Magic The Gathering #2 – Renkler ve Taktikler

4)  Kırmızı

Kırmızı renk oyunda özgürlük, duygu ve motivasyonu temsil ediyor. En hilesiz, hurdasız, taktiksiz ve dolambaçsız oyun tarzının kırmızı olduğunu söylemek mümkün. En fazla direk vurma büyü kartı kırmızı destede bulunuyor. Sadece bu kartlardan bir deste yapsanız bile sahaya yaratık inmeden rakibe ve yaratıklarına vurarak oyun kazanmanız mümkün. Yaratıkların girdiği gibi saldırabilmelerini sağlayan haste ya da rakipten önce vurmalarını sağlayan first strike gibi ability’ler en çok kırmızı yaratıklarda mevcut. Atak güçlerinin de fazlaca olabildiğini düşününce hızlı, ofansif ve etkili bir deste kurmanız mümkün. Bir de bu yaratıkları destekleyen, önlerini açan burn kartlarınız olursa biraz da kontrol yapar, rakibi üzersiniz. Kırmızı hızlıdır, hiddetlidir, nettir. “Yakarım uleyn” diyorsanız kırmızı sizin destenizdir.

5) Yeşil

Yeşil renk oyunda gelişim, içgüdü ve doğayı temsil ediyor. Yaratıklarınızı geliştirmek, uçanı kaçanı durdurmak, doğanın enerjisiyle bir olmak sizin işiniz. Şöyle ki; yaratıkları bile manaya dönüşebilen bir oyun tarzına sahip olduğu için rakip daha 2/2 yaratık girerken, yeşil oynayan birinin 5/5 yaratık girebilmesi mümkün. Yani yeşil oynamayı tercih ederseniz, çok hızlı ve çok sert olabileceksiniz. Oyun kurgunuz kontrol yapmaktan uzak, daha çok yaratık hâkimiyeti kurmak üzerine olacak. Yine de bu büyü yapmayacağınız anlamına gelmiyor. Zaten güçlü olan yaratıklarınızı büyülerle güçlendirmek insiyatifinizde olacak. Yine oyuna mana çağıran büyüler atarak, hızlı olan destenize daha da hız katacak, en vahşi çağrılması zor yaratıklara erişebileceksiniz. Ormanı getirmek, doğanın en vahşi yaratıklarına hükmetmek istiyorsanız yeşil sizin oyununuz!

colorpie_en (filigranlı)

Çok Renkli Desteler

 Yukarıdaki içerik oyunda yeni olanlara seçimlerinde yardımcı olmaya yönelik olduğu için biraz tek renk deste kurma mantığında anlattım. Eğer ben başka oyunlardan tecrübeliyim, becerikliyim, çok renk destelerle baş edebilirim diyorsanız sizin için de birkaç tüyom var.

Yukarıdaki içerikten de faydalanarak, kendinize bir deste kuruyorsunuz diyelim birincil rengi hızlı yaratık hakimiyeti üzerine kurduysanız, ikincil olarak mavinin control veya kırmızının burn özelliği ile destenizin yaratıklarına avantaj sağlayabilirsiniz. Birincil rengi güçlü ve yavaş yaratıklar üzerine kurduysanız, ikincil rengi yeşil oynayarak destenizi hızlandırabilirsiniz. Birincim control dediniz, ikinciyi siyah yapıp yaratık hakimiyeti artı ekstra control ile şahlanabilir veya beyaz yapıp defansif bir kurgu oluşturabilirsiniz. İlk iki rengi control üzerine kurdunuz diyelim, üçüncü renk olarak beyazın nova kartlarını koyup uç seviyelerde board control yapabilirsiniz.

Umarım “Hangi renk oynamalıyım?” Diyen arkadaşlara fikir veren faydalı bir içerik olmuştur. Birbirinden eğlenceli desteler sizin tarafınızdan kurulmayı bekliyor! İyi oyunlar dilerim.

Bu yazı, "Magic the Gathering" adlı yazı dizimizin bir parçasıdır.

Yorumlar