Kolonicilik ve Ticaret Üstüne Bir Kutu Oyunu : Puerto Rico

Bu hafta kutu oyunu tanıtımlarında yine klasiklerden gidiyoruz. Boardgamegeek sitesinde binlerce kutu oyunu arasından 5. sırada olan “Puerto Rico”da oyuncular, yeni keşfedilmiş topraklarda tarlalarını ve şehirlerini kurup mısır, tütün ve kahve gibi malları üretiyor ve bunları ana karaya yollayarak puan kazanmaya çalışıyorlar.

Oyunda herkesin bina ve tarla kurabileceği kendine has bir bölgesi (kartonu) var ve yaptığınız binaları ve tarlaları işletmek için elinize sınırlı sayıda gelen yerleşimcileri kullanıyorsunuz. Her bina ve tarla tipi sınırlı olduğundan istediğiniz binayı veya tarla tipini rakibinizden önce kapmak önemli mücadelelerden biri.

Oyunun bütün parçaları bunlar. Karışık gözükebilir ama oldukça kolay anlaşılıyorlar.

Oyunun en güzel kısımlarından biri rol mekanikleri. Oyunda her tur oyuncuların alabileceği 7 rol bulunuyor ve sıra size geldiğinde ortada kalmış olan rollerden birini seçerek onu hem kendiniz, hem de bütün oyuncular için uyguluyorsunuz. Rolü seçen kişinin avantajı hem o rolü daha avantajlı yapmak (Mesela inşaatçı seçerseniz herkes sizin turunuzda inşaat yapabiliyor ama siz daha ucuza yapıyorsunuz) hem de ilk uygulayan olmak.

Her oyuncu her tur bir rol seçiyor.

Her oyuncu her tur bir rol seçiyor.

Her tur ilk rol seçme sırası bir yandaki oyuncuya geçiyor ve o tur seçilmeyen rollerin üzerine para konuyor, bu sayede az seçilen roller de sırf üzerinde birikmiş olan para için alınabiliyor.

Oyunda 7 meslek var:

  1. Mayor (Belediye Başkanı): Bu rol seçildiğinde göçmen gemisinde biriken göçmenleri sıra ile birer birer oyunculara dağıtıyoruz ve bankadan da bir tane göçmeni bedava bu rolü seçene veriyoruz.
  2. Builder (İnşaatçı): Bu rolü seçen kişiden başlayarak, sırayla isteyen oyuncu parasını verip bina yapıyor. Rolü seçen oyuncu 1 para ucuza bina yapıyor.
  3. Settler (Yerleşimci): O tur açılan tarla tiplerinden sırayla seçip tarla yapabildiğimiz bölgeye konuluyor. Rolü seçen tarla yerine taş ocağı alıp bina yapımını ucuzlatabiliyor.
  4. Craftsman (Üretimci): Bu rolü üstlenen kişiden başlayarak herkes tarlalarından üretim yapıyor. En son üretim bitince rolü seçen kişi ürettiği mal türlerinden birinden bir tane daha alıyor. Burada her mal tipinden sınırlı olduğunu ve eğer bankada o mal tipinden yoksa üretemeyeceğinizi hatırlatalım. Bu da, bu rolün doğru zamanda seçilmesini önemli kılıyor.
  5. Trader (Tüccar): Rolü seçenden başlayarak içinde 4 mallık yer olan pazar yerine birer mal koyarak para kazanabiliyorsunuz, pazar yerinde aynı mal  tipinden olamadığı için burada da stratejik oynayarak para kazanılabiliyor. Rolü seçen 1 para daha fazla kazanıyor.
  6. Captain (Kaptan): Rolü seçen kişiden başlayarak gemilere mal doldurmaya başlıyoruz ve her koyduğumuz mal 1 puan kazandırıyor bize.  Bir gemiye bir tip mal konulabiliyor ve gemilerin 5-7 arası kapasitesi var. Eğer elinizde mal kaldıysa,  ve saklayacak binanız yoksa bu turun sonunda 1 birim mal harici mallarınız çöpe gidiyor. Oyunu kazanmanın ana yolu puan olduğu için bu fazın doğru kullanımı ve rakibin mallarını çöpe attırmak çok önemli oluyor.
  7. Prospector (Madenci): Bu rolü seçtiğinizde sadece para kazanıyorsunuz ve tur bitiyor, özellikle diğer rolleri seçtiğinizde rakiplariniz sizden daha çok kazanıyorsa ideal bir seçim oluyor.
Doğru rol seçimleri hem çok üretim, hem de çok puan demek.

Doğru rol seçimleri hem çok üretim, hem de çok puan demek.

Oyunda mısır, indigo, şeker, tütün ve kahve olmak üzere 5 tip mal var ve mısır haricinde diğer ürünleri üretebilmek için şehirde onları işleyecek binalarınız olması gerekiyor. Bunun dışında oyun içerisinde size avantaj kazandıracak birçok bina var ve hepsi oyun sonunda size belli bir miktar puan kazandırıyorlar.

Puerto Rico, yılların eskitemediği, kolay öğrenilen ve hızlı kaptırılan bir oyun. Özellikle oyunlarda kavga dövüşten çok üretimi, gelişmeyi ve dolaylı rekabeti sevenler için daha da güzel. Kesinlikle öneriyorum.

Oyuncu Sayısı: 2-5
Oyun Süresi: 1-3 Saat
BGG Puanı: 8.14 (5. Sıra)
Benim Puanım: 9

Yorumlar