Bir Punk Rock Müzikali: Hedwig and the Angry Inch

“Bayanlar Baylar,
Hedwig tıpkı Berlin Duvarı gibidir,
Doğu ve Batı,
Esaret ve Özgürlük,
Kadın ve Erkek,
Aktif ve pasif arasında öylece durur.”

13 Ağustos 1961’de Berlin’de, ikiye bölünen ülkede Doğu Almanya’daki vatandaşların Batı’ya kaçmasını önlemek için bir duvar örülür. 46 km uzunluğundaki bu “Utanç Duvarı (Schandmauer)”, karşıtlığın, öfkenin ve soğuk savaşın insan yapımı simgelerinden biri olarak tarihe geçer.

punkMuzikal1

Bizim hikâyemiz de tam olarak Duvar’ın öte yanında, Doğu Berlin’de başlar. Bir Amerikan subayı olan eşinin tacizleri üzerine onu evden kovan Alman bir annenin tek başına büyüttüğü küçük Hansel, oldukça hayalperest ve naif bir çocuktur. Sert rejimin etkisiyle zorlu bir çocukluk geçiren Hansel, büyüdükçe cinsel kimliğiyle ilgili olarak kendini sorgulamaya başlar. Yanlış bir bedende dünyaya geldiğine inanan Hansel, kendini bir kız çocuğu gibi hissetmektedir. Bir gün, siyahi bir Amerikan subayıyla tanışır ve ona âşık olur. Subay onunla evlenebileceğini ve birlikte Amerika’ya gidebileceklerini, ancak bunun için cinsiyet değiştirme ameliyatı olması gerektiğini söyler. Hansel meseleyi annesine açar ve çocuğunun “özgürlükler ülkesine” gitmesi için can atan anne de duruma oldukça sıcak bakar. Ona kendi kimliğini verir ve destek olur, ancak Doğu Almanya’da berbat bir klinikte yapılan cinsiyet değiştirme ameliyatı Hansel’i yarım bir insan haline getirir. Hansel artık Hedwig’dir, ancak görünüşte ve zaten kendini hissettiği haliyle özünde bir kadın olmasına karşın, anatomik olarak ne kadın, ne de erkektir. Zira Hedwig, bir inçlik “kızgın bir çıkıntıyla” kalakalmıştır.

punkMuzikal2

Böylece Hedwig, ne olduğunu tam olarak anlayamadan Amerika’ya gider ve evlenir. Geride bıraktıklarından kurtulmuştur, ancak onu bekleyen şeyler çok daha kötüdür. Özgürlüğe kaçışının üzerinden yalnızca bir sene geçtikten sonra terk edilir ve yapayalnız kalır. Aynı gün, Berlin Duvarı’nın yıkıldığını öğrenir. Cehennemden kaçmak için yaptığı her şey boşa gitmiştir. Neyse ki, inanılmaz bir yaşam enerjisine ve mizah anlayışına sahip olan Hedwig kendini çabucak toparlar ve birçok farklı işe girip çıkar.

Yorumlar