Senelerin Tüketemediği Bir Hayranlık: Harry Potter

Öykünün İçine Gizlenmiş Sosyal Mesajlar

Her kitabın okuyucusuna ulaştırmak istediği bir mesaj tabi ki vardır. Ancak Harry Potter’da bu şekilde yer alan pek çok sosyal mesaj var ve bu mesajlar oldukça net bir biçimde okuyucuya aktarılıyor. Ev cinlerinin sahiplerine karşı sorgusuzca bağlılığını kırmaya çalışan Hermione’nin onları ezilen ve sömürülen bir topluluk olarak görmesi ve onların hakları için çalışması büyücülük dünyasında bir şeyleri değiştirmeye başladığı gibi özellikle küçük okuyucular için de bir nevi emek sömürüsüne bir karşı duruş olarak ortaya çıkıyor. Harry Potter’da en çok öne çıkan mesajlardan biri de tabi ki arkadaşlık teması etrafında şekilleniyor. Harry’nin kendi başına birçok şey başardığı yadsınamaz bir gerçek olsa da, en başından beri yanında olan dostları sayesinde üzerindeki yükün bir kısmının hafiflediğini söylemek yanlış olmayacaktır. Arkadaşlığın yanında sevgi ve iyiliğin her durumda kötülükten üstün olduğu düşüncesi de Harry Potter’da baskın olan mesajlar içerisinde yer alıyor. Nihayetinde Harry Potter ve Zümrüdüanka Yoldaşlığı’nı Voldemort ve Ölüm Yiyenler’den ayıran da aslında iyilik ve doğruluğu sonuna kadar savunmaları değil mi?

hpVoldy

 

Harry Potter’ın Gerçek Kötüleri!

Harry Potter’daki kötüler gerçekten çeşit çeşit ve hepsinin hikayesi ve karakteri benzersiz. Harry Potter kötüsü denilince akla kendisi saf kötülükten oluştuğu için ilk Voldemort’un gelmesi çok doğal, ancak Dolores Umbridge denildiğinde yüzümde oluşan tiksinti ve tüm kedili porselenleri kırma isteğiyle hangisi daha kötü diye kendime sormuyor değilim. Bireysel kötülerin yanı sıra kötülüğün babadan oğula geçtiği kötüler de yok değil tabi ki. Örneğin Draco Malfoy ve ailesi bu çerçevede aklıma gelen ilk örnek oluyor. Lucius Malfoy’da sevilmeyen ne varsa oğlu Draco’ya birebir, hık demiş burnundan düşmüş dedirtecek kadar açık bir biçimde geçmiş. Bir de tabi Bellatrix Lestrange tipi kötülerimiz var. Burada karakteri beyaz perdeye taşıyan Helena Bonham Carter’ın etkisini göz ardı etmek tabi ki imkansız; iliğine kadar kötü  olduğu ve belli noktalarda bizleri çok üzdüğü halde Bellatrix şahsıma göre en karizmatik karakterlerden biri.

Hikayenin Bittiğini de Kim Söyledi?

Harry Potter’ın yazarı olan J. K. Rowling’in sürekli güncel tuttuğu ve serinin takipçilerini bir araya toplayan Pottermore isimli bir internet sitesi mevcut. Senelerdir eski görünümüyle ve yapısıyla hizmet veren site 22 Şubat’ta yepyeni bir görünüme ve içeriğe kavuştu. Eski site biraz daha rol yapma ve Harry Potter dünyasında yaşamak üzerineyken, yeni site fotoğraf ve yazılarla destekli bir hayran sitesi görünümünde. Ama Seçmen Şapka artık yok diye üzülmeye de gerek yok, yakın zamanda siteye Seçmen Şapka’yla birlikte kendi Patronus’unuzu bulacağınız özellikler gelecek. Yeni sitede iki ana kısım dikkat çekiyor. “Writing by J.K. Rowling kısmında tahmin edileceği üzere yazarın kendisinin Harry Potter dünyasına dair yazdıkları yer alırken (örneğin Potter ailesinin geçmişi gibi); “Explore the Story” kısmında tanıdığımız karakterlerin öykülerinin daha derin bir biçimde ele alınmış şeklini görüyoruz.

J.K. Rowling

J.K. Rowling

Yeni kitaplar gelmese de 2016’da vizyona girmesi beklenen “Fantastik Canavarlar Nelerdir, Nerede Bulunurlar?” sayesinde Harry Potter’a dair bir şeyi bekleme sayacımız yine devreye girdi! Film gelene kadar isterseniz kitapları tekrar okuyup kaçırdığınız küçük detayları yakalamaya çalışın isterseniz de Pottermore’da iksir dersinde en birinci olmaya kasın;  Harry Potter size kaç yaşında olursanız olun, sizi her daim mutlu edecek içeriğe sahip bir dünya sunuyor.

Yorumlar