan bahsedeceğim. Özellikle yeni başlayan arkadaşlar haklı olarak karıştırıyorlar fazları. Untap yapmadan kart çekimi, saldırı yaparken yaratık girme, yanlış zamanda yanlış spell oynama vb. pek çok hata yapılabiliyor. Çünkü herkes simülasyon gibi düzenli oyun modlarında pratik yapma fırsatı bulamıyor. O yüzden tur fazları ile ilgili bir yazının temelleri oturtmamızda yardımcı olabileceğini düşündüm, şimdi bu fazları beş çatı altında inceleyelim:

1) Beginning Phase

Başlangıç fazı, üç adımdan oluşur bunlar: Untap, Upkeep, Draw şeklindedir. Eğer bu bizim oyuna başlayan taraf turumuz ise Untap ve Draw yapmayacağız.

Untap: Masada bulunan döndürmüş olduğumuz bütün kartları düz hale getirerek untap ediyoruz böylelikle yeniden kullanıma hazır oluyorlar.

Upkeep: Aksiyona hazırlanıyoruz. Eğer var ise trigger ability olarak “at the beginning of upkeep” özelliği taşıyan kartlarımız hareketlerini uyguluyor. Instant büyü atabiliyoruz.

Draw Step: Kartımızı çekiyoruz.

2) Main Phase One

Alanımızı şekillendiren en önemli fazdır. Mana girebildiğimiz iki fazdan bir tanesidir fakat tur içinde yalnız bir mana girebiliriz. Yeterli manaya sahip olduğumuz takdirde  instant, sorcery, creature, enchantment, artifact gibi elimizde olan her tür kartı alana sürebildiğimiz fazdır. Bununla birlikte; her türlü ability özelliğini de kullanabiliriz.

Magic: The Gathering

3) Combat Phase

Saldırı yapıp yapmayacağımızı belirlediğimiz, yapıyorsak saldıran yaratıklarımızı organize ettiğimiz fazdır. Beş küçük aşamada gerçekleşir bunlar:

  1. Beginning of Combat Step: Saldıran yaratıkları belirlemeden önce sorcery vb. spell oynayarak rakibi bozma şansı ele geçirdiğimiz aşamadır. Saldıran yaratıklarımızı belirleyip bir kere tapledikten sonra insant yada ability dışında bir kart oynamamız mümkün değildir.
  2. Declare Attackers: Saldıracak yaratıkları belirlediğimiz aşamadır iki tarafta insant yada ability oynayabilir.
  3. Declare Blockers Step: Saldırıya uğrayan taraf taplenmemiş yaratıkları içerisinden blok yapacakları belirler veya blok vermez. Bir yaratık birden fazla yaratığı bloklayamaz ama birden fazla yaratık bir yaratığı bloklayabilmektedir. Buna “gang blocking” ismi verilmektedir.
  4. Combat Damage Step: Saldırı/Savunma değerlerinin karşılaştırıldığı, hasar değerlerinin hesaplandığı, aşamadır. İki tarafta sürpriz instant kartları ile yaratıklarını destekleyebilir ya da karşı saldırı yapabilir.
  5. End of Combat Step: Çarpışma biter

4) Main Phase Two

İkinci defa elimizdeki tüm kartları oyuna sürebildiğimiz fazdır genellikle yeni başlayan oyuncularca es geçilir. Eğer mana girmemiş isek yeniden  girme hakkı verilir. Kimi zamanlar elimizdeki yaratığı bu fazda girmek daha avantajlı ve tehlikesizdir.

5) End Phase

Turu verdim” Gibi cümleler kurup tur sırasını karşı tarafa devrettiğimiz fazdır. Rakibin bu turunda attığımız instant kartlar kendi turumuzda mana tasarrufu ettirmesi yönüyle avantaj getirir. Trigger ability olarak “at end of turn” özelliği taşıyan kartlarımız bu fazın sonunda özelliklerini kaybederler.

32836_magic_the_gathering

Umarım az da olsa faydalı olmuştur başka magic paylaşımlarında görüşmek üzere.

Bu yazı, "Magic the Gathering" adlı yazı dizimizin bir parçasıdır.

Yorumlar