Ailesine Güvenenlerin Oyunu – Family Business

Merhaba mafyanın en yeni üyeleri. Bu kez eğlence dedektörümüzü PC oyunlarından kutu oyunlarına çevirme kararı aldım. Yine milyonlar okursa arada bu dalda da eser(!) vermeyi düşünüyorum. Ego barındıran cümlelerime bir son vereceğim sözünü veriyor ve sizi yazıya davet ediyorum. Karşınızda; Family Business.

1982 yılında basılmış olan oyunumuzun konusu kısaca şu şekilde: Her oyuncu bir mafya ailesini seçiyor ve aile üyelerinin resmedildiği kartları önüne alıyor. Böylece ailemizi kurmuş oluyor ve mafya babası mertebesine ulaşmış oluyoruz (Falcone ailesine selamlar). Hemen belirteyim ki adamlarımızın kendilerine has özellikleri yok. Benim için sadece tipleri ayırt edici özellikti, tipini sevmediklerimi ölüme yolluyordum. Ama unutmayın “Bu sadece bir iş.” Herkes ailelerinin başına geçtikten sonra 5 kart çekiyor ve kimseye göstermiyoruz. Ardından da oyunumuz sıra sıra oynamak kaydı ile başlıyor. Tebrikler mafya dünyasına adım atmış oldunuz.

3 Ana renkte kartlarımız hizmetimize sunulmuş durumda; kırmızı kartlar genelde saldırma kartları; Kontrat (aşağıda anlatacağım biraz sabır) ve hızlı öldürme gibi özelliklere sahipler. Mavi kartlar genelde koruma kartları, örneğin “ailenizin bağlarının çok kuvvetli olduğu için kontratı kaldırma” kartının rengi mavi. Saldırılara cevap olarak kullanılabiliyorlar. Son olarak yeşil kartlarımız var, bir anlamda kırmızının tam tersi olan kartlar. Başına kontrat konup öldürme listesine alınmış bir adamımızı kurtarmak istiyorsak yeşil gelsin diye dua etmemiz gerekiyor.

Saldırı Kartları oyunda belki de en çok kullanacağımız kartlar. Özellikle bazıları oyunun ve sizin ailenizin kaderini değiştirebilir. Aman dikkat benzeri şekilde elinizde de patlayabilir!

Mafya ailelerimizin amacı tabi ki diğer bütün aileleri “halletmek” Her ne yaptılarsa başarmışlar ve mafya aileleri sadece bir tetikçi ile anlaşmışlar. Yukarıda yazdığım gibi kart çeken oyuncularımız birbirlerinin aile üyelerinin ölmeleri için tetikçiye kontratlar veriyorlar. Karşı ailenin bir üyesi için kontrat verdiğimizde kendisini ortaya çekiyor yani “ölecekler listesinin” başına almış oluyoruz. Ölüm listesinde yeterince kart olunca da başlıyor “arındırma gecesi.” Bu durumda her tur listeden sırayla bir kişi öldürülüyor. Listeden adam kurtarma, tüm adamları kurtarma ya da listedekilerin sırasını değiştirmek gibi oyuna derinlik katan kartlarımız da mevcut. Vallahi pek güzel.

Neden Önce Bana Gelmedin?

Family Business, bir kart oyunu için altın kural olan kolay öğrenilir zor uzmanlaşılır felsefesini oldukça yerine getiriyor. Kurallar basit, insan çabuk alışıyor ve kavrıyor. Ama yine de özellikle kalabalık oyunlarda kimin arkasından iş çevireceğimize, kiminle anlaşma yapacağımıza dikkat etmemiz gerekiyor. Fazla göze batmadan, fazla düşman toplamadan her aileden azar azar adam öldürmek belki de en sağlam stratejilerden biri. Kız erkek demeden oynayabileceğimiz, çok az bir İngilizce gerektiren oyunun bir turu (mesela beş kişiyseniz) yaklaşık 20-30 dakika sürüyor. Oyun için sadece bir masaya ihtiyaç var bir de arkada devamlı çalmaya bırakılan Godfather müziğine. Bunları tamamlayıp oyunu da aldınız mı eğlenceli saatler sizleri bekliyor.

Oyun, on altı dolar civarında bir fiyata sahip. Açıkçası oyunumuz ortalamanın üstünde eğlence vaat etse de bu fiyat bana biraz pahalı geldi. (Hem cimriyim hem de dolar malumunuz) Bu sebeple ikinci elde yarı fiyatına almak daha mantıklı olabilir. Haftaya farklı bir eğlence, farklı bir macerada buluşuncaya dek, düşmanınız olan ailenin “şansızlık eseri” yok olması dileğiyle.

Yorumlar