Geek Terminoloji – Kart Oyunu Jargonu

İnternet üzerinden ya da yüz yüze kart oyunları oynayanlar, biraz derine girmek istediklerinde, forumlarda ya da rehberlerde onlarca İngilizce terimle karşılaşırlar. Kart oyunu terimlerinin elbette dilimizde bir karşılığı yok, ama bu konuda Türkçe bir rehber dahi olmaması kanayan bir yara. Kaldı ki İngilizce kaynaklar da hiç yeni başlayan dostu değil. Sonuç olarak da Türk oyuncular, bu terimleri biraz yalan yanlış kullanıyor ve işin teorik tartışmasına uluslararası boyutta katılımcı olamıyorlar.

Bu rehberde en popüler oyunlardan olan Magic the Gathering ve Hearthstone örnekleri üzerinden gideceğim, ama birçok diğer kart oyununda da aynı terimler aynı anlamda kullanılıyor. Rehberin yapısı şu şekilde: Sadece kelime olarak değil, anlam olarak da kart oyunlarının temellerini inceleyeceğiz ve sonunda deste tiplerine değinerek bunları gerçekten anlamaya yöneleceğiz. Ayrıca her terimin Türkçe mealini eklemekle birlikte, alfabetik sırayı terimlerin orijnaline göre takip edeceğim.

AE / AoE

Area effect’in kısaltmasıdır. Alan etkili hasar veren büyü ve yaratıklar için kullanılır. Bazen MMO jargonunda da bu tip bir büyünün menzilini tarif ederken kullanılan Area of Effect’in kısaltması olan AoE olarak anılır, ama bu hatalı bir kullanımdır. Genellikle AE büyüler kontrol destelerinde yeri temizlemek (board wipe) için kullanılır (bkz. Board Wipe).

8

Alpha Turn / Alpha Strike

BattleTech masa üstü savaş oyununda, bir oyuncunun tüm silahlarını aynı anda ateşlediği tura verilen isimden gelmektedir. Kart oyunlarında, özellikle de combo destelerinde, rakibi yenmek için yeterli güç toplanmadan saldırıya geçilirse rakip bir sonraki tur önlem alabilir. Bu yüzden doğru kartların gelmesini bekleyip, ya da yeterli manayı toplayıp tek turda saldırmak daha efektif olabilir (bkz. Combo, Finisher).

Answer

Cevap anlamına gelir. Genellikle güçlü taktik ya da kart kombinasyonlarının işlemesine engel olan taktik ya da kartlara denir.

Attrition

Uzun süren maçlarda bir destenin ayakta kalabilme gücüdür. Yıpratma, aşındırma anlamına gelir. Daha ziyade control destelerinin güçlü oldukları yöndür.

BM

Edepsizlik anlamına gelen Bad Manners’ın kısaltmasıdır. Fiziksel oyunlarda rakibe hakaret etmek, gürültü yapmak, yenerken dalga geçmek bu kapsama girer. Dijital oyunlarda ise turları gereksiz yere uzatmak, oyunu yenecekken fazladan gereksiz birkaç kart oynayarak güç gösterisi yapmak BM olarak adlandırılır.

Ban

Yasaklamak anlamına gelen ban iki anlamda kullanılmaktadır. Birincisi aşırı güçlü kartların turnuvalarda yasaklanması anlamına gelir. İkincisi ise bazı turnuva tiplerinde rakibin önden seçtiği bazı destelerini yasaklamak anlamında kullanılır.

Bo3 / Bo5

Best of 3 yani “3 maçtan 2’sini kazanan turu geçer” anlamında kullanılır.

1

Board

Oyun sahasına verilen isimdir. Türkçe’de iskambil oyunlarında “yer” olarak adlandırılır. Genellikle yaratık kartları elden yere oynanır ve yerde işlev kazanır.

Board Presence

Yer hakimiyeti. Bir turun sonunda rakibin yerdeki yaratıklarını yok ettikten sonra (ya da azalttıktan sonra) sizin sonraki tur rakibin yok edemeyeceği kadar yaratığınız kalıyorsa yer hakimiyeti sizde demektir. Mana eğrisine uygun oynamak (bkz. Mana Curve), karşı tarafın yerini temizlemek (bkz. Board Wipe) ve rakibin kart avantajı sağlamasını engellemek (bkz. Card Advantage) yer hakimiyeti açısından etkin yöntemlerdir.

Board Wipe / Board Clear

Yerdeki tüm yaratıkları veya sadece rakibin yaratıklarını temizlemektir. Aynı zamanda bu işe yarayan büyülere de verilen isimdir.

Body

Bir yaratığın yan işlevleri haricindeki varlığı. Vücut anlamına gelir. Yaratığın saldırı ve sağlık puanlarını ima eder. Bu puanlar genellikle X/Y şeklinde önce saldırı, sonra sağlık puanı olarak yazılır.

Bu yazı, "Geek Terminoloji" adlı yazı dizimizin bir parçasıdır.

Yorumlar