Mud Oyun – İlk RPG

Bir zamanlar, henüz internet dediğimiz ağın yeterince büyük olmadığı, bağlanmak için evlerimizdeki telefonları meşgule aldığımız, bilgisayarlarımızda şu anda olduğu gibi mükemmel grafiklerin olmadığı dönemlerde;  Sadece harlfer ve numaralardan ibaret, henüz keşfedilmemiş uzay misali uzaktan izlediğimiz karanlık Dos ekranında, yani bilgisayar tarihinin karanlık çağlarında, insanlar eğlenmek için neler yapıyordu?

Birçoğumuz, şu anda elimizdeki bilgisayarlar ile mükemmel grafiklere sahip, haritaları sonsuz olmasa da, devasa büyüklükteki oyunlarda saatlerimizi harcıyoruz. Gördüğümüz her piksel detaylı bir şekilde tasarlanmış, hatta çeşitli cihazlarla sanal gerçekliği yaratmaya çalıştığımız bu günlerde, insanoğlunun disketleri, kasetleri mezara gömdüğü gibi, bir zamanlar kendi döneminin efsanesi olan bir oyunu da ebedi istirahatine göndermek üzere…

Öyle bir oyun düşünün ki; 70’lerin ortasında çıkmasına rağmen, sonsuz bir haritaya, muhteşem grafiklere, sınırsız opsiyona ve hareket özgürlüğüne sahip olsun?

Evet, bu mümkün, hatta gerçek!

Şu anda, tarihin tozlu sayfalarında yerini almadan önce, oynamaktan vazgeçmeyen belirli  kitle tarafından ayakta tutulan bu oyun, emekli savaşçılar misali, yeni nesil bilgisayar oyunlarının arasındaki amansız savaşı kendi köşesinden izleyip, zamanla unutularak yok olacak.

seviye

Peki Kim Bu Yaşlı Adam?

İnternetin çevirmeli bağlantıdan ibaret olduğu dönemleri hatırlayan ve RPG türündeki oyunlardan keyif alan herkes, oynamasa bile en azından MUD’ı duymuştur. Ne kadar ironiktir ki, açılımı Multi-User Dungeon (Çok-Kullanıcılı Zindan) olsa da, günümüz grafiklerine sahip oyunlara karşı “Mud” yani “Çamur” diye nitelendirilebilecek bu oyun, 70’lerin ortasında Will Crowther adında bir bilgisayar programcısı tarafından, günümüzde dahi keyifle oynamaya devam ettiğimiz D&D (Zindanlar ve Ejderha) oyunu kaynak alınarak tasarlandı. Ardından, oyunun o dönemlerde insanlarda bağımlılık yapması ve bilgisayarların sadece harfler ve numaralardan oluşan ekranlarında, insanlara neredeyse sınırsız imkânlar tanıyan bu oyun, gün geçtikçe rağbet görerek, başka kişiler tarafından geliştirilip, birden fazla konseptte, farklı sunucularda çoğalmaya devam etti. Ta ki; grafikler ortaya çıkana kadar…

Yorumlar