Manga Tadında Platform Oyunu: Elsword

Güney Kore firması KOG’u 2007 yılında piyasaya sürüp, 2013 yılında Gameforge tarafından İngiltere’de piyasaya girişini yapmıştı. Fark edeceğiniz üzere 2013 yılında çizgi film tadında oyunlar revaçta olup oyuncuların çok ilgisini görüyordu.

Elsword 2.5 boyutlu, aksiyon tabanlı, side-scroll MMORPG oyunu. 2.5B görüntü biçimini tanımlayacak olursak; 2B ve 3B görüntülerin beraber kullanılmasına kısaca 2.5 Boyut deniyor. Genelde ön plandaki birçok şeyi 3B yapıp arkaplanı 2B yapıyor oyun geliştiriciler. Platform oyunlarında çok kullanılan bir teknik.

elswordIMG01

Elsword’u diğer çizgi-roman tadındaki oyunlardan ayıran en büyük özelliği ise karakterimizin özel gücünü kullandığımızda sanki manga okuyormuşuz gibi çizgi roman çerçevesinin ekrana oturması, bu o kadar güzel oturmuş ki oyuna; gerçekten özel güç kullandığınızı hissettiriyor.

Peki Ya Hikaye?

Oyunun hikayesini anlatmaya başladığımda siz de fark edeceksiniz ki KOG “El” kelimesine takmış kafayı, sanki senaryoyu Meksikalı sokak çeteleri yazmış. Elsword mistik dünyası Elrios’da geçiyor. Normalde Elrios’ta canlılık yok, “El Taşı” denilen mistik taşlar sayesinde canlılık başlıyor. El Taşı, ne hikmetse çalınıyor.

Ana karakter Els (Elsword’a japon versiyonunda verilen ad. Orjinalinde karakterin adı El Sword) bu El taşlarını geri toplamak için bir arama ekibi kuruyor ve dünyadaki sekiz büyük bölgeden ekibe katılım oluyor. Kurulan bu arama ekibinin tahmin edin adı ne?

El Search Party…

Oyuncular belirli karakterler seçip oyuna başlıyorlar. Bunlar Els ve ekibe katılan diğer karakterler. Yukarıdaki resimde gördüğünüz kızıl saçlı, kılıçlı genç Els yani Elsword. Oyunda özel gücün yanı sıra kombinasyonlar da var. Bu kombolar her ne kadar kolay olsa da, oyunun amacı akıcı eğlence sunmak.

elswordIMG02

Hani yediden yetmişe diye bir değim kullanırız. İşte Elsword böyle bir oyun. İlk seviyeler o kadar kolaylaştırılmış ki; (son güncellemelerden sonra böyle oldu tabi, ben oyuna ilk başladığımda bu kadar kolay değildi). Zindana tek başınıza girip canınız hiç gitmeden bitirebilirsiniz.

Zindanlar; seviyelere ayrılmasının yanı sıra aynı zindanın üç zorluk derecesi var. Zannetmeyin ki ilk seviyelerde en zorda zorlanacaksınız. Aynı şekilde canınız gitmeden bitirebilirsiniz. Seviye atladıkça özel güç puanı kazanıyorsunuz ve yeni özel güç açarken size iki farklı güç seçeneği sunuyor fakat yalnızca bir tanesini seçebiliyorsunuz.

Bununla birlikte; zindanlardan set eşyaları düşüyor. Bunları, öldürdüğünüz yaratıklardan topladığınız malzemeler ile daha güçlü hale getirebiliyor ve üzerine de, halk arasında “artı” basmak dediğimiz geliştirmeleri de yapabiliyorsunuz.

Oyunun zorlaştığı seviyeye gelene kadar sıkılmamak istemiyorsanız eğer, bir yolumuz var ve biz çok eğlendik. “Challange” adında bir zindana girebiliyorsunuz ve burada sırasıyla ilk seviyeden son seviyeye kadar zindanların BSC’leri (Bölüm Sonu Canavarları) ile savaşıyorsunuz. Güzel ödülleri de oluyor ve bir süre sonra Metal Slug’a bağlıyor oyun.

ElswordIMG03

İlk başladığımızda karakterlerin giysilerini sabit sanmıştım. Ancak üzerimizde görünen kıyafet ve bize ek özellikler veren asıl eşyalarımız ayrı iki yere sahip ve yeni oyunculara kısa süreliğine karakterlerin konsept çizimlerindeki kıyafetleri veriliyor. Süresi bittiğinde aslında kullandığımız kıyafetler ortaya çıkıyor.

Anladığım kadarı ile karakterleri bazı oyunlar gibi donla bırakmaktansa böyle bir çözüme gitmişler. Tabii bunu bize oyunu öğretirken anlatsalardı oyuna ilk başladığımda “Aa tipim hep böyle mi kalacak?” diyerek üzülmezdim.

Genel olarak oyunu beğendim. Günde bir saatimi ayırdığım stresli bir günün ardından kendimi El’lerin bol olduğu dünyama atıp yaratık dövüyorum. Seviye atladıkça oyunun zor kısımlarına gelmeye başladım. Bundan sonrası çok daha zevkli olacak.

Artıları

Manga tadını başarılı bir şekilde oyuna yedirmişler. Zira oyun akışkan, aksiyon dolu tam bir platform oyunu olmuş. Oyun zorlaştıkça “BSC”lerin taktikleri iyice gelişiyor ve oyun çok zevkli bir hâl alıyor. Bedava oyunların çoğu gibi sizi sürekli gerip bu gerginliğin ilacı olarak para basmanızı istemiyor. İlk seviyelerdeki kolaylık eve gelen küçük çocuğu oyalama görevi için bire bir.

Eksileri

  • Senaryo resmen rezillik, dalga geçilecek o kadar yanı var ki. Kore oyunu işte senaryoya hiç önem verilmiyor.
  • İlk seviyeler o kadar kolay ki, bir an önce oyun zorlaşsın istiyorsun ama olmuyor, sabretmek gerekiyor.
  • Arkadaş ile oynarken zindanlar dışında aynı yere denk gelemedik sunucularımız aynı olsa bile bazen farklı sunucuda kalıveriyor bu yüzden birbirimizi göremiyoruz ancak zindanlarda hiçbir sorun yok.

Yorumlar