Unutulmaz Bir Rock and Roll Müzikali: Rocky Horror Picture Show

Film, simsiyah bir ekran üzerine düşen bir çift kıpkırmızı boyalı kadın dudağının (bu dudaklar da filmde Magenta karakterini canlandıran Patricia Quinn’e aittir), Richard O’Brien’ın sesiyle söylediği “Science Fiction/Double Feature” parçasıyla açılışı yapar. Bu parça seyirciye, az sonra nasıl bir şeyle karşı karşıya kalacağının kısa bir özetini yapan, oldukça eğlenceli bir parçadır. Derken kamera, bir kilisede gerçekleşen evlilik merasimine çevrilir. Arkadaşlarının düğününde birbirlerine açılan Janet ve Brad, çok geçmeden nişanlanır ve bir kriminolog olan anlatıcı bizlere çiftin yağmurlu bir gecede lastiklerinin patlaması sonucu kendilerini nasıl Dr. Frank N. Furter’ın şatosunda bulduklarını anlatır.

rocky-horror-3

Janet ve Brad, yardım istemek üzere, araba lastiklerinin patladığı yerin az ilerisinde bulunan koca bir şatoya gitmeye karar verirler. Kapıyı açan tuhaf uşak (Riff Raff – Richard O’Brien) onları içeri alır ve çift kendini bir anda oldukça tuhaf bir eğlencenin orta yerinde bulurlar, çünkü şatoda her sene düzenlenen Geleneksel Transilvanyalılar Toplantısı yapılmaktadır. Çok geçmeden, inanılmaz seksi ve zeki bir travesti olan ve kendini “Transseksüel, Transilvanya’dan gelen tatlı travesti” olarak tanıtan Dr. Frank N. Furter’la (Tim Curry) tanışırlar. Frank ikisini de baştan çıkarır ve onları eğlencesine dâhil eder. O gece, “hayatın sırrını keşfettiğin” açıklar ve onları yeni yarattığı muhteşem erkek “Rocky” ile tanıştırır. Bundan sonra eğlence, Brad ve Janet’ın da katılımıyla, beklenmedik konuklar ve tuhaf olaylarla devam edip gider.

rocky-horror-4

Oyuncularının hepsi İngiliz ve tiyatro kökenli aktörlerden oluşan yapımda, Fox şirketi Brad ve Janet çiftinin Amerikalı aktörler arasından seçilmelerini ister ve bunun üzerine bu roller için Barry Bostwick ve Susan Sarandon’da karar kılınır. Dr. Frank N. Furter karakterine, birçoğumuzun Stephen King’in “It (O)” romanının uyarlamasında Pennywise karakterine hayat veren aktör olarak hatırladığımız (belki de hatırlamadığımız, hatırlamak istemediğimiz) Tim Curry hayat verir. Hem de öyle bir hayat verir ki, sinema tarihinin belki en unutulmaz karakterlerinden biri olup çıkar. Metnin yazarı Richard O’Brien ve İrlandalı aktris Patricia Quinn, ikonik Riff Raff ve Magenta karakterlerine hayat verirler. Nell Campbell, Columbia adındaki minik, kızıl saçlı “groupie”, Meat Loaf ise ufak performansıyla “Eddie” karakterini canlandırır. Film çekimlerinin güz aylarına denk gelmesi ve pek çok yarı çıplak, suyun ve yağmurun içinde geçen sahnesi olduğu için Susan Sarandon çekimler sırasında zatürree olur. Fakat ortaya performans anlamında inanılmaz bir yapım çıkmıştır.

Bir Rocky Horror Picture Show sahne uyarlaması

Bir Rocky Horror Picture Show sahne uyarlaması

Daha önce de belirttiğim üzere, filmin ciddi bir hayran kitlesi var ve bu hayran grupları kendi aralarında geleneksel toplantılar bile düzenliyor. Ayrıca Amerika’da birçok eyalet ve şehirde, bu hayran gruplarının ve çeşitli tiyatro topluluklarının performansları sahneleniyor. Ve şimdilerdeyse Fox tarafından, Tim Curry’yi anlatıcı-kriminolog rolünde seyredeceğimiz bir televizyon filminin (The Rocky Horror Picture Show Event) yapılmakta olduğu açıklandı. Eh, Tim Curry’yi Frank Furter haricinde bir rolde görmek içimi acıtacak olsa da, şahsen bu uyarlamayı da merakla bekliyorum.

Ekibin şimdiki hali

Ekibin şimdiki hali

Rocky Horror Picture Show, henüz seyretmemiş olanların çok şey kaybedeceği bir müzikal. Ayrıca, “Ben müzikal sevmem”ciler ve “Ben travestili şeyleri sevmem”cilerin inatla seyretmedikleri takdirde çok fazla şey kaybedeceklerine inandığım bir film. Hadi kendinize bir güzellik yapın ve çok eğlenceli bir 1 saat 40 dakika geçirin.

Herkese keyifli seyirler.

Yorumlar