Path of the Planeswalker – Planeswalker Hikayelerini Merak Edenler İçin Grafik Roman

Bazı Magic: The Gathering yazılarımda kart oyununun kuvvetli bir hikayeye adapte edildiğinden bahsettim. Tekrar anlatmaya üşenmeyeceğim. Magic: The Gathering çokluevreni; Mana türlerinin birbirine denge ilişkisi etrafında, altı dolu okunmaya değer hikayelerle, fantastik diyarların zengin ögeleriyle, derinleşen karakterler ile doludur. 20 yılı aşmış bir kurgusu olduğu için belli bir oturmuşluk söz konusudur. Yeni kart serisi gelmeden önce o serinin hikayesi makale olarak resmi web sitesinde yayınlanır. O seriyi tanıtan kaliteli bir sinematik yayınlanır. Ardından “Prerelease” etkinlikleriyle yeni serinin kartlarını oynadığınızda kartların yeni hikayeye paralel olduğunu görürsünüz. O hikayede ön plana çıkan karakterlerin hikayeye göre form kazanmış kartlar olarak oyuna dahil edildiğini görürsünüz. Kurgu ile kartlar arasında böyle bir adaptasyon ilişkisi vardır. Hem oyunda hem kurguda önemli yeri olan “Planeswalker” karakterleri, gerek karizmaları gerek yetenekleri ile kendi fanatik kitlelerini yakalamış ilgi, merak unsuru karakterlerdir. Bu çizgi roman da onların merak uyandıran hikayelerine çizgi boyut kazandırıyor.

Path of the Planeswalker ilk olarak 2010 yılında Web Comic olarak resmi web sitesinde yayınlanmıştı. Varlığını işitmiştim. Birkaç yıl sonra anlık teşvikle siteyi açıp, “neden bunu hala okumadım?” demişken benim şansıma siteden kaldırılmış olduğunu gördüm. Belki ticari sebeplerle belki başka sebeplerle, Wizard of the Coast bu yapımın daha koleksiyoner olduğuna kanaat getirmiş ve ücretsiz yayınlamak yerine kitap olarak satışa çıkarmış. Kötü olmuş diyemem, şuan kütüphanemde yer alan bu grafik roman pek çok yönden ciddi bir koleksiyon değeri taşıyor. Oyunun ne kadar görsel olduğunu, kartların görselden ne denli vurduğunu zaten konuşmaya gerek yok. Böyle bir görselliğin çizgi romanla birleşmesi fikri benim gibi hikayeye ve ögelerine hayranlık duyanlar için heyecan vericiydi. Heyecanla da okudum.

Çizgi Romanın spesifik bir yazarı yok. Bahsettiğim üzere önceden yayınlanmış belli başlı hikayeler ilk defa çizimle buluşmuş. Bu hikayeler de Wizard of the Coast yazar ekibi diyebileceğimiz çeşitli yazarların elinden geçmiş. 4 ana hikayesi bulunan çizgi romanın her hikayesini farklı 3 çizer görselleştirip 1 çizer renklendirmiş. 13 kişilik çizer ekibini çok açmaya gerek yok ama biraz araştırdığımda bu ekibin pek çok Magic kartını çizmiş illüstrasyon sanatçılarından oluştuğunu keşfettim.

Planeswalker Nedir?

Çizgi Romandan bahsetmeden önce Planeswalker karakterleri biraz daha iyi tanıyalım. Hikayeye göre Planeswalker’lar; milyonda bir kişinin sahip olduğu kıvılcımı uyandırabilmiş üstün yetenekli büyücülerdir. Güçleri ölümle burun buruna geldikleri bir travma sonucu uyanmıştır. Büyük potansiyellerinin yanı sıra diyarlar arası seyahat yetenekleri vardır. Bu yetenek pek çok enerji, yaratık veya büyüye vakıf olabilmelerinin anahtarıdır. Hikayede adı geçen oyunda kartı bulunan 30+ sayıda Planeswalker vardır. Bunlardan bazıları daha ziyaretçi misyonunda belli hikayelerde gözükmüş olup bazıları ise; daha devamlı olarak ön plana çıkan, önemli olayların merkezinde gördüğümüz karakterlerdir. Önemli olayların merkezinde gördüğümüz PW karakterleri örneklendirmek gerekirse; Jace Beleren(Mind Mage), Chandra Nalaar(Pyromancer), Liliana Vess(Necromancer), Nissa Revane(Animist), Gideon Jure(Combat Mage) akla ilk gelenler olabilir. Yani bu şekilde çeşitli tarzlarda olduklarını söylersem daha çok ilginizi çekebilir.

Hikaye

Bu çizgi roman devamı da olan Path of the Planeswalker serisinin ilk cildi. Magic çokluevreninde önemli olan 4 tane konuyu uzunlamasına işliyor. Konu içeriğine detaylı girmeyeceğim ama fikir vermek açısından şöyle bir bahsedeceğim. İlk konu Jace ve Chandra’nın yolunun kesiştiği bir hikayeyi işliyor. Bu hikaye aynı zamanda seneler önce çıkan “Jace vs Chandra” isimli Duel Deck paketinin konusunu işliyor. Buradan da kartlar ile hikaye arasındaki başarılı koordinasyonu anlayabilirsiniz. Devam eden diğer hikayeler de bir yandan lezzetli konuları işlerken bir yandan Planeswalker’ları karakter gelişimleri üzerinden tanımanızı sağlıyor. Yine çeşitli yol kesişmeleri görüyorsunuz. Garruk Wildspeaker, oyuna hakim olanların bildiği üzere yalnızca yeşil manayı kullanan bir Planeswalker iken son serilerde yeşil siyah formda kartlar ile karşımıza çıktı. Bunun arkasındaki güzel hikayeyi çizgi romanda öğrenebiliyorsunuz. Kartlardan bildiğimiz “Legendary Creature” karakterleri de hikayelerde yer edinmiş. O yaratıklardan biri olan Şeytani “Griselbrand” ile Planeswalker; Liliana Vess arasındaki ilişki yine çizgi romanın görülmeye değer meseleleri arasında. Genel özetle hikaye bizi 9 Planeswalker hakkında fikir sahibi yapıyor. Bunlar Jace Beleren, Chandra Nalaar, Tezzeret, Nicol Bolas, Garruk Wildspeaker, Liliana Vessi Ajani Goldmine, Sarkhan Vol, Elspeth Tirel.

Yorumlar