Pig Them All: Rakiplerine Saldır, Kendini Savun, Tek Hayatta Kalan Sen Ol!

Kena Story ve Big Boss kutu oyunları ile piyasaya güzel bir giriş yapan Zeren’s firmasının bir diğer yeni oyunu Pig Them All ile karşınızdayız! Bu benim ilk kutu oyunu incelemem olacak umarım tanıtımımdan keyif alırsınız sevgili geekler! Hadi başlayalım.

Nedir Bu Pig Them All?

İlk önce kutu oyunumuz hakkında ufak bir giriş yapalım. Pig Them All aslında en kısa tabiri ile bir hayatta kalma oyunu. Ben ismini gördüğüm zaman aklıma direkt beyaz perdede duyduğumuz “Kill them all” kalıbı geldi. Bu şekilde alırsak rakiplerimizi oyun dışı bırakmaya çalışacağımız bir kutu oyunu olduğunu söyleyebiliriz.

Nasıl Oynanıyor?

Kutumuzu açınca karşımıza 150 kart ve 18 can pulu çıkıyor. En fazla 6 kişi ile oynayabildiğimiz için ilk önce kaç kişi oynayacaksak ona göre kişi başı 3’er tane can pulu alıyoruz. Oyunumuzun kurulumuna ise Maks Engel, Tek Atış ve Engel kartlarını desteden ayırarak başlıyoruz. Her oyuncuya birer adet Engel kartı verdikten sonra kalan Engel kartlarını desteye karıştırıyoruz. Maks Engel ve Tek Atış kartlarını ise yine aynı şekilde kaş kişi oynayacaksak ona göre ayırarak desteye koyuyoruz. Bir güzel karıştırıp tüm oyunculara 6’şar kart daha verdikten sonra destemizi ortaya bırakıyoruz. Şimdi herkesin elinde toplam 7 kart var. Oyuna yaşı en küçük olan başlıyor ve desteden bir kart çekerek elindeki kartlara göre istediği kartı oynuyor. Oyun saat yönünde devam edecek. Şimdi kart türlerine geçelim!

Saldırı Kartları ile Rakibini Şaşırt!

Vur, Tek Atış, Dondur ve Yaylım Ateşi saldırı kartları ile rakibinize saldırabilirsiniz. Yapmanız gereken hamle, sıra size geldiğinde bu kartlardan birini oynamak istediğiniz oyuncunun önüne kapalı bir şekilde bırakmak. Oyuncu o kartta ne olduğunu sadece sıra ona geldiği zaman görebiliyor bu yüzden sıra ona gelene kadar o karta hiçbir hamle yapamıyor. Hemen sevinmeyin, sizin de üstünüze oynayabilirler! Ama merak etmeyin, üzerinize 3 saldırı kartı oynandıysa önünüzdeki kartlar açılmadan kimse size daha fazla saldırı kartı oynayamaz.

Sıra size gelince size oynanan saldırı kartlarını açıp özelliklerine göre elinizdeki kartları oynuyorsunuz, sıra her size geldiğinde de desteden bir kart çekeceksiniz. Aldığınız hasar kadar canınız düşecek bu yüzden can pullarını koruyacak hamlelerde bulunmanız gerekiyor, çünkü unutmayın sadece 3 canınız var. Burada biraz stratejik düşünerek kafanızı kullanmalısınız! Peki şimdi, bir rakip size Tek Atış kartı ile 3 hasar verdi diyelim, ne yapacaksınız?

Savunma Kartları ile Kendini Koru!

Size yapılan saldırıları engellemek veya ters döndürdüğünüz can pullarını geri kazanmak istiyorsanız koşa koşa sarılacağınız kartlar yeşil renkli savunma kartlarıdır. İyileştir kartı ile 1 canınızı iyileştirebilirsiniz. Engel kartı ile size yapılan saldırıdan 1 vuruşluk hasarı, Maks. Engel kartı ile ise 3 vuruşluk hasarı engelleyebilirsiniz. Ayna kartı ile size oynanan herhangi bir kartı istediğiniz başka bir oyuncuya yansıtabilirsiniz. Kamuflaj kartı ile ise bir tur boyunca tüm gözlerden uzak kalabilirsiniz, kimse size kart oynayamaz.

Savunmayı Boş Ver Ben Aksiyon İstiyorum Diyenler?

Sıra geldi Kazanç, Çal, Medyum ve El Değiştir isimli Avantaj kartlarına! Oyuna biraz heyecan gelmesini istiyorsan El Değiştir kartı ile istediğin bir oyuncunun kartlarını alarak ona kendi kartlarını verebilirsin. Yapacak hamlen kalmadıysa Kazanç kartı ile desteden 2 kart çekebilirsin. “Ben desteden almam benim için rakibim önemlidir” diyorsan da Çal kartı ile rakibinden istediğin 2 kartı çalabilirsin! Medyum kartı ile ise desteden 5 kart alıp içlerinden istediğin 1 kartı kendine alarak kalanı sırayı bozmadan geri koyarsın, böylelikle gelecek hamleleri de öğrenmiş olursun.

Koleksiyoncu Arkadaşlara Önerimiz Var

Elinizde kart toplamayı seviyorsanız sizin için en uygun kart grubu Eşleştirme Kartları. Oyunu oynarken 3 adet Korkak kartı toplayabilirseniz 1 canınızı iyileştirebilirsiniz. 2 adet Şaşkın ile desteden 1 kart çekerken, 4 adet Şaşkın ile 3 kart çekebilirsiniz ve çektiklerinizden bir tanesini desteye geri koyarsınız. 3 adet Deli kartı ile ise 1 hasar elde edersiniz.

Evet sevgili geekler, Pig Them All oyunumuz basit hatlarıyla böyle bir kutu oyunudur. Eğer ilginizi çektiyse daha detaylı oyun oynanışı için sizleri de Zeren’s dünyasına bekliyoruz. Unutmayın ki Pig Them All’daki görevimiz rakiplerimizi oyun dışı bırakarak hayatta kalan tek kişi olmak, bu yüzden elimizdeki kartları akıllıca kullanmamız gerekiyor. “Ben ayakta kalan tek minnoş domuzcuk olacağım, ben kazanırım ya strateji bizim işimiz” diyorsanız sizin de oynamanızı isteriz.

Yorumlar