Ender’in Oyunu ve Devam Kitapları

Soykırım, yani serinin üçüncü kitabında, domuzcukların ana gezegenindeki insan kolonileri, yeniden böcek ırkının hayata döndüğünü ve korkunç bir hastalığı fark ediyorlar. Böylece Ender ve etrafındaki dostları, bir ırkı kurtarmanın tek yolunun bir başka soykırım olup olmadığı sorusu ile yüzleşmek zorunda kalıyorlar.

Türkçeye çevrildiği kadarıyla, serinin son kitabı olan Aklın Çocukları ise, evrende hayat bulmuş Auia’ların (ruhların) hayata dönüşleri ve ölmüş olan Peter’in ve hatta ölmemiş olan Valentine’in bile tekrardan vücut bulmalarını konu alıyor. Ayrıca Domuzcuklar, Böcekler ve İnsanlar, hastalığı yok etmek için yola çıkan devasa insan filosunun yıkıcı gücünden kaçınmanın yollarını ararlarken, görkemli bir ruha sahip yapay zeka Jane ise varlığını devam ettirmenin peşinde koşuyor. Fakat bu kitapla; hikaye pek çoğu için sona eriyor.

endersGame1

Çok derin karakterlerle, pek çok ahlaki ikilemle, müthiş zekaya sahip insanlarla ve iyi – kötü mücadelesinin ötesinde bir bakışa sahip hikayeleriyle; Orson Scott Card’ın yarattığı bu evren, okunmayı hak ediyor. En önemli edebiyat ödüllerini almanın yanı sıra; pek çok listeye göre Ender’in Oyunu, tüm zamanların en iyi bilim kurgu hikayeleri listesinde daima ilk sıralarda yer buluyor. Hiç bir şey sunmuyor olsaydı bile, Ender gibi bir karakteri tanımak için okunmayı hak ediyor.

Ayrıca Marvel Comics tarafından yayınlanan ve Ender’in akademideki zamanlarını anlatan çizgi romanlar da mevcut. Romanın heybetine sahip olmasalar da bir göz atmaya değer.

Peki Ya Film?

2013 yılında aynı isimle (Ender’s Game) piyasaya çıkan film, müthiş bir çeviri ile (!) Türk seyircisinin karşısına “Uzay Oyunları” olarak çıkmıştı. Açıkçası; filmle ilgili ilk ve tek akla gelen şey Harrison Ford’un oynamasıydı. Bunun dışında ne akılda kalan, ne de övgüyü hak eden bir yönü olduğunu hatırlamıyorum. İstisna olarak belki kitaplarda gerçekten görülmeyen böcek – insan savaşına, belli oranda göz atma şansı vermesiydi.

endersGame

Buna rağmen “Keşke savaş sahneleri konulmasaydı da daha güzel film olsaydı” demekten kendimizi alamamıştık. Bu yüzden, çoğu insan gibi önce filmi izlediyseniz kitaplarla ilgili karar vermekte acele etmemenizi tavsiye ediyoruz. Ender’s Game tüm zamanların en iyi bilim kurgu kitaplarından biri olmanın yanı sıra, akla gelmeyecek kadar çok ödül ve liste başarısının da sahibidir.

Yorumlar