San Juan’da Hayat: Ek, Biç, Sat, Zengin Ol!

San Juan’ın atası olan kutu oyunu Puerto Rico, ilk oynadığım ciddi kutu oyunudur ve uzun zamandır oynamasam bile ilk beşimdeki yerini korumaya devam ediyor. Peki Puerto Rico’dan sonra light versiyonu olan San Juan’a geçişim nasıl oldu? İş yoğunluğu, hayatın kendi temposu, aynı anda bir kaç kişinin planlarını ayarlayabilmesinin zorluğu, çoğu zaman 3-4 kişi toplanıp, 2-3 saat ya da daha fazla süren oyunlar oynamaya imkan sağlamıyor.

Kısa süren kompakt oyunlar benim için bu yüzden çekici olmaya başladı. Bol bol vakti olup, uzun maratonları sevenler için dahi kısa oyunlar, ısınmak için ya da iki oyun arasında hızlıca çevirmek için tercih edilebilir. Ya da tek bir oyunla seansı bitirmek yerine defalarca aynı oyunu oynayıp uzmanlaşmayı ve farklı yöntemler denemeyi isteyebilirsiniz. Sebep hangisi olursa olsun kısa oyun candır bence. Hele ki aileyi veya daha önce hiç oyun oynamamış bir arkadaş grubunu masaüstü oyunlarıyla tanıştırmak istediğinizde.

Sırf uzun sürmesi ya da karmaşık yapısıyla grupları yorması yüzünden oynanamayan oyunlar için hep hayal ettiğim “light versiyon” fikri San Juan’da başarıyla vücut bulmuş. Kıyasla daha uzun süren ve karmaşık olan Puerto Rico, kendi tasarımcısı Andreas Seyfarth tarafından, ruhunu kaybetmeden çok başarılı bir şekilde, kolay oynanabilir bir kart oyununa dönüştürülmüş.

Kutu içeriği.

Başlamadan önce biraz oyunun arka planından bahsetmek gerekir. Anlamı zengin liman olan Porto Riko, keşifler çağında yeni kıtanın en önemli duraklarından biriymiş. Orta Amerika, Küba ve Meksika’ya açılan kapı görevi de gören ülkenin başkenti ve en önemli limanı da San Juan’mış. Oyunda da amaç işte bu zenginliğe ve öneme layık olarak kendi koloninizi en hızlı şekilde kurup, en yüksek puanı alabilmek.

Peki nasıl kuruyoruz bu kolonileri?

Oyunda bütün ihtiyacı destedeki 110 kart karşılıyor. Kartlar yeri geldiğinde para, yeri geldiğinde ürün ve bina yerine geçebiliyor. Oyunda herhangi bir şey inşa etmek istediğinizde, kartın üzerinde yazan bedeli ödemeniz yeterli. Üretim yapacağınız zaman kartı madeninizin üzerine kapatıp ürün haline getirebilir ya da satıp paraya dönüştürebilirsiniz. Puerto Rico’da pek çok ayrı ekipman gerektiren bu mekaniği, sadece kartlarla çözebilmek, San Juan’ın bahsettiğim basit yapısını yaratan parametrelerden biri. Oyun bu yönüyle, firmanın kardeş oyunu Race for the Galaxy’i de oldukça andırıyor.

Binalar.

San Juan’ın kurallarını şöyle özetleyebiliriz; oyuna bir tarla ve dört kart ile başlayan oyuncular, üretim tesisleri kurup, ürünlerini satarak zenginleşiyor, bu zenginliği şehrine inşa edeceği binalara harcayarak en yüksek puanı kazanmaya çalışıyor.

Her tur oyuncular sırayla kendilerine oyunda belirlenen beş meslekten birini seçiyor ve mesleğin hamlelerini oynuyor. Puerto Rico bilenlere pek tanıdık gelecek bu mesleklere bir göz atalım.

İnşaatçı: Bu mesleği seçen oyuncular, ellerinde bulunan binalardan birini öncelikli ve avantjlı olarak inşa edebilirler. Bu kart çekildiğinde, sırasıyla bütün oyuncular bina yapabilirler ama mesleği seçen oyuncu, binasını bir birim ucuza inşaa etme avantajına sahiptir. Binanın isminin yanındaki rakam, binanın inşaa bedelidir ki bu bedel de oyuncunun elindeki kartlarla ödenir. Yani aslında bu rakam, bu binayı inşa etmek için kaç tane diğer kartın harcanacağını gösterir. Kartın altında ise, binanın oyunun sonunda kaç puan değerinde olacağı yazmaktadır.

Yorumlar