Unutulmaz Bir Rock and Roll Müzikali: Rocky Horror Picture Show

“Hayalini kurma, hayalini kurduğun şey ol…”

Yalnızca görselliğiyle, eksantrik lezzetiyle, müzikleriyle, oyuncularıyla ya da sıra dışı konseptiyle büyük kitlelere tesir edebilmeyi, çeşitli sanatsal akımları ve sosyal fenomenleri etkileyebilmeyi başarabilmiş yapımlar vardır. Bu özelliklerin birine ya da birkaçına sahip bu filmlerin isimleri, zaman içinde “kült” kategorisinde anılmaya başlanmış ve kendilerine kültleşmiş kitleler oluşturmayı başarmışlardır. İşte 1975 yapımı Rocky Horror Picture Show da bu filmlerden biri.

Rocky Horror Picture Show, İngiliz-Amerikan yapımı, korku / bilimkurgu / komedi tarzında bir müzikal. Hem içinde birçok tarzı barındıran hem de bütün bu tarzlardan müstesna bir film. Eser ilk olarak 1970’li yıllarda, İngiliz aktör, yazar, sunucu ve seslendirme sanatçısı, aynı zamanda filmde Riff Raff karakterini canlandıran oyuncu Richard O’Brien tarafından, Londra’da işsiz bir aktörken kaleme alınmaya başlanır. O’Brien eserin büyük çoğunluğunu bu arada, sadece boş zamanlarında kendini eğlemek için yazmaya başlamıştır. Kendisi çocukluğundan beri bilimkurgu ve B-sınıfı korku sinemasının büyük bir hayranıdır ve yazdığı metinde bu B-sınıfı korku filmlerinin o doğal mizahi yönünü, bilimkurgu elementlerini ve biraz da rock and roll’u birbirine karıştırmak istemiştir. Böylece ortaya Rocky Horror Picture Show gibi sıra dışı bir metin çıkmıştır.

rocky-horror-1

Bu sıralarda O’Brien, henüz bitmemiş oyununun bir bölümünü Avustralyalı yönetmen Jim Sharman’a gösterir. Metni çok beğenen Sharman, daha önce yine kendisinin yönetmiş olduğu Jesus Christ Superstar müzikalinde ufak bir rol almış olan ve bir oyunda daha birlikte çalıştığı O’Brien’ın bu farklı metnini sahnelemeye karar verir. Bunun üzerine Chelsea’deki alternatif tiyatro mekânlarından biri olan Royal Court Theatre’ın üst kattaki deneysel sahnesinde provalar yapılır ve oyun bu altmış koltuklu salonda seyirciyle buluşur. Bu arada müzikalin, provalar esnasında kullanılan ismi They Came From Denton High yönetmen tarafından değiştirilerek The Rocky Horror Show yapılır.

Seyirci tarafından büyük bir beğeniyle karşılanan müzikal, çok geçmeden daha büyük salonlara taşınır ve nihayet 1973 senesinde, beş yüz koltuk kapasiteli King’s Road Theatre’da tam altı sene oynar. Çok geçmeden müzikal ABD’ye de transfer olur ve oyunu Londra’da görmüş olan prodüktör Lou Adler tarafından Los Angeles’taki kendisine ait Roxy Theatre’da sahneler. 1975 senesinde de oyun Broadway’e gelir ve 1000 koltuk kapasiteli Belasco Theatre’da gösterilmeye başlanır.

rocky-horror-2

Müzikalin film versiyonu ise, İngiltere Berkshire’da bulunan Viktoryen-Gotik tarzdaki Oakley Court malikânesinde çekilir. Film yapımı birçok yönüyle sahne uyarlamalarına sadık kalır, aynı şarkılar ve tasarım kullanılır ancak bazı yeni sahne eklemeleri de yapılır. Tiyatroda tüm makyajları oyuncuların kendileri yapmasına karşın, sinema filmi için bir makyöz bulunur (ki kendisi, Mick Jagger’ın bir dönem makyözlüğünü yapmış olan Pierre La Roche’dir) ve makyajlar yeniden tasarlanır. Yapımın kostüm tasarımcısı Sue Blane ise filmde yer almak istemez, ancak eski arkadaşı Tim Curry’nin de filmde yer alacağını öğrenince fikrini değiştirir. Sue Blane ve Tim Curry, Jean Genet’nin Hizmetçiler adlı oyununda da birlikte çalışmışlardır ve Blane, Dr. Frank N. Furter’ın o efsanevi kostümü için, Curry’nin bu oyunda giymiş olduğu korselerden istetmeyi düşünür. Böylece, punk ve glam rock gibi müzik türlerini etkileyecek ve kendine has bir kült takipçi kitlesi kazanacak bir müzikalin kostüm ve makyaj tasarımı yapılır.

Yorumlar