Dizisinden Daha Güzel – Shannara’nın Elftaşları

Biraz arayı açtıktan sonra geri dönüşümde MTV’nin son dönem gençlik dizisi The Shannara Chronicles hikayesinin kaynağı olan Shannara’nın Elftaşları kitabını tanıtacağım sizlere. Kitabı okumaya başladıktan sonra diziye hafif bir göz atıp atmosfere girmeye çalıştım, hem de bu sayede karakterlerin hayal ettiğim gibi yansıtılıp yansıtılmadığına da baktım. Eğer spoiler gibi kaygılarınız yoksa bir bölüm kadar izleyebilirsiniz. Kitabı eğer dizi dolayısıyla edinmeye karar verdiyseniz Shannara’nın Elftaşları’nın Shannara Efsanesi’nin ikinci kitabı olduğunu bilmenizde fayda var.

Elf yurdu Arborlon’da Kral Eventine Elessedil yönetimindeki elfler, onları iblislerden koruyan Ellcrys ağacının korumasıyla huzur içinde yaşamaktadır. Ellcrys ağacını korumak ve hizmet etmek amacıyla her yıl ağaç tarafından seçilen Seçilmişler, Ellcrys’te bir tuhaflık fark eder. Yüzyıllardır ayakta duran gümüş gövdeli altın yapraklı Ellcrys’in yapraklarında daha önce hiç görülmemiş kararmalar vardır. Seçilmişler’den biri olan Lauren’le iletişime geçen Ellcrys, ona yaklaşan tehlikenin haberini verir. Elfler içlerinde bulundukları durumun vehametini tam kavrayamadan son kalan Druid Allanon’un gelişiyle birlikte gelişen olaylarla yalnızca elfleri değil, tüm ırkları tehdit eden bir sorunla yüzleşmek zorunda olduklarını görürler.

shannara-1

Allanon, Ellcrys’in onu yönlendirmesiyle, 500 yıl sonra seçilen ilk kadın Seçilmiş ve Kral Eventine’ın torunu olan Amberle’yi bulup, yapması gereken görevi bilgilendirmek için Vadili Wil Ohmsford’la birlikte yurdundan kaçan Amberle’yi aramak üzere yola çıkar. Bir noktadan sonra ise kitapta Wil ve Amberle’nin yolculuk öyküsü ve Allanon ile elflerin tüm dünyayı iblislerden koruma çabasıyla baş başa kalıyoruz.

Eğer ağır ve aşırı tasvirleri seviyorsanız bu kitapta sıkılacağınızı hiç düşünmüyorum. Yazar, atmosferi tam aktarabilmek adına sahneleri en ince ayrıntısına kadar okuyucuya aktarmak için kelimeleri cömertçe kullanmaktan hiç çekinmemiş. Yazarı sürekli Tolkien ve G.R.R Martin ile karşılaştırmaları da aslında böylece anlaşılır oluyor. Alışık olduğumuz maceralardan bazı izler bulabileceğimiz kitapta, bazı noktaların eğer dikkatli bir okuyucuysanız tahmin edilebilir olduğunu söylemem gerekiyor. Shannara’nın Elftaşları’nın Shannara Efsanesi’nin ilk kitabı olmaması nedeniyle önceki kitaplara epeyce fazla atıf görüp benim gibi afallamanız olası; bu kitabı okuduktan sonra kitabı beğenmeniz durumunda hatta tüm seriyi edinmeye karar verebilirsiniz. Aslında ben Elftaşları hakkında daha fazla bilgi edinmek isterdim açıkçası, kitaba da adını veren bu taşlarla Wil Ohmsford arasındaki ilişkinin hak ettiği yeri aldığını maalesef çok düşünemedim.

shannara-2

Yazar, karakterlerin ilişkileriyle birlikte karakterlerin kendi iç dönüşümlerini de çok güzel bir biçimde okuyucuya aktarıyor. İlk sayfalarda birbirlerine karşı duvarları olan karakterler bu duvarları yıktıkça kendi içlerindeki korku duvarlarını da bir bir indiriyor. Bu karakter gelişimlerini izlemek benim açımdan epeyce etkileyiciydi diyebilirim. Kitapta belli başlı karakterler var ve yolculuk süresinde eklenip çıkan karakterlerin sayısı çok fazla değil. Bu yan karakterlerden bazıları gerçekten çok ilgi çekici. Hele hikayenin biraz daha ileri kısımlarında ortaya çıkan Rok sürücüsü Perk’i kendi adıma çok sevdim ve keşke biraz daha olsaydı diye düşündüm.

Kitabın özellikle son sayfalarında gittikçe yükselen bir temposu var ve bu heyecan sonrasında aklınızdaki soruların cevaplarını almaya başlıyorsunuz. Kitabın sürpriz sonuyla birlikte de maceranın öncesi ve sonrası hakkında daha çok bilgi sahibi olmak isteyebilirsiniz. Diziyi takip ediyorsanız ilk iki bölüm üzerinden konuşmam gerekirse kitapla dizi arasında büyük farklılıklar olduğunu söylemem gerekiyor. Kitapta yer almayan bazı gönül ilişkileri ve olaylar, genç kitleye hitap etmek amacıyla diziye eklenmiş.

Terry Brooks

Terry Brooks

Fantastik kurgu ve macera seven okurlar için güzel bir alternatif olan Terry Brooks’un kaleminden çıkma Shannara’nın Elftaşları İthaki Yayınları aracılığıyla Türk okuyucularla buluştu. Diziyi izleyen izlemeyen herkesin ilgisini çekecek olan bu kitapta hem güzel bir macera hem de duygusal sahneler sizleri bekliyor.

Bu yazı, "İthaki Kütüphanesi" adlı yazı dizimizin bir parçasıdır.

Yorumlar