Mud Oyun – İlk RPG

Peki MUD Neydi? MUD Dostluktu, MUD Emekti…

Elbette, oyunu tanıtmak gerekirse, bilgisayarınıza indirdiğiniz MushClient adı adındaki programa gereken ayarları girdikten sonra açılan siyah ekranda, isminizi belirleyerek MUD dünyasına giriş yapıyorsunuz. Oyun size, şu anki oyunlardan alışık olduğumuz üzere, Irkınızı ve Sınıfınızı soruyor. Irk seçenekleri, bugünlerde bir klasik olsa da, o dönemler farklılıktı, Elfler, Cüceler, Yarı-Orklar ve buna benzer bildiğimiz türden ırklardan birini seçip; Savaşçı, Büyücü, Hırsız vb sınıflar arasından istediğimiz birini seçerek, Mud dünyasını tanımaya başlıyoruz. Elbette bütün bu anlattıklarımı, kendi bilgisayarınızla yazışarak gerçekleştiriyorsunuz. Bilgisayar sizin komutlarınızı, aslında arzularınızı, gerçeğe dönüştürüyor. Basit bir “Yürü” komutu ile yürümeye başladığınızda, Bilgisayar size çevrenizdekileri kısaca tanıtıyor. Mesela; bir bakkal gördüyseniz, yanına gidip alışveriş yapabilirsiniz. Bunun için bilgisayarın bakkal dükkânında size göstermiş olduğu eşyalara bakıp; seçtiğiniz bir eşyanın adının başına “Alış” komutu vererek istediğiniz bir eşyayı almanız mümkündü.

Basitçe, siz komut verin ve olsun. Hepsi bu kadar.

bakkal

Peki, Nasıl Oluyor da Oyun bu Kadar Sınırsız ve Mükemmel Grafiklere Sahip?

İşte işin sırrı burada. Mud Oyun sizin istediğiniz, sizin hayal ettiğiniz kadar sınırsız ve gerçek. Şu andaki oyunların bizlere sunamadığı ve Mud’ı onlardan üstün kılan yan da bu. Hayal edebildiğiniz kadar güzel grafiklere sahip, gitmeyi isteyeceğiniz mesafeye kadar uzak. Oyun içerisinde düşmanlarınızın adları belirlenmiş, görüntüleri ve o anki duygu durumları birkaç kelime ile anlatılmış. Kalanı sizin hayal gücünüze bağlı.

Bir Ork size saldırıyorsa, nasıl saldırdığı sizin hayal ettiğiniz gibi, eşya almak istediğiniz satıcı zihninizde canlandırdığınız gibi. Oyunda oynayan diğer oyuncular ile iletişime geçip, kendi hayalinizi başkaları ile paylaşmanız da mümkün. Döneminin Tek-Oyunculu oyunları ile karşılaştırıldığında, birden fazla kişi ile oynanması ile yine bir yenilik sunuyordu. Belki de, Mud Oyun Türkiye’de ve çeşitli ülkelerde, D&D gibi Rol Yapma Oyunlarına meraklı fakat oynayacak kimseyi bulamayan kişilerin, evlerinden bir araya gelerek rol yaptığı “sanal” bir dünyaydı. Bu şekilde tanımlamak tam anlamıyla yanlış sayılmaz diye düşünüyorum.

Oyun 70’lerin ortasında piyasaya sürülse de, Türkiye’ye ulaşması 90’ları buldu. Bir grup güzel insan, kendi aralarında anlaşıp, Mud Oyunu Türkçeleştirmeye karar verdiler. Hatta Türkiye’de ilk oynanmaya başladığında, Anatolia adındaki Kod tabanı, Türkiye ile sınırlı kalmayarak, Yurtdışındaki oyuncuların da tercihi haline gelen bir kod tabanı oldu. Oyun Türkçeleştirildi ve Kayıp Efsaneler ve Uzak Diyarlar adındaki bu iki sitenin yerinde artık yeller esse de, bilenlerin ve bir zamanlar oynayanların, Mud denildiğinde mutlaka aklına geliyordur.

Mud Oyun Oynamak İstiyorsak Ne Yapmalıyız?

Aslında, Türkiye üzerinde Mud Oyun oynayabileceğimiz bir platform ne yazık ki bulunmamakta. Yine de, İngilizce olarak denemek isterseniz MudConnect sitesini ziyaret ederek, basit bir program (Mushclient) indirerek, site üzerindeki Kod tabanlarından seçtiğinize girerek, mud oynayabilirsiniz.

Mud yatağında ölümü bekleyen yaşlı bir adam ve o ölmeden biz genç ve RPG’ye meraklı gençlerin, vefa borcunu ödemek adına, (biraz duygusal oldu farkındayım) hiç olmazsa “oynamadım” dememek adına göz atmaları gerektiğine inanıyorum. Eminim ki, zihnimizi grafikleri ile doldurup bizi hazıra alıştıran oyunları bir süreliğine kenara bırakıp, Mud dünyasına girdiğinizde, hayallerinizle baş başa harika bir oyun oynayacaksınız.

Yorumlar