Dünyayı Değiştirecek Gücünüz Olsa Onu Kurtarır mıydınız, Yok mu Ederdiniz? – Inuyashiki

Bir anime karakterinin hayatının ansızın değişmesi klişesinin, türün vazgeçilmez teması olduğunu hepimiz biliyoruz. Sıradan öğrenci ansızın süper güçlere kavuşur veya kendisini hiç ummadığı bir maceranın içinde bulur. Inuyashiki’de de konsept aynı lakin karakterlerin hal ve tutumları, olaya bakış açıları animeyi farklı kılıyor. Özellikle Inuyashiki’nin mangakasının Gantz’ı çizenle aynı kişi olduğunu bilmek zaten bunun ipucunu veriyor.

Ichiro Inuyashiki çok daha yaşlı gösterse de elli sekiz yaşındadır (Burada biraz şaşırabilirsiniz çünkü animelerde liseliden ziyade yaşlı bir başrol görmek bir hayli şaşırtıcı). Sessiz sakin, kendi ekmeğinin peşinde, ağzı var dili yok türünde bir adamdır. Hayatta ettiği tecrübeler mi onu bu hale getirdi yoksa doğuştan mı bilinmez ama öz ailesinin bile kendisine karşı pek saygısı yoktur. Tüm bu olumsuzluklara rağmen Inuyashiki bir şekilde hayatına devam etmektedir. Ta ki, kanser olduğunu ve az bir süresinin kaldığını öğrenene dek.

Köpeği ile gittiği bir parkın tepesinde Inuyashiki en sonunda sinirlerine hakim olamaz ve hüngür hüngür ağlamaya başlar. Bu arada, Inuyashiki’nin bulunduğu tepede bir de genç bir çocuk bulunmaktadır. Sonra çok garip bir şey olur ve birden bir uzay gemisi ortaya çıkıp Inuyashiki ile çocuğa çarpar. Akabinde gemide şöyle bir konuşma geçer: “Gemide hasar yok fakat iki akıllı yaşam biçimini yok ettik.”, “Geri getirin.”, “Fakat gemide sadece silah takımları var.”, “Bizim sorunumuz değil.” Sabah olduğunda Inuyashiki gözlerini açar ve kendisini hiç olmadığı kadar iyi hissettiğini fark eder. Gerçek çok geçmeden ortaya çıkacaktır. Hem kendisi hem de parkta bulunan genç için.

Ying ve Yang

Ana karakterler Ichiro Inuyashiki ve Hiro Shishigami, ying ve yang gibiler. Birisi yaşlı birisi gençtir. Birisi çevresine önem verir, birisi umursamaz. Birisi yaşam vermeye çalışırken öbürü acımasızca alır. Kısacası animede iyiliğin ve kötülüğün savaşı var lakin klişe bir tema olması gerekirken öyle bir hikaye akışı var ki, bu sizi rahatsız etmiyor. Tam tersine Inuyashiki’nin muzaffer olup Shishigami’nin acılar içinde ölmesini dört gözle bekliyorsunuz. Evet, bir karakter iyi, öteki kötü ama gerçekçiler. Burada saf kötülük ve saf iyilikten bahsetmiyorum. Gerçek hayatta karşımıza çıkacak karakterlerden bahsediyorum. Inuyashiki’nin elli sekiz yaşında olduğundan birkaç kez bahsettim. Belki de animeyi farklı kılan en büyük özellik bu çünkü liseli ve çocuk yaştaki kahramanları görmeye o kadar çok alıştık ki, emekliliği için yaşı bekleyen bir amca görünce ister istemez şaşırıyoruz.

Uzun bir aradan sonra yarım bitmeyen bir anime izlemek güzeldi. Karakter gelişiminden bahsettim. Karakterler gerçekçi ve birisinin çok iyi diğerinin kötü oluşu sırıtmıyor. Inuyashiki’nin yaşı gereği teknoloji ile cebelleşmesi, Shishigami’nin kendisinde oluşan değişikliklere daha çabuk alışması gerçekçilik katıyor. Bu arada, shoujo animelerindeki gibi dövüşler beklemeyin. Ne Inuyashiki bir Naruto, ne de Shishigami bir Sasuke. Elbette seride birkaç çarpışma mevcut ama daha çok karakterlerin gerçekleştirdiği eylemler ön planda.

Animenin çizimlerine baktığımızda gerçekçi bir tarzın ön planda olduğunu görüyoruz. Yani kocaman gözlü veya rengarenk saçlı değişik tiplemeler yok. Gerçek hattaki gibi olmasa da hafif çekik gözlü, bazıları çirkin, her telden insan mevcut. Keza seslendirmeler de öyle. Özellikle Shishigami’nin sesinin güzel olmayışı çok güzel. Yani demek istediğim, gerçek hayatta karşılaşabileceğiniz bir ergenin sesine sahip. Ne derin, ne çok tiz, ne cılız, ne kuvvetli. Bunlar hep artı puan. Animenin açılış ve kapanış parçaları da seriye uygun seçilmiş. Hızlı bir açılış ve yavaş bir kapanış animeye cuk oturmuş. Özellikle final bölümünde kapanış müziği eşliğinde gerçekleşen sahnelerde duygulanmamak elde değildi.

Inuyashiki biraz daha yaşı olan insanlara hitap eden bir anime. Şiddet ve kan unsurları birçok animede var lakin banyo sahnesi gibi daha çok rahatsız edici sahneleri her animede göremezsiniz. Sürpriz bir şekilde ben Inuyashiki’yi beğendim. Açık konuşmak gerekirse ben daha çok aksiyon ve vurdulu kırdılı bir şey bekliyordum, fakat gerçekçi karakterlerle fena olmayan bir hikaye bulunca şaşırdım ve sevindim.

Künye
Yönetmen Keichi Sato
Stüdyo Madhouse
Senaryo Hiroshi Seko
Müzik Yoshihiro Ike
Tür Bilimkurgu, Dram, Aksiyon, Gerilim
Süre 11 Bölüm

Yorumlar